Paweł Nowak Laureatem XLI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Miło nam poinformować, że Paweł Nowak z klasy 3G zajął 2 miejsce w XLI Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Jest to najwyższe osiągnięcie w tego typu Olimpiadzie w dotychczasowej historii szkoły.

 

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych skierowana jest do młodzieży klas przedmaturalnej i maturalnej średnich szkół mających związek z szeroko rozumianym zagospodarowaniem obszarów wiejskich. Realizowana jest obecnie w dziewięciu blokach tematycznych tj.: produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ogrodnictwa, agrobiznesu, żywienia człowieka i gospodarstwa domowego, ochrony i inżynierii środowiska, leśnictwa oraz architektury krajobrazu. Olimpiada odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Na etapie szkolnym udział bierze ponad 20.000 uczniów, z około 360 szkół. Do etapu okręgowego wyłonionych jest około 1.500 uczniów, a do etapu centralnego przechodzi 210-220 uczniów. Od początku istnienia Olimpiady wzięło w niej udział około 800.000 uczestników z około 400 szkół.

Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach działający w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Środowiska.

Z relacji Pawła wynika, że poziom Olimpiady był bardzo wysoki, ale rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 60 teoretycznych pytań i wykonać 3 zadania praktyczne – wykonać zrazy, rozpoznać różnego rodzaju kasze i profesjonalnie obsłużyć gości.

Stres był duży, ale zadziałał na mnie mobilizująco i pomógł mi zajść tak wysoko – mówił Paweł. Zachęcam wszystkich do startowania w Olimpiadach, to fajna przygoda i można poznać wielu ciekawych ludzi – dodał, podsumowując swoje osiągnięcie.

Jako Laureat Olimpiady, Paweł został nagrodzony indeksem na uczelnie rolnicze i przyrodnicze, zwolnieniem z egzaminów zawodowych, pucharem, czytnikiem e-book oraz prenumeratą magazynu fachowego.

Paweł do olimpijskich zmagań przygotowywał się pod kierunkiem nauczycieli zawodu –  Weroniki Fijoł, Małgorzaty Bergel i Wojciecha Pałki.

Dodała: AA
6/06/2017

zsp.edu.pl