Nasza szkoła już po raz drugi brała udział w Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, której temat zmienny w roku szkolnym 2020/2021 brzmi „Siły Zbrojne w systemie bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej”.
Celem Olimpiady jest propagowanie wiedzy w zakresie nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności, kreowanie postaw patriotycznych, krzewienie zrozumienia i tolerancji wobec drugiego człowieka.
W tym roku czwórka uczniów Tytusa podjęła wyzwanie udziału w tym wydarzeniu. W pierwszym etapie należało napisać esej na jeden z poniżej umieszczonych tematów:
- Tradycje oręża polskiego – wojskowy czyn zbrojny w wojnach światowych (wybrane aspekty).
- Ewolucja systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP po przystąpieniu do NATO.
3. Wojska Obrony Terytorialnej a niemilitarne zagrożenia bezpieczeństwa.
4. Udział Sił Zbrojnych RP w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych po II wojnie światowej – rozważ problem.
5. „Polskie serce NATO bije w Bydgoszczy”. Specjalistyczne instytucje NATO w Polsce i ich znaczenie dla funkcjonowania Sił Zbrojnych RP oraz bezpieczeństwa „flanki wschodniej” Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Niżej wymieni uczniowie zakwalifikowali się do etapu okręgowego, który w tym roku wyjątkowo odbył się online jednocześnie na terenie całego kraju i polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez Komitet Główny Olimpiady z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie. Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem i przeszli do ETAPU CENTRALNEGO:
1. Monika Gorączko 1B
2.Potaczek Wiktor 1H
3.Katarzyna Hanula 2E
4. Aneta Żernowska 2Kg.
Będąc w klasie maturalnej można wywalczyć indeks na studia w zakresie bezpieczeństwa w renomowanych wyższych uczelniach oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Olimpiada jest wpisana na listę prowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej olimpiad interdyscyplinarnych. Gratulujemy i trzymamy kciuki za najlepszy wynik w ogólnopolskim finale.
Opiekunami są:
prof. Agnieszka Maciuszek
prof. Bogusław Janas.