MŁODZIEŻ Z WIZYTĄ NA WĘGRZECH

W dniach 16-19 października młodzież ZSP MSG przebywała w ramach wymiany polsko-węgierskiej w szkole „Békéscsabai Központi Szakképzö Iskola József Attila Kollégiuma” w Bekescsaba. Tematem przewodnim tegorocznej wymiany były tańce narodowe. Młodzież polska miała okazję zatańczyć czardasza, a Węgrzy poloneza. Oprócz tego uczniowie z Węgier i z Polski  przedstawili w formie prac plastycznych swoje skojarzenia dotyczące partnerskiego kraju. Punktem kulminacyjnym spotkania okazały się  regaty na „smoczych łodziach" po rzece Körös, które  wprowadziły w obu drużynach świetną zabawę, a także ducha rywalizacji. 

Podczas wizyty na Węgrzech znalazł się też czas na zwiedzanie. Młodzież ZSP MSG miała okazję poznać stolicę tego kraju – Budapeszt. Wzgórze Gelerta, baszty rybackie, kościół św. Macieja, budynek parlamentu, oceanarium, a także główna ulica Vaci znalazły się w programie zwiedzania. Poszukując śladów polskich na Węgrzech młodzież z Zarabia dotarła  również do Muzeum Polonii Węgierskiej, w którym miała okazję zagłębić się we wspólnej historii obu narodów.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek. W ostatnim dniu pobytu młodzież z Myślenic odpoczywała na basenach termalnych w Bekescsabie, a następnie udała się w drogę powrotną do Polski zabierając ze sobą  mnóstwo wspomnień. Kolejne spotkanie już za rok, tym razem w Myślenicach.

 

Dodała: AG
26.10.2013

zsp.edu.pl