Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od nikotyny i zapadających na schorzenia wywołane przez palenie papierosów – głównie nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Palacze częściej cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy – nikotyna pobudza układ trawienny, co zwiększa produkcję soku żołądkowego. Nikotyna jest również neurotoksyną, tzn. w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego, w skrajnych przypadkach prowadząc do śmierci.
Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest zwrócenie uwagi na globalną epidemię palenia tytoniu oraz promowanie działań mających na celu ograniczenie używania tytoniu i produktów nikotynowych.
Tegoroczne hasło kampanii brzmi:
„Zdemaskować atrakcyjność: ujawnienie taktyk przemysłu tytoniowego i nikotynowego” „Unmasking the appeal: exposing industrytactics on tobacco and nicotine products”
Kampania koncentruje się na ujawnieniu strategii stosowanych przez przemysł tytoniowy i nikotynowy w celu uczynienia swoich szkodliwych produktów atrakcyjnymi, szczególnie dla dzieci i młodzieży.
Do popularnych taktyk zalicza się:
- Dodawanie aromatów i substancji poprawiających smak oraz maskujących szkodliwość produktów;
- Tworzenie atrakcyjnego opakowania przyciągającego młodych konsumentów;
- Promowanie atrakcyjności produktów tytoniowych i nikotynowych w mediach społecznościowych oraz przez influencerów.
https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2025