Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Józef Piłsudski.

kobieta i mężczyzna z kwiatami i zniczem przed pomnikiem ofiar Katynia

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, co zostało uchwalone decyzją Sejmu RP z 14 listopada 2007r.

 Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego oraz cywilnych przedstawicieli polskiej elity, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Na terenie naszej szkoły znajduje się miejsce pamięci związane z Katyniem.

W 2010 roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy dąb to jedna ofiara Katynia. Można więc powiedzieć, że na świecie rośnie w tej chwili wiele tysięcy dębów Katyńskich. Dębów, które są symbolem  trwałości, wytrzymałości , długowieczności. Kilka tysięcy dębów, które na swój sposób opowiadają historie tysięcy ludzkich losów.

Nasz dąb pamięci poświęcony jest Stanisławowi Pazganowi.

Myśleniczanin, który jako członek polskiej elity intelektualnej został brutalnie zamordowany w Bykowni, w jednym z miejsc katyńskiej kaźni.

Po  zapoznaniu się z historią Stanisława Pazgana i jego rodziny oraz po uzyskaniu certyfikatu potwierdzającego wpisanie naszego bohatera na listę „posadzonych dębów”  –  rozpoczęliśmy przygotowania do głównej uroczystości.

10 czerwca 2011 roku z udziałem Biskupa Polowego Wojska Polskiego             ks. Józefa Guzdka, z udziałem rodziny zamordowanego, przedstawicieli wojska i wielu innych służb i organizacji został posadzony Dąb Pamięci i odsłonięto pamiątkową  tablicę dla Stanisława Pazgana.

kobieta i mężczyzna z kwiatami i zniczem przed pomnikiem ofiar Katynia
młodzież ze sztandarami maszerujaca ulicą
ludzie zebrani wokół kamienia upamietniającego wydarzenia w Katyniu
ludzie zebrani wokół kamienia upamietniającego wydarzenia w Katyniu

Jest jeszcze wiele  innych powodów dla których to miejsce jest szczególne.

Jesienią 2011 roku pani Agnieszka Dmytrzyk, nauczycielka historii,  wraz z uczennicami, w ramach nagrody za udział w konkursie związanym z Katyniem organizowanym przez IPN, odbyły podróż do miejsc związanych z katyńskimi zdarzeniami i przywiozły ziemię z cmentarza w Bykowni, który został oficjalnie otwarty dopiero 21 września 2012r. Na tym cmentarzu, oprócz zamordowanych Ukraińców  spoczywa niemal 3500 polskich obywateli z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej – tam właśnie pozostał już na zawsze pan Stanisław Pazgan. Ta ziemia, nasączona krwią pomordowanych, w części została wysypana pod naszym dębem oraz na miejscu pamięci myślenickiego cmentarza, część – dzieci naszego bohatera złożyły w rodzinnym grobie, by choć symbolicznie prochy rodziców spoczywały w jednym miejscu, część zachowaliśmy i znajduje się w szkolnej gablocie, w której znajduje się dokumentacja naszego udziału w programie „Katyń. ..ocalić od zapomnienia”

Mija 10 lat od tamtej uroczystości w naszej szkole  gdy uhonorowaliśmy człowieka, który wprawdzie nie był żołnierzem w czynnej służbie, był sędzią, i tak jak pozostali cywile, członkowie polskiej elity zginął za to, że był Polakiem. Pamiętamy o nim każdego roku składając kwiaty i zapalając znicze. Trudno byłoby w kilku słowach opowiedzieć o wyrazach wdzięczności  jakiej doświadczyliśmy od rodziny zamordowanego Stanisława Pazgana,  regularnie odwiedza to miejsce.

Zrobiliśmy coś dobrego i była to nasza odpowiedź na zło, które dotknęło tych ludzi. Oby ten dąb jako symbol długowieczności przetrwał i opowiadał kolejnym pokoleniom nie tylko o katach, i zbrodniach,  ale o tych, którzy swoją przyszłość budują opierając ją na pamięci i szacunku dla tych, którzy za swoją polską tożsamość zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.

żołnierz Polski Walczącej

WSPOMNIENIE STANISŁAWA PAZGANA

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook