Małopolska Szkoła Gościnności w projekcie Erasmus+
W roku szkolnym 2024/2025 Małopolska Szkoła Gościnności z Myślenic przystąpiła do programu Erasmus+ „ Mobilni w turystyce”, który okazał się szansą nie tylko na rozwój kwalifikacji i doskonalenie umiejętności uczniów, ale także na podniesienie jakości pracy szkoły i nadanie jej wymiaru europejskiego. Udział w projekcie umożliwił również kształtowanie postaw świadomych swojej tożsamości Europejczyków, korzystających z dobrodziejstw Unii Europejskiej.
Zrealizowano praktyki zawodowe w Hiszpanii, Sewilli i Maladze, w których wzięło udział 30 uczniów i 4 nauczycieli.
Poniżej listę uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do mobilności do Hiszpanii:
SEWILLA
- Alicja Batko
- Julia Biela
- Barbara Ciślik
- Aleksandra Galas
- Małgorzata Hanusiak
- Wiktoria Kania
- Daria Kurek
- Agnieszka Kuźmińska
- Zuzanna Kwatyra
- Julia Leśniak
- Zuzanna Leśniak
- Izabela Mierzwa
- Natalia Stróżak
- Zuzanna Śmigla
- Amanda Żaba
MALAGA
- Julia Firek
- Bartosz Kalemba
- Eryk Litwora
- Zofia Marek
- Paulina Michalak
- Wiktoria Oramus
- Zuzanna Owczarkiewicz
- Patrycja Piechota
- Szymon Przęczek
- Anna Rapacz
- Aleksandra Rucińska
- Julia Skolarus
- Amelia Szczurek
- Igor Wróblewski
- Zuzanna Zegiel
Przygotowania do mobilności
Koordynatorki projektu Erasmus+ zgodnie z harmonogramem odbyły wizyty przygotowawcze w Hiszpanii. Spotkania miały na celu omówienie szczegółów działań, które będą realizowane podczas mobilności uczniów.
Wizyta w Maladze miała miejsce w dniach 17-21 listopada 2024r., natomiast wizyta w Sewilli odbyła się w dniach 3-6 grudnia 2024r.
Rozmowy przygotowawcze z uczestnikami
26 listopada i 2 grudnia 2024r. odbyły się spotkania online, w których uczniowie mieli okazję porozmawiać z koordynatorkami projektu ze strony firmy Euromind, odpowiedzialną za wsparcie projektu w Hiszpanii. Celem rozmów było bliższe poznanie profilu uczestników mobilności, ich zainteresowań, preferencji zawodowych, a także umiejętności językowych (część rozmów odbyła się po angielsku).
Uczniowie pilnie przygotowywali się do wyjazdu do Hiszpanii
Uczestnicy zobligowani zostali do poszerzenia wiedzy z języka angielskiego zawodowego, do zapoznania się z zasadami BHP w czasie podróży i pracy zawodowej, zostali objęci wsparciem pedagogicznym i opieką mentorska przez nauczycieli naszej szkoły. Oczywiście nie zabrakło kursu języka hiszpańskiego, który zrealizowała dla nas szkoła Senasapolis.
Realizacja praktyk zawodowych w Hiszpanii
Mobilność odbyła się w terminie od 5 do 18 stycznia 2025 roku. Uczniowie zostali zakwaterowani w rezydencjach w dwóch hiszpańskich miastach, które stanowiły doskonałą bazę do realizacji praktyk zawodowych oraz udziału w wycieczkach edukacyjno-kulturowych.
Każda grupa uczniów była pod opieką dwóch doświadczonych nauczycieli, którzy wspierali młodzież w zadaniach zawodowych oraz pełnili rolę mentorów, dbając o ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.
Zagraniczna mobilność zawodowa była głównym celem projektu. W ramach praktyk uczniowie odbyli 60 godzin praktyk zawodowych (10 dni roboczych po 6 godzin). Młodzież pracowała w hiszpańskich przedsiębiorstwach, w miejscach zgodnych z ich kierunkami:
- Gastronomia: Tawerny, kafejki, restauracje i bary serwujące lokalną kuchnię, takie jak bar Cruz Campo czy Taverna Almazara.
- Hotelarstwo: praktyki odbyły się w popularnych hotelach w Sewilli i Maladze, takich jak Hotel Boutique Casa de Colon czy Legado Alcazar Hotel.
- Turystyka: Uczniowie profilu turystycznego pracowali w agencjach turystycznych i klubach sportowych, takich jak Club Remo Ciudad czy All of Seville Jetwalk, zajmując się np. serwisem kajaków i rowerów.
Uczestnicy byli zadowoleni z praktyk, chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i angażowali się w nowe obowiązki, zdobywając cenne doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku.
Program edukacyjno-kulturowy
W ramach programu edukacyjno-kulturowego uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytki Sewilli, takie jak największa katedra gotycka na świecie z wieżą Giralda, Plac Hiszpański oraz Alkazar. W czasie pobytu w Sewilli, grupa uczestniczyła w wycieczkach do innych miast, w tym do Kadyksu, gdzie podziwiali ruiny rzymskiego teatru i wieżę Tavira, a także odpoczywali na plaży.
Podobnie grupa z Malagi miała okazję zwiedzić miasto z piękną starówką, katedrę i Teatr Rzymski. Uczniowie wybrali się również na wycieczkę do Marbelli, aby podziwiać centrum miasta i Plac Pomarańczowy, oraz zwiedzili Gibraltar, poznając jego specyfikę.
Kultura andaluzyjska i język hiszpański
Uczniowie zapoznali się ze specyfiką kuchni andaluzyjskiej oraz bazą turystyczną Sewilli i Malagi. W programie znalazły się również warsztaty tańca flamenco oraz lekcje języka hiszpańskiego na platformie Europa Academy.
Podsumowanie
Udział w programie Erasmus+ był dla naszych uczniów nie tylko okazją do zdobycia nowych umiejętności zawodowych, ale także do nawiązania międzynarodowych kontaktów, poznania różnych kultur i zdobycia doświadczeń, które z pewnością będą miały wpływ na ich dalszy rozwój zawodowy. Jesteśmy pełni pozytywnych wrażeń, a zdobyte doświadczenie na pewno zaowocuje w przyszłości.
Trwa rekrutacja do projektu – termin składania formularzy rekrutacyjnych upływa 29 września 2023 r.
Z ogromną radością informujemy, że projekt złożony przez dyrekcję Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach do Narodowej Agencji Programu Erasmus + otrzymał akceptację komisji konkursowej i uzyskał w całości finansowanie praktyk zagranicznych dwóch 15- osobowych grup uczniów z Technikum Turystyczno- Gastronomicznego w Portugalii i Hiszpanii. Jest to pierwszy tego typu projekt w naszej szkole, w którym uczniowie będą mogli całkowicie bezpłatnie odbyć praktyki w zagranicznych firmach, w pięknych miejscach oraz poznać nowe kraje. Projekt złożony przez dyrekcję MSG uplasował się na 46. miejscu spośród 447 wszystkich projektów składanych do agencji. Bardzo wysoka lokata świadczy o dobrej jakości naszego projektu. Agencja Narodowa programu Erasmus +przyznała nam na realizację praktyk zawodowych dla uczniów Technikum Turystyczno-Gastronomicznego całą wnioskowaną kwotę czyli 72.866 euro (ok. 327.000 złotych). W projekcie zaplanowane są praktyki dla wszystkich klas trzecich TTG (turystyka, hotelarstwo, gastronomia) w styczniu i w maju 2024 r. Praktyki mają odbyć się w Maladze (Hiszpania) oraz Setubal nad Oceanem Atlantyckim (Portugalia).
Uczniowie zakwalifikowani na praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+ do Portugalii 2023/2024
Lista uczniów rezerwowych na praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+ w Portugalii 2023/2024
Uczniowie zakwalifikowani na praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+ do Hiszpanii 2023/2024
Lista uczniów rezerwowych na praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+ w Hiszpanii 2023/2024