Podsumowanie Roku Szkolnego 2022/23 w MSG

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
w
MAŁOPOLSKIEJ SZKOLE GOŚCINNOŚCI w MYŚLENICACH

Rok szkolny 2022/23 zakończony, uczniowie odebrali świadectwa szkolne. Za wysokie wyniki w nauce aż 240 uczniów dodatkowo otrzymało stypendia naukowe oraz stypendia za działalność sportową. Wszyscy udali się na zasłużone wakacje. Nadszedł czas na podsumowanie pracy w minionym roku szkolnym.

Społeczność szkoły: nauczyciele, uczniowie naszej szkoły brali udział w licznych wydarzeniach, konkursach, olimpiadach, warsztatach, wyjazdach naukowych na uczelnie, wycieczkach klasowych i zawodoznawczych, stażach, praktykach, projektach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim ogólnopolskim i zagranicznym.

OSIĄGNIĘCIA:

MATURA 2023

PO RAZ PIERWSZY nasza szkoła II Liceum Ogólnokształcące osiągnęła najwyższy wynik z egzaminu maturalnego – 100 % zdawalności, co oznacza, że wszyscy uczniowie zdali maturę.

100% zdawalności w II Liceum Ogólnokształcącym to NAJLEPSZY WYNIK W POWIECIE!

93% zdawalności w Technikum Turystyczno-Gastronomicznym

EGZAMINY ZAWODOWE 2023

W styczniu i lutym 2023 w ZS MSG zostały przeprowadzone egzaminy zawodowe. Zdawalność egzaminu pisemnego wyniosła 99% a egzaminu praktycznego wyniosła 98%. NAJLEPSZY WYNIK W POWIECIE! (do egzaminów przystąpiło ponad 220 uczniów TTG)

PRAKTYKI W PORTUGALII I HISZPANII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS +

PO RAZ PIERWSZY w historii szkoły, Małopolska Szkoła Gościnności otrzymała akceptację komisji konkursowej i uzyskała w całości finansowanie praktyk zagranicznych (72.866 euro, ok. 327.000 złotych). Praktyki w Portugalii i Hiszpanii dla 30 uczniów z Technikum Turystyczno – Gastronomicznego, w dwóch 15 – osobowych grupach. Praktyki te stanowią uzupełnienie naszej bogatej oferty praktyk zawodowych dla uczniów TTG, obok praktyk obecnie odbywanych w znanych hotelach w Krakowie i innych atrakcyjnych turystycznie miejscach:

 • AMW Rewita Jurata
 • AMW Rewita Sopot
 • Hotel, Restauracja Polonia Kraków
 • Restauracja, Hotel Francuski Kraków
 • Hotel, Restauracja H15 Kraków
 • Unicus Palace Hotel Restauracja Kraków
 • Hotel Restauracja Hayatt Kraków
 • Hotel Restauracja Sheraton Kraków
 • Hotele Orbis SA: Novotel Kraków City West, Novotel Kraków Centrum, Ibis Kraków Centrum, Hotel Mercure Kraków Stare Miasto, Restauracja Winestone, Ibis Kraków Stare Miasto, Ibis Budget Kraków Stare Miasto
 • Hotel, Restauracja Hilton Garden Inn Kraków
 • Restauracja Hello India Kraków
 • Hotel, Restauracja Wawel Queen Kraków
 • Hotel, Restauracja Holiday Inn Kraków
 • Hotel, Restauracja, Senacki Kraków
 • Hotel, Restauracja Kossak Kraków

IGRZYSKA EUROPEJSKIE

PO RAZ PIERWSZY w Małopolsce a trzeci w Europie od 21 czerwca do 2 lipca w odbyła się multidyscyplinarna impreza sportowa: Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska. W internacie szkolnym MSG gościły reprezentacje z całej Europy w dyscyplinie Kickboxing. Na arenach sportowych w Myślenicach i Krakowie nie zabrakło także naszych wolontariuszy, którzy zgłosili się w kilkudziesięcioosobowym zespole. Nasza szkoła uczestniczyła także w ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk.

MIĘDZYNARODOWE MAŁOPOLSKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM 2023

Małopolska Szkoła Gościnności jak co roku była partnerem festiwalu poprzez goszczenie w swoich murach uczestników Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2023. Nasza szkoła przygotowała zakwaterowanie oraz całodzienne wyżywienie dla grup z całego niemalże świata. Przygotowaliśmy również grupę wolontariuszy wspierających festiwal oraz organizację w ramach festiwalu wydarzenia: „Kuchnia Świata – Taste of the World” polegającym na wspólnym gotowaniu przez zagranicznych gości w pracowniach gastronomicznych Małopolskiej Szkoły Gościnności potraw z różnych części świata, Azji, Ameryki Południowej czy Europy.

ROK JUBILEUSZOWY 60-LECIA ISTNIENIA ZS MSG

Przez cały rok odbywały się uroczystości, imprez, projekty, spotkania, które zgromadziły kilka pokoleń nauczycieli, byłych dyrektorów, pracowników, uczniów, rodziców i gości. Jubileusz był okazją do spojrzenia w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach współtworzących placówkę.

