Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

83 lata minęły od dnia, w którym zapadła decyzja o zamordowaniu polskich jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie czy Starobielsku.  Łącznie zginęło 14,5 tys. osób. Po oficerach przyszedł czas na resztę polskiej elity. Z tzw. listy białoruskiej i ukraińskiej zamordowano 7305 osób – policjantów, działaczy politycznych i społecznych, pracowników wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych, nauczycieli, lekarzy, duchownych.

13 kwietnia 1943 roku świat dowiedział się o odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu. Od tej pory ten dzień każdego roku jest momentem zadumy nad bolesnym fragmentem historii naszego narodu.

12 lat minęło od uroczystego posadzenia Dębu Pamięci na terenie Małopolskiej Szkoły Gościnności. Postać, która jest co roku wspominana dzięki naszemu udziałowi w ogólnopolskim programie Katyń …ocalić od zapomnienia, to Stanisław Pazgan. Myśleniczanin, który jako prawnik,  pracownik sądu zasilił szeregi aresztowanych i rozstrzelanych w Bykowni.

Upływający czas nie wymazuje z naszej pamięci tamtych zdarzeń, zwłaszcza, że los naszego bohatera został nam przedstawiony przez jego najbliższą rodzinę, która zaszczyciła swoją obecnością główną uroczystość w 2011 roku. W tym roku, tradycyjnie delegacja – pan dyrektor wraz z przedstawicielami młodzieży złożyli kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą, a młodzież została zapoznana z biografią Stanisława Pazgana podczas projekcji filmu.

Dąb jest symbolem długowieczności i ma szansę opowiedzieć kolejnym pokoleniom nie tylko o katach i zbrodniach, ale o tych, którzy swoją przyszłość budują opierając ją na pamięci i szacunku dla tych, którzy za swoją polską tożsamość zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.

Mapka województwa

Zespół Szkół
 Małopolska Szkoła Gościnności  
 im. Tytusa Chałubińskiego

32-400 Myślenice
ul. Zdrojowa 18  
tel: [12] 272 04 24
fax: [12] 272 12 46

Znajdź nas na:

Powrót na górę
Facebook