Wycieczka do Pragi 14-15.06.2023

Wycieczka do Pragi, to kolejna po Budapeszcie, Wiedniu i Berlinie, wycieczka do stolic europejskich, organizowanych przez dyrekcję szkoły w roku 2022/2023, dla uczniów głównie technikum ale i liceum MSG.

Młodzież mogła poznać Pragę, stolicę Czech, miasto pełne historii i zabytków. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Bramy Prochowej i Zamku na Hradczanach, który według Księgi Rekordów Guinnessa jest największy na świecie pod względem powierzchni. W jego skład wchodzą liczne pałace, kościoły, sławna Złota Uliczka i wiele ciekawych kamienic. Następnie schodząc ze wzgórza zamkowego przeszliśmy do Kościoła Świętego Mikołaja a potem do Muzeum Kafki i Ściany Johna Lennona na której w 1988 roku młodzi Czesi pisali skargi na reżim komunistyczny. Przez charakterystyczny dla Pragi Most Karola przeszliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie oprócz zabytków zobaczyliśmy Praski Zegar Astronomiczny, zwany przez mieszkańców Pragi – praski Orloj i byliśmy uczestnikami z setkami turystów ze świata, fascynującego przedstawienia tego urządzenia, które w średniowieczu było zaliczane do jednego z cudów świata.

Następnie wzdłuż brzegów Wełtawy doszliśmy do Wyszehradu, położonej nad rzeką dzielnicy, która obejmuje średniowieczną twierdzę o tej samej nazwie, z której podziwialiśmy panoramę Pragi, widoki na wzgórze, miasto i zamek na Hradczanach. W twierdzy zobaczyliśmy też neogotycką Bazyliką św. Piotra i Pawła

Wycieczkę zakończyliśmy przy Muzeum Narodowym, na Placu Wacława, który jest to główną arterią praską. Zarówno w dzień, jak i w nocy tętni on życiem kulturalnym, towarzyskim oraz handlowym.

Mimo długich godzin i wielu kilometrów zwiedzania, wszyscy z zachwytem podziwiali wyżej wymienione zabytki. Przewodnik wycieczki Pan Stanisław zachwycał wszystkich nie tylko wiedzą o tym mieście, ale pięknem języka i humorem. A młodzież technikum i liceum ZS MSG mogła obserwować jego pracę oraz pracę organizatorów i kierowcy.

Opiekunami wycieczki byli: Agata Król Kowalcze, Wojciech Pałka, Jerzy Karczewski i Janusz Łętocha.

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook