13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

17 września 1939 roku, po agresji na Polskę  w niewoli sowieckiej znalazło się wielu polskich oficerów, przedstawicieli polskiej inteligencji: lekarze, prawnicy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, ziemianie. Obok nich w obozach znaleźli się również kapelani katoliccy, prawosławni, protestanccy oraz wyznania mojżeszowego.

3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu polskich jeńców w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni. Wymordowano również tysiące Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego: na Ukrainie rozstrzelano 3435 osób a ich groby znajdują się w Bykowni pod Kijowem.

Wśród nich znajduje się grób Stanisława Pazgana, którego pamięć wspominamy od 2011 roku, kiedy posadziliśmy dla niego Dąb Pamięci.

Stanisław Pazgan, rodak z Myślenic to bohater, który zapłacił najwyższą cenę za to, że był Polakiem, cenę życia.

W 84 rocznicę zbrodni katyńskiej pod tablicą pamiątkową i Dębem Pamięci przedstawiciele Szkoły złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

Kłamstwo katyńskie, budowane przez Związek Sowiecki od 1943 r., upadło ostatecznie 13 kwietnia 1990 r. Tego dnia, sowiecka agencja prasowa TASS wydała oświadczenie władz ZSRR, w którym oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.

14 listopada 2007 r. uchwałą Sejmu RP 13 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook