Wizyta młodzieży z Niemiec

Od dwudziestu jeden lat prowadzimy nieprzerwanie współpracę z zaprzyjaźnioną szkołą w Ludenscheid. W tym roku to nasza szkoła stała się gospodarzem wymiany.

Dzięki dofinansowaniu z DPJW (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) mogliśmy w stu procentach zrealizować nasz projekt. I tak właśnie 16 kwietnia przywitaliśmy w murach naszej szkoły młodzież niemiecką.

Kontynuując przewodni temat z tamtego roku – ochrona środowiska – już pierwszego dnia wybraliśmy się do nowo wybudowanej sortowni odpadów w Borzęcie. Idąc śladem ekologii podczas wieczornego spotkania wraz z naszymi przyjaciółmi z Niemiec tworzyliśmy „ekoludki”, które towarzyszyły nam przez wszystkie wycieczki. Kolejnym etapem wymiany był wyjazd do Zakopanego. Na młodzieży z Niemiec to właśnie miasto wywarło największe wrażenie. Idąc szlakiem przez Dolinę Kościeliska wspólnie podziwialiśmy piękno polskich gór. Odwiedziliśmy także siedzibę Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie obejrzeliśmy film przedstawiający faunę i florę Tatr. Punktem kończącym projekt o ochronie środowiska był pobyt w wiosce ekologicznej w Stryszowie. Właśnie tam poznaliśmy wiele sposobów na to jak można zastosować ekologię w codziennym życiu. W czwartek (19 kwietnia) przyszedł czas na wycieczkę rekreacyjną do Krakowa. Idąc ulicami podziwialiśmy unikatowe krakowskie budownictwo. Pomogła nam w tym także gra miejska, w której odkrywaliśmy ślady niemieckiej kultury i historii w Polsce. Mieliśmy również okazję zobaczyć podziemia rynku. Kraków z pewnością zapadł w pamięci wielu uczestnikom wymiany. Podsumowując cały projekt robiliśmy plakaty, które pozwoliły nam wymienić się spostrzeżeniami i opiniami. Wielkimi krokami zbliżając się do końca zorganizowaliśmy pożegnalne ognisko na terenie naszej szkoły. Przy wspólnym smażeniu kiełbasek rozmawialiśmy i śpiewaliśmy umacniając nasze więzi.

Po tak wspaniałym pobycie trudno nam było się pożegnać. Rozstania…  często są trudne, ale nie myśleliśmy, że aż tak bardzo. Niejednemu łza się kręciła w oku, gdy grupa niemiecka opuszczała naszą szkołę. Mamy nadzieję, że nasze kontakty nie ulegną zmianie, a wręcz przeciwnie będziemy się starać by były one coraz lepsze. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie ze strony niemieckiej.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii https://picasaweb.google.com/114200982195908594726

 

(AG)

zsp.edu.pl