25 lat współpracy i przyjaźni

 

25 lat współpracy i przyjaźni MSG - Gertrud-Bäumer-Berufskolleg

Kiedy 25 lat temu do gabinetu dyrektora zespołu Szkół Medycznych w Myślenicach ( obecnie Małopolska Szkoła Gościnności ) zapukało dwóch zarośniętych, długowłosych mężczyzn, ówczesna dyrektorka, pani Anna Kapała poczuła zaniepokojenie. Kiedy z pomocą tłumacza wyrazili chęć nawiązania współpracy miedzy szkołą w Myślenicach a szkołą w Niemczech, nie kryła nieufności. Jednak zaryzykowała. Gośćmi okazali się dwaj nauczyciele ze szkoły Gertrud-Bäumer-Berufskolleg w Lüdenscheid – Otto Bodenheimer i Hermann Morisse.

Chyba nikt wtedy nie przypuszczał, że współpraca nie dość, że przetwa 25 lat, to przerodzi się w serdeczną przyjaźń miedzy nauczycielami i uczniami obu szkół.

W Lüdenscheid zawiązała się grupa nauczycieli i pracowników – Towarzystwo Pomocy Szkole w Myślenicach ( Forderverein) , którzy zdobywali środki pieniężne. Dzięki wsparciu Towarzystwa szkoła nasza miała na wyposażeniu urządzenia, o których żadna inna w Myślenicach nie mogła nawet marzyć. Pierwszy faks, kserokopiarka, kamera wideo, sprzęt nagłaśniający, nawet papier do ksero i kreda.

W każdym roku odbywało się jedno lub dwa spotkania nauczycieli i uczniów. Nauczyciele niemieccy byli ciekawi jak żyje się w Polsce i chętnie przyjeżdżali, natomiast uczniowie początkowo bardzo niechętnie decydowali się na przyjazd do Polski. Bardzo ciężko było zebrać grupę, ponieważ wszechobecne stereotypy podpowiadały, że Polska to dziki kraj, gdzie nie ma co jeść, warunki są dramatyczne, a „po ulicach chodzą białe niedźwiedzie”. Wzruszające było potem patrzenie na niemieckich uczniów, którzy wyjeżdżając z Myślenic mieli łzy w oczach, obejmowali się serdecznie z naszymi uczniami i podkreślali, ze na pewno do Polski wrócą.

Otto Bodenheimer postawił sobie za cel również zapoznanie młodzieży niemieckiej z ich trudną historią. Każda grupa uczniów szkoły GBB miała w programie wyjazd do Auschwitz. Wracali odmienieni.

Spotkania uczniów wpłynęły niewątpliwie na wzajemne postrzeganie siebie. Młodzież niemiecka wie już, że za wschodnią granicą mieszkają młodzi ludzie z takimi samymi problemami, marzeniami, radościami. Polscy uczniowie mieli okazję stwierdzić, że stereotypowe „ Ordnung muss sein” już niekoniecznie dotyczy młodego pokolenia Niemców i że mają oni w sobie wiele luzu, radości życia, poczucia humoru.

Bardzo ważny aspekt współpracy, to otwarcie się na drugiego, wydawałoby się „innego” człowieka. Wszyscy młodzi, którzy mieli kontakt podczas wymiany z uczniami drugiej szkoły byli zaskoczeni, że spotykają po prostu nowych fajnych kolegów. Przestawali się bać „inności”, natomiast nauczyli się czerpać ogromną przyjemność z poznawania nowych ludzi.

W dniach 29.09. do 2.10.2016 r była okazja, żeby przypomnieć początki. Gościliśmy dyrekcję i nauczycieli Gertrud Baumer Berufskolleg, ludzi, bez których wymiana młodzieży nie byłaby możliwa.

Uroczyste spotkanie w auli szkolnej było okazją do wspomnień i wyrażenia wdzięczności tym, dzięki którym wymiana trwa. Mieliśmy okazję także pokazać jak szkoła w Myślenicach zmieniła się w ciągu tych 25 lat, a nasi uczniowie mogli pochwalić się umiejętnościami kulinarnymi.

Gratulujemy i czekamy na kolejny jubileusz.

Tekst Renata Pitala

Dodała:AA
19/10/2016

 

zsp.edu.pl