Złapane w sieci – dziewczyny z MSG w świecie programowania.

Akademia praktycznych umiejętności z Capegemini Polska - projekt IT Girls rEvolution Academy 2020.

widok na monitor komputera i spotkanie online

ITGrA to edukacyjny projekt, skierowany do uczennic szkół średnich województwa małopolskiego i śląskiego. Jest to projekt społeczny, w którego realizację zaangażowany jest zespół trenerów – osób zajmujących się zawodowo i naukowo IT, wolontariuszy z firmy Capgemini, oraz przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i partnerzy. Projekt uzyskał dofinansowanie w 2019 i w 2020 roku z funduszu grantowego na działania społeczne w ramach konkursu Inwestujemy w dobre pomysły Capgemini Polska.

„Każdy powinien nauczyć się programowania, bo to uczy myślenia” – to słowa Steva Jobsa, które stały się mottem całego wydarzenia. Celem inicjatywy jest rozwijanie pasji do programowania wśród utalentowanych uczennic szkół średnich, szczególnie kierunków informatycznych. Zapraszamy do niego uczennice ze szkół średnich oraz ponad 20 trenerów, którzy podczas wirtualnych warsztatów w Akademii IT prowadzą kompleksowe szkolenia z obszaru IT. Dzięki szkoleniom uczestniczki miały okazję zdobycia wiedzy z zakresu programowania, testowania, doradztwa i zarządzania projektami IT, a także z obszaru komunikacji w zespole projektowym.

Obecnie niespełna 15% studentów kierunków informatycznych stanowią kobiety. Projekt ma na celu popularyzację rozwoju w obszarze IT wśród kobiet i wzrost ich kompetencji w tej dziedzinie, oraz pokazanie młodym dziewczynom, że wbrew stereotypom, obszar IT jest dostępny i otwarty również dla nich. Chcemy pokazać całym społecznościom szkolnym pozytywne aspekty postępu IT i zaproponować, jak można z nich skorzystać.

Właśnie zakończyła się II edycja projektu, która w 2020 roku, ze względu na panującą pandemię, zorganizowana została w wersji online. Przez cztery kolejne soboty w sześciogodzinnych blokach w ramach warsztatów ITGrA nasze uczennice zapoznawały się z problemami „Project Management” „Cybersecurity” „Sztucznej inteligencji” „Programowania” „Testowania” „Gallup”, „Internet of Things” oraz „Autoprezentacji”.  Każdy warsztat stanowił harmonijne połączenie teorii i praktyki. Warsztaty były prowadzone przez fachowców z Cagemini Polska. Podczas trwania warsztatów czuć było ducha rywalizacji, ponieważ uczestniczyli w nich równocześnie przedstawiciele różnych szkół, również tych o profilu informatycznym. Naszym uczennicom pomimo braku doświadczenia i wiedzy koleżanek ze szkół technicznych, udało się wygrać vouchery do Empiku podczas jednego z takich warsztatowych wyzwań.

Zwieńczeniem warsztatów i podsumowaniem zdobytych umiejętności i wiedzy był konkurs „IT Diamonds”. Drużyna ZS MSG w składzie: Amelia Jędrysek 1C, Alicja Pietrzak 1C, Paulina Kostrz 1C, Aleksandra Luberda 2T, Agnieszka Gorączko, Klaudia Muniak 2C, Julia Nosal 3 K, Magdalena Błachut 4H oraz Klaudia Spytkowska 4H przez sześć godzin przygotowywały projekt strony internetowej. Niestety w tej edycji nie udało się zająć miejsca na podium, ale żadna nagroda nie jest w stanie wywołać takiego entuzjazmu jak zdobyte kwalifikacje i techniczne umiejętności.

Dziewczynom gratulujemy wytrwałości i zaangażowania i życzymy  sukcesów w przyszłości!

Projekt z ramienia szkoły koordynowała p. mgr Agnieszka Pitala. Serdecznie dziękujemy!

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook