WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ WE FRANCJI

Współpraca naszej szkoły z francuską placówką w Ferolles koło Orleanu trwa od 1998 roku.

 

Jest to szkoła, której młodzież przed laty wygrała przeprowadzony we Francji „Konkurs wiedzy o Polsce”. Nagrodą był przyjazd do Krakowa, zwiedzanie miasta i jego okolic. Była to równocześnie dobra okazja do nawiązania współpracy z naszą szkołą. Od tej pory wielokrotnie gościliśmy u siebie młodzież francuską wraz z opiekunami, a my składaliśmy im rewizyty.

Stałym punktem pobytu we Francji jest zwiedzanie Paryża, Orleanu, zamków nad Loarą (Chambord, Blois, Chenonceau), Wersalu a przede wszystkim pobyt w domach francuskich rówieśników, wspólna zabawa i wspólne przedsięwzięcia.

Będąc w Polsce goście poznają naszą szkołę, spotykają się z uczniami i nauczycielami podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Takie spotkania rodzą możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Pozwala to również nawiązać nowe znajomości, a niekiedy przyjaźnie wśród młodzieży.

Francuzi zwiedzają również nasze miasto oraz oczywiście Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, obóz zagłady w Oświęcimiu. Niekiedy jest to również wyjazd w góry oraz wizyta w placówkach edukacyjno-opiekuńczych.

W bibliotece szkolnej znajduje się specjalnie opracowany na potrzeby wymiany informator na temat szkoły, miasta, cen niektórych produktów wraz z dwujęzycznym mini słownikiem.

 

zsp.edu.pl