Trójkąt weimarski. Poszerzamy grono zagranicznych przyjaciół.

 W dniu 21 listopada, 10 uczniów z naszej szkoły wyjechało do Erfurtu. Był to projekt zorganizowany w ramach uczczenia 25 – lecia trójkąta weimarskiego oraz 25 – lecia współpracy Polski z Niemcami.

Naszym celem było poznanie miasta i nawiązanie kontaktu z uczniami z Niemiec oraz Francji, którzy także brali udział w tym projekcie. Wspólnie spędziliśmy 5 długich, świetnie zorganizowanych dni. W tym czasie mieliśmy możliwość codziennych rozmów z obcokrajowcami w języku angielskim – z powodu zróżnicowanych grup. Miasto zwiedzaliśmy używając aplikacji ACTION BOUND w zespołach złożonych z: 2 osób z Polski, 2 z Francji i 2 z Niemiec.

Erfurt to interesujące i magiczne miejsce o tej porze roku. Większość budynków pochodzi z czasów przedwojennych, dlatego będąc tam możemy poczuć się jak w innej epoce. Na głównym placu, przed katedrą odbywa się ogromny kiermasz świąteczny. W atmosferze unosi się „magia” świąt.

Przede wszystkim z tego wyjazdu wynieśliśmy to, że należy łamać bariery językowe. Teraz nie mamy oporów przed rozmową z ludźmi posługującymi się na co dzień innym językiem niż polski. Nauczyliśmy się też, że niezależnie od kultury i narodowości, każdy jest taki sam i zasługuje na jednakowy szacunek. Nie warto kierować się uprzedzeniami, możliwe że nasza zła opinia na temat danego kraju nie jest obiektywna.

Podczas rozmów mieliśmy okazję dostrzec jakie błędy językowe popełniamy, a teraz po powrocie do Polski możemy nad tym popracować.

Ludzie, z którymi spędziliśmy ten czas byli naprawdę niesamowici, wypełnieni pozytywną energią i przyjacielscy. Nie spodziewaliśmy się, że ten wyjazd będzie, aż tak udany. Polecamy wszystkim branie udziału w podobnych projektach. NA PEWNO NIE POŻAŁUJECIE!

 

Uczestnicy warsztatów.

 

 

Dodała:AA
5/11/2016

 

zsp.edu.pl