Made in China – reminiscencje z podróży do Azji.

 

Niezwykła drużyna

Choć już druga edycja polsko- chińskiej wymiany uczniowskiej za nami, wyjazd do Tianjin Maritime College dla wielu uczestników tegorocznej ekspedycji okazał się pierwszą okazją, by odkryć tak odległe lądy. Pełni pozytywnych emocji i niezaspokojonej ciekawości reprezentanci MSG ruszyli w świat.

Niemały podróżniczy entuzjazm uczniów podsycany był dodatkowo faktem połączenia szkolnej drużyny, na czele której stanął dyrektor Jerzy Niedenthal,  z oficjalną delegacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, reprezentowanego przez Marszałka Grzegorza Lipca, jego asystentkę Marię Kurek oraz Radnych Województwa Małopolskiego - Barbarę Dziwisz i Adama Kwaśniaka.
W tak doborowym towarzystwie nawet dwunastogodzinna podróż wydała się wszystkim jedynie krótką chwilą.

Polak potrafi!

Krótka chwila w magiczny sposób przerodziła się jednak w niemający końca maraton. Dla tych uczestników azjatyckiej wyprawy, którzy liczyli na odpoczynek po wyczerpującym locie, chińscy przyjaciele przygotowali małą niespodziankę. Prosto z samolotu udaliśmy się na zwiedzanie Pekinu. Morderczy wysiłek opłacił się jednak bezdyskusyjnie – zarówno miasteczko olimpijskie, jak i Wielki Mur Chiński wywarły na wszystkich tak ogromne wrażenie, że o zmęczeniu nie pamiętał nikt.

 Azja Express – podróż do korzeni.

Efektywne wykorzystanie czasu, w skrócie pośpiech – traktowany jako jedna z cech narodowych Chińczyków – przybliżył nas znacznie do rozumienia współczesnej kultury chińskiej i mentalności tej nacji. Podróż do korzeni okazała się jednak dużo głębsza, a wizyty w Zakazanym Mieście i Pałacu Letnim rzuciły nowe światło na tożsamość Chińczyków, ich tradycje i wierzenia. Okazało się, że Chiny mają wiele różnych twarzy – choć kontrastowych, wyrastających ze wspólnego źródła.

 Chiny od kuchni.

Po zwiedzaniu fasadowch atrakcji turystycznych przyszedł czas na spotkanie z kulturą dnia codziennego.Dzięki przygotowanym przez gospodarzy z TMC warsztatom kulinarnym, zajęciom poświęconym kulturze i językowi chińskiemu, a przede wszystkim dzięki kontaktom z uczniami TMC mogliśmy posmakować zwykłego życia w Chinach. Życie na kampusie przyniosło wiele niezapomnianych wrażeń, nowe doświadczenia i nowe przyjaźnie.

Z niecierpliwością oczekujemy rewizyty.

Fotoreporterzy na szlaku - Agata Dmytrzyk i Bartłomiej Moniak - uchwycili wszystkie znaczące momenty naszej podróży. Zapraszamy do obejrzenia galerii "Chiny w obiektywie".

 

AGATA

 

BARTEK

 

Dodała: AA
25/09/2017

zsp.edu.pl