Wyjazd studyjny do Francji

W dniach 15-23 marca 2014 r., uczennica klasy 3TB Gabrysia Lenartek wraz z opiekunem mgr inż. Małgorzatą Bergel, wzięły udział w wizycie studyjnej w la MFR d’Annecy le Vieux we Francji. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” – branża turystyczno-gastronomiczna, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który był organizatorem wyjazdu, dołożył wszelkich starań, aby jego program, był atrakcyjny tak pod względem edukacyjnym jak i kulturowym.

W wyjeździe wzięło udział czternastu uczniów, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z terenu województwa małopolskiego. Mogli oni zapoznać się z systemem szkolenia przyszłych pracowników obsługi ruchu turystycznego, poprzez udział w zajęciach szkolnych oraz spotkaniach z przedstawicielami biur turystycznych i stowarzyszenia przewodników.

Z zakresu zajęć szkolnych program obejmował:

• analizę programu nauczania i praktyk uczniowskich,
  • zajęcia z informatyki i języka angielskiego,
  • zajęcia z zakresu zarządzania relacjami z klientem.

W ramach spotkań z przedstawicielami biur turystycznych i stowarzyszenia przewodników uczniowie mogli porozmawiać z:

• przedstawicielem Biura Turystyki w Annecy,
  • przedstawicielami Biura Turystycznego w Chamonix,
  • przedstawicielem Stowarzyszenia Przewodników w Chamonix.

W czasie wizyty, uczniowie z Małopolski mieli możliwość kontaktu ze swoimi rówieśnikami z wizytowanej szkoły. Uczniowie francuscy byli ich przewodnikami podczas zwiedzania miasta Annecy. Nasi uczniowie mieli ponadto okazję być w Plateau des Glieres – miejscu związanym z francuskim ruchem oporu z czasów II wojny światowej. Wyjechali również kolejką linową na szczyt góry Aiguille du Midi (3842 m npm), skąd mogli podziwiać górę Mont Blanc. W czasie spotkań pełnych serdeczności, dzielili się spostrzeżeniami i wymieniali się informacjami na temat atrakcji turystycznych w Polsce i we Francji.

Na zakończenie wizyty, uczniowie szkół małopolskich wyrazili bardzo duże zadowolenie z faktu, że mogli wziąć udział w przedsięwzięciu, dzięki któremu poznali sposób kształcenia zawodowego we francuskich szkołach o profilu turystyczno-gastronomicznym.

Dodała: AG
02.04.2014