Wyjazd na Noc Naukowców

30 września br. grupa 44 uczniów Liceum Ogólnokształcącego naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach i wykładach zorganizowanych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. W tym roku celem naszego wyjazdu był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Uczniowie podzieleni na grupy brali udział w warsztatach, pokazach i wykładach.

Program tego wieczoru był napięty i różnorodny. Na warsztatach: „Tajemnice światła w laboratorium biologii molekularnej” uczestnicy wykonywali pomiary spektrofotometryczne i elektroforezę RNA. Kolejne warsztaty „Nowalijki – jeść czy unikać” – były okazją do wykrywania azotanów (V) w warzywach. Uczniowie wykrywali też i robili pomiary ilości chlorowodoru wydzielającego się podczas spalania PVC na warsztatach „Tworzywa sztuczne – nie spalaj, segreguj”. Wysłuchali także wykładu „Otwarte granice planetarne – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy”, na którym poruszane były problemy zagrożeń bioróżnorodności i niedostatku wody pitnej nadmiernie wykorzystywanej do produkcji pokarmów zwierzęcych.  Ćwiczenia „Co nam mówią chromosomy” pomogły uporządkować wiedzę z genetyki,  a na pokazie „Rolnictwo ekologiczne producentem zdrowej żywności”– uczniowie mieli okazję degustować ekologiczne produkty. Naukowy wieczór na Uniwersytecie Rolniczym był ciekawym uzupełnieniem tradycyjnej szkolnej edukacji.

Organizatorem wyjazdu był zespół nauczycieli biologii: U. Kubiczek-Kulpa, S. Klimas i M. Pabijan.

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook