Kolejny wypasiony kurs na bacę i juhasa za nami.

Zakończyła się już trzecia edycja kursu na dyplomowanego bacę czeladnika i juhasa czeladnika, zorganizowana przez MCKZ ZS Małopolska Szkoła Gościnności. Kurs został ukończony egzaminem państwowym praktycznym i teoretycznym, w którym udział wzięło 31. uczestników kursu (20 baców i 11 juhasów). Warunkiem przystąpienia do egzaminów było odbycie kilkudziesięciu godzin wykładów z teorii oraz zaliczenie praktyk zawodowych, a w przypadku juhasów odbycie 150-godzinnego stażu zawodowego na hali i bacówce w okresie letnim, pod okiem doświadczonego bacy.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne miały na celu ugruntowanie już nabytej wiedzy z obszaru pasterstwa, hodowli owiec, wytwarzania serów i organizacji pracy szałasu oraz dostarczenie nowej, zwłaszcza takiej, która dodatkowo wyposaży absolwentów kursu w pożyteczną wiedzę w zakresie min. rachunkowości, przepisów sanitarnych, przedsiębiorczości i podstaw marketingu.

Zawód bacy (kod zawodu 613 001) i juhasa (kod zawodu 612 108) jest wpisany w ramę zawodów, który dokładnie go określa i charakteryzuje. Zdobyte kwalifikacje nie tylko pozwolą podnieść swoją wiedzę i umiejętności, ale są przypieczętowanie wykonywanego zawodu, certyfikatem jakości i zwiększają szanse na pozyskanie środków zewnętrznych za sprawą udokumentowanego zawodu. W praktyce dla obszaru turystyki z pewnością podtrzymanie i poprawę wizerunku kultury pasterstwa w krajobrazie Małopolski oraz produkcji i sprzedaży wyrobów ekologicznych, w tym ulubionych serów owczych. Projekt został sfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook