Kto na dyplomowanego Bacę, a kto na Juhasa?

Rusza już IV edycja kursów pasterskich, które organizuje Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego ZS Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach. Do kursów mogą przystąpić osoby, które już pracują w pasterstwie i są związani z hodowla owiec bądź swoją przyszłość wiążą z tym obszarem. Zajęcia będą realizowane w marcu, a zgłoszenia przyjmowane do końca lutego. Dla kandydatów na dyplomowanych Baców oraz Juhasów czeka sporo nauki. Bacowie odbędą krótsze szkolenie, bo 21 godzinne, natomiast na Juhasów czekają aż 42 godziny wykładów w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu (tymczasowo Ludźmierzu) i 150 godzinny obowiązkowy staż na podhalańskich bacówkach. Aby dotrzeć na wrześniowy egzamin państwowy przeprowadzony przez Izbę Rzemieślniczą Małej I Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach kandydaci będą mieli sporo pracy i nauki. Tegoroczna grupa będzie liczyć min. 25 osób, w zależności od chętnych, choć tych nie brakuje za sprawą popularności kursu i jego solidną dawką wiadomości. Uzyskany certyfikat jest ugruntowaniem dotychczasowej wiedzy i umiejętności, gwarantem wyższej jakości świadczonych usług i oknem do pozyskania różnego typu zewnętrznych środków finansowych na rozwój pasterstwa i wypas kulturowy.

Znaczenie pasterstwa i hodowli owiec w Polsce nabrało nowego znaczenia po tym, jak w ubiegłym roku „bacowanie” zostało wpisane na niematerialną listę światowego dziedzictwa UNESCO w obszarze kultury i tradycji. Miejmy nadzieję, że wszystkie te działania będą elementem renesansu pasterstwa i bioróżnorodności tak charakterystycznej dla tradycji i wizerunku polskich gór, a zwłaszcza Podhala, który każdy z nas kocha, jak grillowanego oscypka z żurawiną.

REGULAMIN REKRUTACJI 2024 KWESTIONARIUSZ OSOBOWY
Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook