Co to są KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE ?
Kurs kwalifikacyjny FRK.04
Daje możliwość nabycia przez osoby dorosłe (bez względu na wykształcenie) nowego zawodu bądź zdobycia nowej kwalifikacji lub przebranżowienia się w związku z dynamiką rynku pracy. Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego daje możliwość bezpłatnego uzyskania kwalifikacji.
Szkoła podsiada cztery pracownie zajęć praktycznych, kształcenie odbywa się w trybie weekendowym. Uczestnicy kursu w ramach zdobycia nowej kwalifikacji oprócz zajęć stacjonarnych na kursie, muszą odbyć 140 godzinne praktyki zawodowe w gabinetach kosmetycznych, zdobyć zaliczenia poszczególnych przedmiotów nauczania, a na końcu zdać egzamin państwowy (teoretyczny i praktyczny).
Kursy pasterskie
Dla Baców przygotowaliśmy kursy Czeladnika i Mistrza, w ramach których kandydaci odbędą 15-godzinny cykl wykładów oraz 6 godzin zajęć praktycznych na bacówce.
Kurs na Juhasa Czeladnika natomiast to 42 godziny wykładów oraz 150 godzin praktyki w ramach stażu zawodowego, który odbędzie się pod opieką dyplomowanego bacy.
Finałem wszystkich trzech kursów są egzaminy zawodowe – egzamin praktyczny, który przeprowadzony zostanie na wybranych pastwiskach i bacówce oraz egzamin teoretyczny, który przeprowadzony będzie przez Izbę Rzemieślniczą w Katowicach w Zespole Szkół Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach.
Udział w kursach i egzaminach jest bezpłatny.
Warsztaty metodyczne języka polskiego dla nauczycieli polonijnych
Projekt realizowany jest na przełomie czerwca i lipca. Zakwaterowanie zapewnia Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach w internacie należącym do szkoły, zajęcia dydaktyczne w wymiarze 45 godzin odbywają się na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i są prowadzone przez wykładowców tej uczelni. Program warsztatów ma na celu podniesienie umiejętności dydaktycznych nauczycieli języka polskiego za granicą. W ramach projektu organizatorzy zapewniają też wycieczki krajoznawcze na teren województwa małopolskiego.
Instytucje zaangażowane w projekt: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego w Myślenicach, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
REKRUTACJA 2025
DO POBRANIA
Zasady rekrutacji na kwalifikacyjny kurs zawodowy FRK.04. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych
Telefon: 12 274 04 24
Rekrutacja do nauki w zawodzie technik usług kosmetycznych w formie kwalifikacyjnego kursu zawodowego FRK 04
Nauka trwa 2 lata (4 semestry) w trybie weekendowym.
Po ukończeniu kursu jego uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu i przystępuje do egzaminu państwowego.
O przyjęcie na kwalifikacyjny kurs zawodowy mogą ubiegać się osoby, które:
- są pełnoletni lub ukończyli szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18 roku życia;
- przedłożą zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu,
- spełniają inne wymagania określone w programie kursu.
Kandydaci na kwalifikacyjne kursy zawodowe składają w sekretariacie szkoły niżej wymienione dokumenty:
- wniosek o przyjęcie według wzoru otrzymanego w sekretariacie lub pobranego ze strony internetowej Zespołu Szkół Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach,
- świadectwo potwierdzające wykształcenie średnie (świadectwo ukończenia szkoły średniej lub średniej branżowej),
- zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu,
- w przypadku kandydata pełnoletniego, dokumenty lub oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów o których mowa w art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.) – jeśli dotyczy: wielodzietności rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata (nie wykluczająca uzyskanie zdolności do podjęcia praktycznej nauki zawodu), niepełnosprawności dziecka kandydata, niepełnosprawności innej osoby bliskiej nad którą sprawuje opiekę, samotne wychowywanie dziecka przez kandydata,
- w przypadku kandydatów, którzy ukończyli szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia dokumenty lub oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów o których mowa w art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.) – jeśli dotyczy: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Terminy rekrutacji:
21.05.2025 r. – 22.08.2025 r. – składanie dokumentów przez kandydatów oraz weryfikacja spełnienia przez kandydatów warunków podstawowych
25.08.2025 r. – 26.08.2025 r. – przeprowadzenie przez komisję rekrutacyjną postępowania rekrutacyjnego. Podanie do publicznej wiadomości listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów do szkoły.
Telefon: 12 274 04 24
REKRUTACJA 2025
Ale WYPAS!
Pod tym hasłem ruszają tegoroczne kursy na Baców i Juhasów organizowanych po raz kolejny przez Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach.
Dla Baców przygotowaliśmy kursy Czeladnika i Mistrza, w ramach których kandydaci odbędą 15-godzinny cykl wykładów oraz 6 godzin zajęć praktycznych na bacówce.
Kurs na Juhasa natomiast to 42 godziny wykładów oraz 150 godzin praktyki w ramach stażu zawodowego, który odbędzie się pod opieką dyplomowanego bacy.
Finałem wszystkich trzech kursów będą egzaminy zawodowe – egzamin praktyczny, który przeprowadzony zostanie na wybranych pastwiskach i bacówce oraz egzamin teoretyczny, który przeprowadzony będzie przez Izbę Rzemieślniczą w Katowicach w Zespole Szkół Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach.
Udział w kursach i egzaminach jest bezpłatny.
Zapisy na kurs ruszają 17 lutego 2025r. i potrwają do końca miesiąca tj. 28.02.2025r.
Pytania dotyczące kursu udzielają: koordynator projektu Sabina Cygan – sabina.cygan@zsp.edu.pl tel. 12 272 04 24, sekretariat Związku Podhalan tel. 530 386 403.
Zgłoszenia na kursy wraz z kompletem dokumentów należy składać osobiście w sekretariacie Związku Podhalan: ul. Jana Pawła II 116, 34-471 Ludźmierz w godz. 9:00–15:00.
Kursy pasterskie finansowane są z budżetu Województwa Małopolskiego.
Partnerzy Projektu:
Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach
Związek Podhalan w Polsce
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Dokumenty do pobrania:
– regulamin kursów pasterskich
Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego jest publiczną placówką kształcenia ustawicznego, powołaną i prowadzoną przez Województwo Małopolskie. Centrum jest integralną częścią Zespołu Szkół – Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach. Do prowadzenia zajęć wykorzystywana jest baza dydaktyczna szkoły oraz zmodernizowany internat z kuchnią i stołówką.
Małopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego działa od 2004r. na bazie przekształcenia Małopolskiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, powołane zostało Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Centrum oferuje kursy kwalifikacyjne, kursy doskonalące oraz szkolenia, seminaria i warsztaty.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą Małopolskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i zapraszamy do współpracy każdego, kto chce uzyskać nowe kwalifikacje, umiejętności oraz wiedzę. Jeśli nie znajdziecie u nas propozycji dla siebie, czekamy na sugestie. Na zlecenie naszych klientów indywidualnych i grupowych podejmujemy się organizacji kształcenia w zaproponowanych profilach.
Nowoczesny budynek Małopolskiej Szkoły Gościnności jest jednym z jej kluczowych atutów. Szkoła oferuje przestronne i jasne korytarze szkolne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – uczniowie poruszający się na wózkach inwalidzkich mogą skorzystać ze specjalnych podjazdów i wind, by swobodnie przemieszczać się po szkole.
Na terenie szkoły znajduje się kompleksowo wyposażona, multimedialna sala konferencyjna i aula ze sceną, w której odbywają się nie tylko uroczystości szkolne, ale także gale, czy ceremonie, szkolenia oraz wydarzenia specjalne. Wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w nowoczesny sprzęt multimedialny – telewizory, komputery, rzutniki i tablice multimedialne. Szkoła dysponuje pięcioma pracowniami komputerowymi, pracowniami do nauki zawodu, w tym pracownie do wykonywania zabiegów na twarz, manicure i pedicure oraz szkolną restaurację.
