Konkurs „Kompozycje plastyczne inspirowane Tańcem”

Młoda dziewczyna tańcząca taniec nowoczesnyWszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym: „Kompozycje plastyczne inspirowane Tańcem”.

Taniec to jedna z najprzyjemniejszych form ruchu. Jest także sposobem wyrażania emocji i komunikacji społecznej. Taniec rozwija nasze ciało i umysł. Jest  doznaniem fizycznym i metafizycznym jednocześnie. Taniec ma różne oblicza. Może być formą obrzędową, formą spektaklu, formą  towarzyskiej rozrywki czy po prostu indywidualnego relaksu. Wielu z Was już pokochało taniec i i zna doskonale jego wartość. Przypominamy o niej Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na tę formę aktywności. Może właśnie teraz warto spróbować ! Ten konkurs to zaproszenie do tańca ale i do kreatywnych działań plastycznych.

Niewątpliwie we wszystkich formach taniec jest zjawiskiem niesamowicie atrakcyjnym wizualnie. Zaskakujące choreografie, kostiumy tancerzy, ich oprawa scenograficzna wciąż zaskakują  formą plastyczną. Świat tańca to bogate źródło inspiracji dla wielu artystów malarzy, rzeźbiarzy. Niech zainspiruje również Was do stworzenia prac malarskich.

Cele konkursu:

 • Propagowanie tańca jako przyjemnej, twórczej i terapeutycznej formy aktywności fizycznej w trudnym czasie pandemii. Od dłuższego czasu nasza aktywność fizyczna jest znacznie ograniczona.
 • Zwrócenie uwagi na terapeutyczną funkcję tańca. Jego różne formy, nawet te indywidualne i kameralne aktywności taneczne w zaciszu domowym, mogą choćby na chwilę uwolnić ciało i umysł od znużenia.
 • Rozwijanie zainteresowań plastycznych, aktywizacja indywidualnej kreatywności i ekspresji plastycznej uczestników.
 • Zwrócenie uwagi na kulturotwórczą rolę tańca oraz na wzajemne inspirowanie i przenikanie się różnych dziedzin sztuki. Edukacja w zakresie historii tańca.
 • Edukacja międzykulturowa. Poprzez taniec poznajemy obrzędy, historię, kulturę innych społeczności.
 • Współpraca z Biblioteką Pedagogiczną w Myślenicach. Prezentacja placówki pomocnej w poszukiwaniu źródeł informacji i inspiracji przy realizacji różnych projektów edukacyjnych.

Warunki uczestnictwa:

 • Wykonanie kompozycji literniczo- graficznej ( to znaczy, że częścią obrazu plastycznego jest napis zawierający treści związane z tematem konkursu, np. hasło promujące taniec i różne jego formy, własnego autorstwa lub będące cytatem z tekstu literackiego o dostosowanej literniczej formie).
 • Kompozycja może być barwna lub monochromatyczna.
 • Techniki wykonania (do wyboru): malarstwo, rysunek, kolaż, wycinanka, monotypia oraz inne własne techniki na płaszczyźnie uzgodnione z organizatorem.
 • Format pracy: minimalny A3, a maksymalny A2.
 • Termin składania prac: do 09. 04. 2021 r.

Prace należy podpisać imieniem, nazwiskiem (na odwrocie) i dostarczyć osobiście do szkoły, do biblioteki szkolnej.

Inspiracje do prac:

 • Szukajcie w internecie oglądając wybrane formy tańca, fragmenty spektakli, filmów, utwory muzyczne, wywiady z tancerzami (np.: balet klasyczny, teatr tańca, musicale, kabaret, tradycyjne tańce hinduskie, tańce dawne-dworskie, salonowe, taniec ludowy, taniec towarzyski, nowoczesny, współczesny, uliczny- breakdance, locking, popping i inne).
 • Jeśli tańczycie to zarekomendujcie w kompozycji plastycznej specyfikę i piękno Waszego tańca.
 • Szukajcie motywów tańca w malarstwie i grafice (np: E. Degas’a, Renoira, H. T. Lautrec’a, H. Matisse’a, i innych artystów).
 • Pomocna może okazać się wizyta w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach, gdzie uzyskać możecie fachową pomoc w dotarciu do materiałów nie tylko literackich o tańcu i jego formach.

Rozstrzygnięcie konkursu:

Finał konkursu jest planowany na koniec kwietnia. W jury zasiądą przedstawiciele dyrekcji, rady pedagogicznej i uczniów naszej szkoły. Dla autorów wyróżnionych prac przewidywane są atrakcyjne nagrody. Planowana jest także wystawa waszych najlepszych prac w szkole, w dniu 29. 04. 2021 r. w Międzynarodowym Dniu Tańca, jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli.

W sprawach organizacyjnych i artystycznych można konsultować się korespondencyjnie (Librus) z mgr Magdaleną Hechsman- Jaroń, nauczycielem wiedzy o kulturze i plastyki.

Grafika: https://pixabay.com/images/id-3691314/

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook