Dużym zainteresowaniem cieszyły się kursy na dyplomowanego bacę czeladnika oraz dyplomowanego juhasa czeladnika, w których wzięło udział 33 uczestników, 15 kandydatów na juhasów oraz 18 na baców.
Kurs obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kandydaci na juhasów pod okiem doświadczonych baców odbyli dodatkowo 150 godzinny staż zawodowy na bacówkach w okresie letnim, za który otrzymali stypendium stażowe. Staż miał za zadanie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy i umiejętności oraz ich uzupełnienie.
Zwieńczeniem kursu był egzamin praktyczny w naturalnych warunkach na bacówce u Pana Krzysztofa Łasia w Białce Tatrzańskiej oraz na pastwisku pod okiem komisji egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości z Katowic. Po egzaminie praktycznym przyszedł czas na egzamin teoretyczny przeprowadzony w Małopolskiej Szkole Gościnności, który składał się z pisemnego testu oraz części ustnej.
Projekt został sfinansowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego i miał na celu kultywowanie tradycji pasterskich, nadanie prestiżu i podniesienia rangi zawodów, jak również uwierzytelnia w środowisku zawodu poprzez uzyskanie państwowego świadectwa zawodowego. Wartością dodaną zrealizowanych kursów przez MSG jest ciągłe pogłębianie wiedzy w tym obszarze oraz podkreślanie znaczenia ekologii w regionie.
Podczas II Międzynarodowej Konferencji Kultury Wołoskiej w Ochotnicy Dolnej absolwenci kursu otrzymali z rąk Pani Iwony Gibas, członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz dyrektora MSG Andrzej Pawlikowskiego zaświadczenia ukończenia kursu.