Wycieczka do Budapesztu

W sobotę 15 października wczesnym porankiem 45 uczniów z Technikum Turystyczno-Gastronomicznego Zespołu Szkół Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach z Panem Dyrektorem Andrzejem Pawlikowskim oraz opiekunami udali się na wycieczkę do malowniczo położonego nad Dunajem Budapesztu. Wycieczka miała charakter zawodoznawczy celem jej było poznanie miasta ale również niektórych zawodów związanych z branżą turystyczną.

Budapeszt jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych europejskich miast, łączy  w sobie niezwykłe piękno nowoczesnej zachodniej metropli z historią dawnego imperium Habsburgów. Zachwyca malowniczym położeniem i bogactwem swych zabytków. Zwiedzanie Budapesztu zaczęliśmy od Placu Bohaterów, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadzała nas przez najciekawsze zabytki. Plac Bohaterów jest jednym z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie, nazywany jest również placem Tysiąclecia lub placem Millenijnym. Po jego obu stronach zobaczyć mogliśmy okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Sztuki. W dalszą drogę udaliśmy się Parkiem Miejskim, gdzie mieliśmy możliwość zobaczenia łaźni oraz Zamku Vajdahunyad z przełomu XIX  i XX wieku, który został wzniesiony z okazji tysiąclecia Węgier. Pogoda dopisywała, spacer po parku zwanym Varosliget był bardzo atrakcyjny, ponieważ na zamku kręcono film i mogliśmy zobaczyć aktorów w pięknych historycznych strojach. Następnie zobaczyliśmy Bazylikę św. Stefana, która jest związane z pierwszym węgierskim królem Stefanem I. Kolejnym punktem wycieczki był budynek Węgierskiej Opery Państwowej, która ma najwyższą reputację  kultury węgierskiej opery i baletu, jest ona jednym z najważniejszych zabytków XIX wieku. Widzieliśmy również neogotycki Parlament – siedzibę węgierskiego rządu, gdzie udało się nam zobaczyć zmianę warty straży. W dalszej części zwiedzania uczniowie mogli zobaczyć Wzgórze Zamkowe,  dawną siedzibą władców węgierskich oraz stojący na nim zamek Królewski z XIII wieku, a także kościół św. Macieja. Obok kościoła znajduje się Baszta Rybacka, z której roztacza się panorama na cały Peszt i można zobaczyć wiele innych zabytkowych budynków. Po Budapeszcie poruszaliśmy się metrem oraz autobusami linii miejskich. Pan dyrektor przedstawił uczniom jak wygląda praca przewodnika czy pilota wycieczek w autobusie. Pokazywał jak i gdzie kupić bilet na przejazdy po całym mieście.

Po zwiedzaniu nastał czas relaksu, aby odpocząć po dniu pełnym emocji i zregenerować siły oraz kupić pamiątki. Na zakończenie pan kierowca autobusu pokazał nam jak piękny jest Budapeszt nocą. Mogliśmy podziwiać pięknie oświetlone zabytki, mosty a także statki pływające po Dunaju.

Wszyscy uczestnicy zgodnie uważali, że w Budapeszcie mimo bogatego programu moglibyśmy wiele jeszcze zobaczyć, z pewnością chętnie zostalibyśmy na dłużej. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i już przed 5 rano zameldowaliśmy się w Myślenicach.

Wielu z nas z pewnością do Budapesztu jeszcze powróci

autor tekstu: Bernadeta Żurek

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook