Festiwal Zawodów 2021

gRUPA MŁODZIEŻY W STROJACH KUCHENNYCH W TOWARZYSTWIE AKTORKI kATARZYNY cICHOPEK

Było ciekawie, zawodowo, bardzo pozytywnie, pouczająco, monetami również zabawnie oraz smacznie i zdrowo.

Pierwszy dzień festiwalu otworzyli: Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego – odpowiedzialna w Zarządzie WM za edukację oraz Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski.

W programie Studia Zawodów mogliśmy zapoznać się z zawodami ze stref turystyczno-gastronomicznej, informatyczno-elektronicznej, społeczno-medycznej oraz budowalnej chemicznej i energetycznej – w świat zawodów wprowadzali nas nauczyciele, uczniowie oraz przedsiębiorcy z Małopolski, którzy specjalnie na Festiwal przygotowali materiały filmowe, starając  się w sposób praktyczny pokazać na czym polega kształcenie oraz praca w danej profesji.

 

Trzy kobiety na kolorowym tle

Byli z nami w studio na żywo ciekawi goście, którzy podzielili się własnym doświadczeniem, zachęcając i inspirując młode osoby nie tylko do dalszej pracy i nauki, ale także samodoskonalenia: Karol Okrasa, Jan Mela, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, których chyba nie trzeba przedstawiać, Jan Dąbrowski znany prezenter i youtuber, dr Paulina Marona – laureatka prestiżowych konkursów PRELUDIUM 13 oraz ETIUDA 6 organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie biochemii.

O branży hotelarskiej rozmawialiśmy z przedstawicieli grupy Orbis, sytuację w służbie zdrowia przedstawił nam Lek. med. Mirosławem Dróżdżem – Dyrektorem Szpitala św. Anny w Miechowie a pracę ratownika medycznego Krakowskie Pogotowie Ratunkowe,  o kompetencjach przyszłości opowiadali  przedstawiciele MCDN oraz WUP, pracę w zawodach branży budowlanej oraz energetycznej przybliżyli nam przedstawiciele Budimex oraz elektrociepłowni PGE, połączyliśmy się także z przyszłością a dokładniej z showroomem Fabryka Przyszłości, Krakowskiego Parku Technologicznego i Hub4Industry.

Na żywo pokazy przygotowali również uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności z Myślenic „Zdrowie na talerzu – smak gościnność od kuchni”, Technikum Łączności w Krakowie „Budowa niewielkiego jeździka na bazie mikrokontrolera Raspberry PI, z czujnikiem odległości oraz kamerą„, Technikum New Technology w Krakowie „Robotyka, przemysł kosmiczny i programowanie”, Krakowska Medyczna Szkoła Policealna „Estetyczne uzupełnianie zęba oraz Projektowanie prac protetycznych w Technologii CAD/CAM, Zespół Szkół Nr 2 w Bochni „Murowanie w technologii poliuretanowej”.

 

Grupa ludzi na tle ścianki festiwalowej

W programie Studia Medycznego mogliśmy zobaczyć prezentacje trzech uczelni: Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, a także dwóch szkół policealnych (prowadzonych przez Województwo Małopolskie), tj. Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach oraz Małopolskiej Integracyjnej Policealnej Szkoły Masażu nr 2.

Na stoiskach widzowie mieli możliwość zapoznania się z wieloma profesjami branży medycznej, które zostały zaprezentowane w interesującej, praktycznej formie pokazów i inscenizacji „na żywo”. Przybliżono zawód dietetyka, pielęgniarki/pielęgniarza, fizjoterapeuty, masażysty i opiekuna medycznego. Ponadto przedstawiono procedury udzielania pierwszej pomocy i postępowania z pacjentem urazowym począwszy od miejsca wypadku, przez SOR aż po oddział szpitalny.

 

Pierwszy dzień obfitował także w szereg inspirujących rozmów i wywiadów z ekspertami, praktykami branży medycznej: lekarzami różnych specjalizacji, pielęgniarką, dietetykiem, fizjoterapeutami.

Niewątpliwie dużą atrakcją była rozmowa on-line z naszą mistrzynią w biegach narciarskich – Justyną Kowalczyk, która opowiedziała o swojej ścieżce edukacyjno-zawodowej, momentach trudnych wyborów, wyzwaniach i planach na przyszłość.

W trakcie panelu dyskusyjnego pn. „Kształcenie i przygotowanie zawodowe kadr medycznych – Małopolska 2030” goście studia dyskutowali o obecnej sytuacji kadrowej w służbie zdrowia oraz zachęcali młodych ludzi do wyboru ścieżki kształcenia w zawodach medycznych.

Podczas Festiwalu odbyła się także konferencja „Rola edukacji w nowej perspektywie finansowej 2021-2027”, podczas której o Krajowym Planie Odbudowy mówił Piotr Bartosiak, Dyrektor Departament Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Jakub Szymański, Dyrektor Zarządzania Programami Operacyjnymi UMWM wygłosił prezentację pt. „Małopolska przyszłość – założenia Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 w obszarze edukacji. Dariusz Styrana, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zaprezentował planowane do realizacji projekty edukacyjne w ramach Programu Regionalnego na lata 2021-2027.

Tekst: Małopolska Zawodowa
https://zawodowa.malopolska.pl/232-pierwszy-dzien-festiwalu-zawodow-za-nami

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook