Z przedświąteczną wizytą w Niemczech

Od 2 do 6 grudnia 2013 r. grupa uczniów z Małopolskiej Szkoły Gościnności wraz z nauczycielami: Panią Martyną Lewandowską i Panią Renatą Chęcińską-Bicz przebywała na wymianie w Niemczech. Celem wyjazdu było pokazanie uroków Niemiec oraz integracja z rówieśnikami z zagranicy. W ciągu pięciu dni uczniowie odwiedzili 4 duże miasta: Ludenscheid, Essen, Kolonie i Dortmund.

Każde miasto robiło na uczestnikach ogromne wrażenie. W Kolonii uczniowie zachwyceni byli gotycką katedrą i muzeum czekolady oraz wybrali się do gigantycznego sklepu  Primark. Z Essen wspaniale wspominają zwiedzanie uniwersytetu wraz z kolegami z Niemiec oraz spotkanie i wspólny obiad z burmistrzem Ludenscheid. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników wyjazdu było również odwiedzenie placówek szkoły Gertrud-Baumer-Berufskolleg w Plettenberg i Ludenscheid oraz poznanie Pani Dyrektor tej szkoły Ursuli Wortmann-Mielke, która bardzo ciepło wspominała swoje wizyty w naszej szkole. Co ciekawe nasze szkoły współpracują ze sobą już od ponad 20 lat.

Uczniów w atmosferę świąt przeniosły tamtejsze jarmarki, które są niemiecką tradycją i wspaniale obrazują podejście tamtejszej społeczności do świąt, mieszkańcy spotykają się na nich w wolnym czasie i wspólnie celebrują ten wspaniały okres. Dodatkowym wyzwaniem dla uczestników wycieczki było zmierzenie się z rozbójnikiem Ksawerym, czyli orkanem który  sprawił, że ich powrót do domu był utrudniony. A lot powrotny zapamiętają do końca życia. Każdy uczestnik wycieczki się ze mną zgodzi, że był to niesamowity czas który pozwolił się im wiele nauczyć i lepiej poznać.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Pisały: Wiktoria Kołodziejczyk i Patrycja Więckowska

Dodała: AG
20.12.2013

zsp.edu.pl