Bajkoterapia i biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji i terapii

Zajęcia poszerzają wiedzę z zakresu doboru i wykorzystania odpowiedniej literatury dla dzieci niechętnie czytających oraz dla osób niepełnosprawnych, ze spektrum autyzmu i borykających się z różnymi problemami i lękami.

 

 

 

Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego zaprasza na:

Kurs pt.
„Bajkoterapia i biblioterapia
w nowoczesnym procesie edukacji
i terapii”

Data: 6 grudzień 2016 r. (6 godzin dyd.) godz. 14.30
Miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych MSG, ul. Zdrojowa 18 Myślenice


Celem kursu jest nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i wykorzystania odpowiednich tekstów edukacyjnych i terapeutycznych w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Warsztaty rozwijają umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć z elementami bajkoterapii i biblioterapii w pracy nauczyciela, wychowawcy, bibliotekarza, psychologa, logopedy i pedagoga szkolnego.

Warsztaty pokazują różnorodne metody pracy z dzieckiem, także tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych. Zajęcia poszerzają wiedzę z zakresu doboru i wykorzystania odpowiedniej literatury dla dzieci niechętnie czytających oraz dla osób niepełnosprawnych, ze spektrum autyzmu i borykających się z różnymi problemami i lękami. Podczas warsztatów Uczestnicy poznają zasady tworzenia scenariuszy i programów biblioterapeutycznych stanowiących bazę do samodzielnego wykorzystania w praktyce edukacyjnej. Program warsztatów nawiązuje do opublikowanych przez MEN priorytetów polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 (tj. upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży; kształtowanie postaw, wychowanie do wartości).

 

Treści szczegółowe

I. Etapy i modele postępowania biblioterapeutycznego

1. Wprowadzenie do zagadnień biblioterapii i bajkoterapii.

2. Warsztat podręczny nauczyciela biblioterapii.

II. Zasady prowadzenia bajkoterapii dziecięcej. Wykorzystanie bajek terapeutycznych w pracy z dziećmi, w tym: baśni, bajek psychoedykacyjnych, bajek psychoterapeutycznych i relaksacyjnych.

III. Stymulacyjna, korekcyjna i kompensacyjna funkcja biblioterapii. Biblioterapia w pracy z osobami o specjalnych potrzebach czytelniczych. Metody zachęcania do czytania. Rola biblioterapii w pracy z odbiorcami niepełnosprawnymi, chorującymi przewlekle, ze spektrum autyzmu, z zaburzeniami uwagi, lateralizacji, osobami z nadpobudliwością psychoruchową i in.

IV. Odpowiedź literatury na współczesne zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa dzieci

i młodzieży.

V. Magia obrazu i siła słów w baśniowym świecie Kamishibai – warsztaty z wykorzystaniem japońskiej techniki snucia opowieści przy pomocy kart narracyjnych łączących formy teatralne, literackie i plastyczne.

VI. Kształtowanie tożsamości dziecka poprzez baśnie i legendy narodowe. Rola „tradycyjnej” legendy w edukacji, wychowaniu i terapii dzieci oraz wykorzystanie wielokulturowych bajek filozoficznych w edukacji i terapii.

VII. Techniki biblioterapeutyczne zmierzające do uaktywnienia intelektualnego uczniów. Czytanie umysłu. Ćwiczenia z zakresu stymulacji percepcji słuchowej, wzrokowej oraz sprawności manualnej.

VIII. Włącz książkę, włącz czytanie! Wykorzystanie nowoczesnych form książki w pracy
z czytelnikiem
(książek multisensorycznych, e-booków, audio-booków i in.).

IX. Podsumowanie warsztatów.

Cena: 120 zł/osoba
Cena zawiera materiały szkoleniowe i serwis kawowy

Tel. 012 272 04 24 wew. 107, kom. 663 443 534

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

zsp.edu.pl