ZŁOTA TARCZA DLA ZS MSG

Cała praca społeczności szkolnej, jej sukcesy m.in. w licznych olimpiadach, zaangażowanie, „wyjście w swoich działaniach” poza obowiązki oraz wyniki nauczania wpłynęły między innymi na kolejny sukces szkoły w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023.W przygotowanym już po raz dwudziesty piąty przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, Technikum Turystyczno – Gastronomiczne znalazło się na 77. miejscu, uzyskując ZŁOTĄ TARCZĘ PERSPEKTYWY 2023. Jesteśmy jedyną „złotą szkołą” w powiecie myślenickim. II Liceum Ogólnokształcące odnotowało również duży sukces, w zestawieniu przesunęło się o kilka pozycji wyżej biorąc pod uwagę zeszły rok, uzyskując BRĄZOWĄ TARCZĘ PERSPEKTYWY 2023 (jest to najlepszy wynik liceum na przełomie ostatnich lat).

OLIMPIADY

 • Olimpiada o mleku i mleczarstwie
 • Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH
 • Olimpiada z Języka Hiszpańskiego
 • 1 miejsce i tytuł laureata w etapie okręgowym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o UE
 • 2 miejsce i tytuł laureata w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym
 • 1 miejsce i tytuł laureata w etapie okręgowym „Olimpiady wiedzy o III RP”
 • Udział w finale, etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
 • 7 miejsce i tytuł laureata w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie
 • 5 miejsca i tytuł laureata w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o UE
 • Finał – Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności
 • X jubileuszowa edycja Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
 • Finał XIV edycji Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej,
 • IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Gastronomiczno–Hotelarskiej

KONKURSY SZKOLNE

 • Ojcowska Złota Jesień
 • Szkolny Konkurs Wiedzy o Tytusie Chałubińskim
 • Konkurs plastyczny – „Picasso na językach”
 • Konkurs z języka niemieckiego i hiszpańskiego Multitest
 • Ogólnopolski konkurs Multitest z języka hiszpańskiego
 • Ogólnopolski konkurs języka niemieckiego Albus
 • Projekt „Od romantyzmu do niepodległości”
 • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Deutschfreund
 • Alfik Matematyczny w Tytusie
 • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Deutschfreund
 • Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców i absolwentów w ramach Jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły
 • Szkolny turniej koszykówki 3×3,
 • Wyjazd narciarski
 • VII Konkurs Ogólnopolski „Mistrz Gościnności Concierge Ponad” 25 maja 2023.

 

SUKCESY W KONKURSACH I ZAWODACH  SPORTOWYCH

 • Powiatowa Licealiada w Sztafetowych biegach przełajowych
 • Powiatowa Licealiada Koszykówki 3×3
 • Powiatowa Licealiada Koszykówki 5×5 dziewcząt
 • Rejonowa Licealiada Koszykówki 3×3 dziewcząt
 • Powiatowa Licealiada Koszykówki 5×5 chłopców
 • Rejonowa Licealiada Koszykówki 5×5 dziewcząt
 • Powiatowa Licealiada w pływaniu
 • Turniej piłki nożnej halowej
 • Drużynowe biegi przełajowe na etapie powiatowym i wojewódzkim
 • Licealiada w piłce ręcznej dziewcząt – 22 marca – 1 miejsce
 • I miejsce siatkarek w Rejonowej Licealiadzie – 24 marca
 • Licealiada chłopców w piłce ręcznej – 2 miejsce – 23 marca
 • Małopolska licealiada koszykówki 5×5 dziewcząt – 4 miejsce – 10 marca
 • Siatkówka plażowa dziewcząt 1 miejsce w Województwie
 • 5 miejsce w Mistrzostwach Polski w Siatkówce Plażowej Chłopców

WYCIECZKI SZKOLNE

Wycieczki zawodowe ogólnoszkolne do stolic europejskich:

 • Pragi „Złota Praga”
 • Berlina „Grune Woche”
 • Budapesztu „Jesień w Budapeszcie”
 • Wiednia „Jarmark Świąteczny”

Wycieczki kilkudniowe do miast europejskich:

 • Londynu
 • Erfurtu
 • Drezna
 • Bekescsaby na Węgrzech
 • Klasowe wycieczki jedno i kilkudniowe w Polsce

Wycieczki śladami patrona szkoły Tytusa Chałubińskiego:

 • Praga – Wrocław
 • Warszawa
 • Londyn „Śladami Tytusa”
 • Zakopane „Śladami Tytusa”

IMPREZY SZKOLNE

 • Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/23 w auli ZS MSG
 • Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, rozpoczęcie roku Jubileuszowego 60-lecia istnienia szkoły
 • T jak Tytus – Dzień Patrona w MSG
 • Wyjazd na grób patrona Małopolskiej Szkoły Gościnności – Tytusa Chałubińskiego, w 133. rocznicę śmierci
 • Wieczornica patriotyczna, poświęcona obchodom Święta Niepodległości.
 • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
 • Wizyta na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach
 • Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wieczerza Wigilijna z udziałem zaproszonych Gości
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach
 • Kolejny odcinek programu TV Kraków „CZAS POGODNEJ JESIENI”
 • Wielkanoc po krakowsku
 • Fogaras – Erasmus+, wizyta gości z Francji, Niemiec, Rumuni
 • Spektakl „Miłość i pasja – historia prawdziwa”
 • Węgierska młodzież z wizytą u Tytusa
 • 4 dni otwarte MSG 2023, 30 marca, 3, 15, 22 kwietnia 2023 r
 • Posprzątaj z nami Małopolskę
 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 • The Voice of Tytus, konkurs piosenki międzynarodowej
 • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i pożegnanie maturzystów
 • Festiwal Zawodów 2023, 26-27 kwietnia 2023 r
 • Kosmiczny piknik z książką
 • Wizyta zagranicznych gości w MSG (Francja, Niemcy, Rumunia)– Erasmus+
 • Akcja charytatywna dla naszego ucznia „Placek dla Mateusza”
 • Dzień Sportu Szkolnego i Dzień Dziecka w ZS MSG, 1 czerwca 2023 r
 • Akademia z okazji zamknięcia obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania szkoły
 • Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023

Wszystkie te sukcesy oraz organizowane uroczystości świadczą o wysokim poziomie nauczania w MSG oraz zaangażowaniu nauczycieli w rozwijanie zdolności i umiejętności uczniów. Cieszą nas również sukcesy naszych uczniów, które są dowodem na ich pracę, determinację i wysiłek włożony w przygotowanie się do olimpiad, konkursów, akademii. Szkoła jest z nich bardzo dumna. Takie osiągnięcia są dowodem na to, że nasza szkoła kształci nie tylko w zakresie wiedzy, ale także rozwija umiejętności uczniów w wielu dziedzinach oraz wychowuje.

DZIAŁALNOŚĆ MAŁOPOLSKIEGO CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

Dzięki sztandarowym projektom dofinansowanym przez Unię Europejską takim jak „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” i „Małopolska Chmura Edukacyjna” realizowanym przez Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego młodzież mogła nabyć nowe umiejętności, poszerzyć wiedzę oraz zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Nieodpłatnymi najbardziej popularnymi, szkoleniami i kursami w ramach wspomnianych projektów były:

 • kurs prawa jazdy kategorii B
 • kurs kelnerski z podstawami sommelierstwa
 • kurs barmański z podstawami flair
 • naukowe warsztaty weekendowe na wyższych uczelniach krakowskich
 • wyjazd na Noc Naukowców na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, podczas którego uczniowie brali udział w warsztatach, pokazach i wykładach
 • wykłady akademickie podczas zajęć z MCHE w obszarze: matematyka, język angielski, geografia, turystyka i żywienie

Kolejną atrakcyjną formą (nieobowiązkowego) dokształcania praktycznego są staże zawodowe realizowane w krakowskich hotelach Ibis, Novotel, Hilton w czasie wakacji. Uczniowie mają możliwość podjęcia pierwszej pracy i zapoznania się z specyfiką branży hotelarskiej. Otrzymują co należy podkreślić stypendium stażowe w wysokości 2300 pln oraz zwrot kosztów przejazdu. Z wszystkich dodatkowych form edukacji zawodowej rocznie korzysta ponad 300 uczniów ZS MSG.

Dużym zainteresowaniem wśród społeczności regionalnej cieszyły się organizowane po raz kolejny kursy na dyplomowanego bacę oraz juhasa. Kurs na bacę i juhasa to ugruntowanie dotychczasowej wiedzy, a za sprawą egzaminu państwowego wieńczy on dorobek zawodowy kwalifikacjami w zawodzie. Projekt został sfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego. MCKZ prowadzi również bezpłatne kształcenie osób dorosłych w zawodzie technik usług kosmetycznych. Nauka odbywa się w ramach 1,5 rocznego kwalifikacyjnego kursu zawodowego FRK.04 „Wykonywanie zabiegów kosmetycznych, w trybie weekendowym”. Szkoła posiada bogato wyposażone pracownie kosmetyczne i doświadczoną kadrę wykładowców. Ponadto w okresie letnim MCKZ realizuje we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie „Warsztaty metodyczne języka polskiego dla nauczycieli polonijnych”, w ramach, których grupa nauczycieli z całego świata poszerza wiedzę i umiejętności metodyki nauczania języka ojczystego za granicą. Podczas dwutygodniowego pobytu w Małopolskiej Szkole Gościnności grupa realizuje kilkadziesiąt godzin zajęć edukacyjnych na UP w Krakowie, a przy okazji zwiedza Małopolskę.

Do zobaczenia we wrześniu.

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook