"Europa: Powrót do Przyszłości" - wymiana młodzieży we Włoszech

W dniach 6–13 kwietnia 2014 r., w ramach projektu „Europa: Powrót do Przyszłości”, cztery uczennice z kl. II TB  Alicja Piekarska, Karolina Wyroba, Paulina Jasiewicz i Klaudia Ruszkowska oraz jedna z kl. II D Monika Bartosz  wraz z opiekunem mgr Moniką Moniak, wzięły udział w międzynarodowej wymianie młodzieży w Corigliano we Włoszech. W projekcie uczestniczyła młodzież w wieku 17–25 lat reprezentująca 7 krajów: Włochy, Hiszpanię, Słowację, Węgry, Grecję, Cypr oraz Polskę.

Wyjazd finansowany w znacznym stopniu ze środków Unii Europejskiej, miał na celu integrację oraz rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. Uczestnicy projektu poznali różnice i podobieństwa pomiędzy poszczególnymi krajami oraz ich kulturę. Ponadto młodzież uczestniczyła w zajęciach szkoleniowych oraz warsztatach, dzięki którym mogła odkryć swoje talenty oraz uczyć się przedsiębiorczości.

Ciekawym punktem programu było spotkanie młodzieży  z Burmistrzem miasta Corigliano. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie położonych na południu Włoch miast: Otranto, Bari i Alberobello, a także fabryki ceramiki i innych nowatorskich miejsc pracy, np. IMPACT HUB w mieście Bari.

W ostatnim dniu wymiany, wszyscy uczestnicy wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu, który odbył się na Rynku Głównym Corigliano. Prezentowali na nim wcześniej przygotowany na warsztatach program, obejmujący elementy tańca, muzyki, graffiti oraz sztuki.

W trakcie wymiany, nasze uczennice miały możliwość kontaktu, wymiany poglądów oraz współpracy z młodzieżą z innych europejskich krajów, a atmosfera spotkań była pełna przyjaźni i serdeczności.

Tekst: Monika Moniak

Dodała: AG
30.04.2014

zsp.edu.pl