Małopolska Szkoła Gościnności posiada również profesjonalne zaplecze sportowe – salę gimnastyczną, siłownię, salę do tenisa stołowego oraz sportowy kompleks zewnętrzny.
We wrześniu 2018 r. do użytku uczniów oddano profesjonalną bazę sportową w skład której wchodzi: wielofunkcyjne boisko do koszykówki, siatkówki i badmintona , wielofunkcyjne boisko do piłki ręcznej i tenisa ziemnego , boisko do gry w piłkę nożną, trzytorowa bieżnia wokół boiska do piłki ręcznej, skocznia do skoków w dal, siłownia zewnętrzna, zestaw drabinek do ćwiczeń typu parkour, dwie szachownice, dwa stoły pingpongowe ścieżki oraz miejsce na ognisko.
Szkoła została zaprojektowana tak, by każdy z uczęszczających do niej uczniów mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania.
Ale WYPAS! – kursy na Baców i Juhasów 2025
Ale WYPAS!
Pod tym hasłem ruszają tegoroczne kursy na Baców i Juhasów organizowanych po raz kolejny przez Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach.
Dla Baców przygotowaliśmy kursy Czeladnika i Mistrza, w ramach których kandydaci odbędą 15-godzinny cykl wykładów oraz 6 godzin zajęć praktycznych na bacówce.
Kurs na Juhasa natomiast to 42 godziny wykładów oraz 150 godzin praktyki w ramach stażu zawodowego, który odbędzie się pod opieką dyplomowanego bacy.
Finałem wszystkich trzech kursów będą egzaminy zawodowe – egzamin praktyczny, który przeprowadzony zostanie na wybranych pastwiskach i bacówce oraz egzamin teoretyczny, który przeprowadzony będzie przez Izbę Rzemieślniczą w Katowicach w Zespole Szkół Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach.
Udział w kursach i egzaminach jest bezpłatny.
Zapisy na kurs ruszają 17 lutego 2025r. i potrwają do końca miesiąca tj. 28.02.2025r.
Pytania dotyczące kursu udzielają: koordynator projektu Sabina Cygan – sabina.cygan@zsp.edu.pl tel. 12 272 04 24, sekretariat Związku Podhalan tel. 530 386 403.
Zgłoszenia na kursy wraz z kompletem dokumentów należy składać osobiście w sekretariacie Związku Podhalan: ul. Jana Pawła II 116, 34-471 Ludźmierz w godz. 9:00–15:00.
Kursy pasterskie finansowane są z budżetu Województwa Małopolskiego.
Partnerzy Projektu:
Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach
Związek Podhalan w Polsce
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Dokumenty do pobrania:
– regulamin kursów pasterskich
PROGRAM PRAKTYK
REKRUTACJA 2024
Podsumowanie zajęć w ramach projektu MCHE 2021/2022
W 2022 r. zakończyła się V edycja projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”, w ramach którego brali udział uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności. Zostały realizowane takie zajęcia jak:
- matematyka on-line – 16 osób
- jęz. angielski on-line – 13 osób
- jęz. angielski koło naukowe – 8 osób
- geografia koło naukowe – 6 osób
Małopolska Chmura Edukacyjna to zajęcia edukacyjne przeprowadzane przez uczelnie wyższe w formie on-line oraz kół naukowych dla uczniów średnich, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę oraz przygotowują się na kierunkowe studia wyższe. Program MCHE jest częściowo programem nauczania studiów. Dodatkowo młodzież ma szansę udziału w wykładach na uczelniach wyższych w ramach projektu. Każdy obszar projektu zakłada realizację 30 h dydaktycznych zajęć w roku szkolnym, po których uczestnik otrzymuje certyfikat. Projekt zakłada również zakupy pomocy dydaktycznych na potrzeby zajęć. Do tej pory szkoła zakupiła kilkanaście mikroskopów, kilkanaście tabletów, pomoce dydaktyczne na geografię takie jak: kompasy, termometry, próbki skał, mapy, na matematykę kalkulatory i wiele innych. Zajęcia są bezpłatne i dofinansowane ze środków UE.
Warsztaty naukowe w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej
Dzięki „Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej” około 80 uczniów, głównie z II Liceum Ogólnokształcącego z Małopolskiej Szkoły Gościnności wzięło udział w kilkudniowych warsztatach naukowych na krakowskich uczelniach, w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania”. Młodzież miała okazje poczuć się w roli studentów, biorąc udział w wykładach i ćwiczeniach z obszarów: informatyki na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, chemii na Politechnice Krakowskiej, biologii oraz matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponadto czas wolny po zajęciach wypełniały wycieczki tematyczne. Uczestnicy mieli zapewniony transport, opiekę, całodzienne wyżywienie oraz noclegi. Warsztaty są dofinansowane ze Środków UE, organizatorem ich było Województwo Małopolskie.
1000 UCZESTNIK KURSÓW I SZKOLEŃ W RAMACH PROJEKTU MKZ II UCZCZONY NA SŁODKO!
Małopolskie Centrum Kompetencji w obszarze turystyczno-gastronomicznym przy ZS MSG realizuje od 2017r. projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”, którego celem jest organizacja dodatkowych form wsparcia edukacji zawodowej: chmury edukacyjnej (zawodowej), kursów, szkoleń, staży zawodowych, dofinansowanych min. ze środków UE, a z której korzysta młodzież z ZS MSG oraz młodzież z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Myślenic.
Tak się złożyło, że to właśnie uczeń z SOSW był 1000. uczestnikiem obszaru szkolenia pn. „Savoir vivre w gastronomii”, w ramach projektu. Organizatorzy szkolenia postanowili uczcić to wydarzenie okazjonalnym tortem, który symbolizował to wydarzenie na słodko. Dodatkową niespodzianką dla całej 17-osobowej grupy uczestników były prezenty ufundowane przez Województwo Małopolskie za pośrednictwem Departamentu Edukacji, a wręczone przez Dyrektora MSG Jerzego Niedenthala oraz z-cy ds. MCKZ Jacka Roga i Józefa Madeja – koordynatora projektu.
Pragniemy złożyć specjalne podziękowania Panu Stanisławowi Filipkowi – Catering Staff,
za ufundowanie i wykonanie toru dla kilkudziesięciu osób, specjalnie na tą wyjątkową okazję.
Składamy również podziękowania na ręce p. Dyrektora Departamentu Edukacji Dariusza Styrny, za upominki dla całej grupy uczestników.
Dodała: AA
31/05/2021
LETNIE WARSZTATY METODYCZNE DLA NAUCZYCIELI POLONIJNYCH
W tym roku odbyła się szósta, wyjątkowa, edycja warsztatów metodycznych języka polskiego dla nauczycieli z zagranicy. Pomimo utrudnień związanych z sytuacją pandemiczną udało się zorganizować 40-godzinne zajęcia online dla słuchaczy (wykłady i konsultacje), w których wzięły udział 63 osoby z takich krajów jak: Ukraina, Białoruś, Estonia, Rosja, Niemcy, Francja, Holandia, Chorwacja, USA, Kanada.
Kursy metodyczne języka polskiego dla nauczycieli z zagranicy mają ponad trzydziestoletnią tradycję, a od sześciu lat Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, reprezentując Województwo Małopolskie, współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie przy organizacji tego przedsięwzięcia.
Poniżej materiały dydaktyczne przygotowane przez pracowników naukowych UP, z których każdy chętny nauczyciel może skorzystać. Polecamy!
KURS LETNI – URSZULA MAJCHER – LEGAWIEC
KURS LETNI – AGNIESZKA JASIŃSKA
KURS LETNI – EWA MŁYNARCZYK (2)
KURS LETNI – KATARZYNA JASIŃSKA
KURS LETNI – MAŁGORZATA CHROBAK
KURS LETNI – MAŁGORZATA CHROBAK (2)
KURS LETNI – PIOTR KOŁODZIEJ (2)
Dodała:AA
11/08/2020
Grafika: www.pixabay.com/jagritparajuli99
Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy projekt UE w Małopolskiej Szkole Gościnności
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych realizuje projekt pn. Małopolska Chmura Edukacyjna ukierunkowany na przekazywanie wiedzy, rozwój kompetencji kluczowych i zawodowych
oraz przybliżanie osiągnięć naukowych uczelni wyższych uczniom szkół ponadgimnazjalnych w Małopolsce, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Projekt jest realizowany w ramach 2. Osi Priorytetowej Cyfrowa Małopolska, poddziałania 2.1.3 E-usługi w edukacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Udział w MChE pozwoli na wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz wpłynie znacząco na poprawę wyników egzaminów maturalnych oraz zawodowych.
Planowane jest uruchomienie zajęć on-line oraz kół naukowych w obszarze kształcenia zawodowego takiego jak: żywienie, przedsiębiorczość, język angielski zawodowy, turystyka oraz ogólnego: matematyki, geografii, biologii. Narzędziami wykorzystanymi do edukacji on-line pomiędzy uczelniami a uczestnikami MCHE są: specjalistyczna ruchoma kamera, monitor 75’’ z głośnikami, mikrofon, komputer, tablet. Szkoła została zaopatrzona w dwa takie zestawy, jeden jako stały element pracowni MCHE, a drugi zestaw jako mobilny.
Projekt sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2024-2020 na kwotę 218 688,66 zł.
Małopolska Chmura Edukacyjna (e-chmura.malopolska.pl)
Podsumowanie zajęć w ramach projektu MCHE 2021/2022
W 2022 r. zakończyła się V edycja projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”, w ramach którego brali udział uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności. Zostały realizowane takie zajęcia jak:
- matematyka on-line – 16 osób
- jęz. angielski on-line – 13 osób
- jęz. angielski koło naukowe – 8 osób
- geografia koło naukowe – 6 osób
Małopolska Chmura Edukacyjna to zajęcia edukacyjne przeprowadzane przez uczelnie wyższe w formie on-line oraz kół naukowych dla uczniów średnich, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę oraz przygotowują się na kierunkowe studia wyższe. Program MCHE jest częściowo programem nauczania studiów. Dodatkowo młodzież ma szansę udziału w wykładach na uczelniach wyższych w ramach projektu. Każdy obszar projektu zakłada realizację 30 h dydaktycznych zajęć w roku szkolnym, po których uczestnik otrzymuje certyfikat. Projekt zakłada również zakupy pomocy dydaktycznych na potrzeby zajęć. Do tej pory szkoła zakupiła kilkanaście mikroskopów, kilkanaście tabletów, pomoce dydaktyczne na geografię takie jak: kompasy, termometry, próbki skał, mapy, na matematykę kalkulatory i wiele innych. Zajęcia są bezpłatne i dofinansowane ze środków UE.
Małopolska Chmura Edukacyjna 2019/2020 w Zespole Szkół Małopolska Szkoła Gościnności im. T. Chałubińskiego w Myślenicach – podsumowanie projektu.
W grudniu ub. roku zakończyliśmy trzecią już edycję programu edukacyjnego MCHE, którego celem było podniesienie kluczowych kompetencji uczniów Liceum Ogólnokształcącego. W zakończonej edycji realizowaliśmy zajęcia w trybie on-line z matematyki i biologii oraz koła naukowe z biologii i geografii. Poszczególne formy zawierały po 30 godzin lekcji. W ramach projektu mieliśmy okazję zrealizować dwie lekcje na Uniwersytecie Jagiellońskim i zwiedzić Kampus UJ, a tym samym poczuć się jak studenci. Po zrealizowaniu min. 80% zajęć i pozytywnym teście kończącym edukację uczestnicy otrzymali Certyfikaty MCHE. Tegoroczną edycję ukończyło 49 uczniów. W ramach projektu zakupiliśmy min. 3 komputery. Pomimo pandemii udało nam się dobrnąć do celu i zakończyć kolejną edycję „Chmury”. Realizowany projekt został sfinansowany ze środków UE na kwotę 41 457,89 zł.