Małopolska Szkoła Gościnności, jako Instytucja Województwa Małopolskiego, postanowiła włączyć się w akcję upowszechniania lokalnych produktów żywnościowych. Istotą Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego „Smak Gościnności”. Małopolskie produkty regionalne i tradycyjne jest promowanie i kultywowanie regionalnych i tradycyjnych produktów Małopolski, ochrona kulinarnego dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie – pogłębienie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych wśród młodzieży i ich nauczycieli. Uczniowie, do których skierowany jest Konkurs mają okazję do rozwoju swoich zainteresowań kulinarnych, pobudzenia kreatywności i pomysłowości w kuchni oraz indywidualnej oceny swoich umiejętności. Konkurs skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach o profilu gastronomicznym, będącej w wieku 17 – 19 lat.
Do udziału w Konkursie zaproszonych jest zwykle 14 zespołów dwuosobowych
z wiodących szkół gastronomicznych z terenu całej Polski i z zagranicy (m.in. Hiszpanii, Węgier, Austrii, Francji, Rumunii, Chin). W poprzednich edycjach Konkursu tematami przewodnimi były: jabłko z Raciechowic, charsznicka kapusta, jagnięcina podhalańska, fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca oraz suska sechlońska – podwędzana śliwka.
Udział w konkursie daje uczestnikom możliwość poszerzenia kulinarnych horyzontów oraz wyłonienie ukrytych talentów w dziedzinie sztuki kulinarnej. Jest to też świetna okazja do integracji szkół o tym samym profilu kształcenia. Konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży, a ze względu na swój walor edukacyjny wspierają go również znaczący partnerzy biznesowi związani z branżą gastronomiczną – podkreśla dyrektor ZS MSG Jerzy Niedenthal
Czy warto?
Warto. Wiedzą o tym nie tylko drużyny, które postanowiły stanąć wspólnie w kulinarne szranki, ale również instytucje patronujące Konkursowi. Atrakcyjna formuła Konkursu, profesjonalne jury i wartościowe nagrody od początku istnienia Konkursu przyciągają zainteresowanych z różnych regionów Polski i Europy.