• Początek
  • Aktualności
  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach

1 marca, już po raz trzynasty obchodzimy w naszym Kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten przywraca należną pamięć tym, którzy jako pierwsi stawili opór narzucanemu nam przemocą przez Związek Sowiecki i rodzimych komunistów, totalitarnemu systemowi, płacąc za to niejednokrotnie najwyższą cenę, jaką jest własne życie. Dzięki pojawiającym się przy tej okazji licznym publikacjom, audycjom, filmom, wystawom oraz innym formom masowego przekazu, przebija się do świadomości zbiorowej wiele postaci, które na zawsze miały być wymazane z narodowej pamięci. Wśród nich wspominamy takich bohaterów podziemia antykomunistycznego, jak kpt Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf „Nil”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, czy sanitariuszka z oddziału „Łupaszki” Danuta Siedzikówna „Inka”. Są to postaci, które zna lub powinien znać każdy Polak. Ale historia dzieje się wszędzie. Dotyczy to także tamtych bolesnych wydarzeń, których świadkiem była także nasza Mała Ojczyzna, jaką jest ziemia myślenicka.

Tematykę związaną z działalności podziemia antykomunistycznego w rejonie Myślenic przybliża wystawa autorstwa myślenickiego historyka Ziemowita Kalinowskiego zatytułowana: „Bohaterowie wyklęci – powiat myślenicki 1945-1956″, którą z okazji tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezentujemy w Małopolskiej Szkole Gościnności. Dzięki tej wystawie uczniowie naszej szkoły mogą poznać wielu Bohaterów, często o znajomo brzmiących nazwiskach, których dokonania i dramatyczne losy przez wiele dziesięcioleci wymazywane były ze zbiorowej pamięci, a także przemilczane przez nich samych, jeśli dane im było przeżyć, lub przez ich rodziny, z obawy przed szykanami ze strony władz komunistycznych.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Krzysztof Król

 

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook