Letnia Szkoła języka polskiego” w Małopolskiej Szkole Gościnności

Pod tą nazwą kryje się czterdziesto godzinny kurs języka polskiego dla młodzieży z Ukrainy, który został zrealizowany przez MODiDZ. Młodzież z Ukrainy oprócz zajęć edukacyjnych miała możliwość zwiedzania Małopolski oraz aktywnego wypoczynku w Myślenicach. Motywacją przyjazdu dla wielu uczestników kursu jest chęć kształcenia się w polskich Szkołach i studiowanie w Polsce.Z oferty kursu języka polskiego skorzystało w wakacje około sześćdziesiąt osób z Ukrainy. Podobny kurs odbywa się w czasie ferii.

Nauczyciele z zagranicy uczyli się podczas wakacji w MSG

Z inicjatywy Komisji ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą  Sejmiku Województwa Małopolskiego, na zaproszenie marszałka Województwa Małopolskiego do Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach podczas wakacji przyjechało ponad trzydziestu polonijnych nauczycieli języka polskiego. Nauczyciele reprezentowali środowiska polonijne z USA, Norwegii, Francji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Litwy.

Finał kursu „Bacy” w Białym Dunajcu

Ponad trzydziestu uczestników kursu „Bacy” przybyło na ostatnie zajęcia - praktyczne, które dotyczyły procesu wytwarzania Oscypka i organizacji pracy w Szałasie. Finał miał miejsce w Białym Dunajcu w „Bacówce u Galika”. Technologię produkcji sera zaprezentowali doświadczeni Bacowie: Kazimierz Furczoń oraz Krzysztof Łaś z gronem współpracowników.

Ostatnie w tym roku kursy z zakresu terapii zajęciowej! - nowe terminy!

II część:  „Specyfika pracy w terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych z powodu choroby psychicznej”  - 17, 18, 19 maja 2017 r.

III część: „Specyfika pracy w terapii  zajęciowej dla osób  z niepełnosprawnością  intelektualną”  - 17, 18, 19 maja 2017 r.

Rekrutacja na kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie Technik usług kosmetycznych - Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy

dla kwalifikacji:

A.61 - Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy

O przyjęcie na kwalifikacyjny kurs zawodowy mogą ubiegać się osoby:

- które ukończyły 18 lat, z wyjątkiem przypadków jakich do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat oraz przypadków, w jakich osoba, która ukończyła gimnazjum, może spełnić obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Rozporządzenie MEN z dnia 16 lipca 2012 r.)

Bacowie zasiedli w ławach szkolnych

Tuż w przeddzień rozpoczęcia tradycyjnego redyku kilkudziesięciu baców rozpoczęło naukę na kursie, po którym przystąpią do egzaminu certyfikującego w zawodzie bacy. Edukacja na 18 godzinnym kursie, to podsumowanie i ugruntowanie ich dotychczasowej wiedzy oraz umiejętności, ponieważ uczestnicy od wielu lat zajmują się hodowlą i wypasem owiec.

Ostatnie w tym roku kursy z zakresu terapii zajęciowej!

II część:  „Specyfika pracy w terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych z powodu choroby psychicznej”  - 26, 27, 28 kwietnia 2017 r.

III część: „Specyfika pracy w terapii  zajęciowej dla osób  z niepełnosprawnością  intelektualną”  - 26, 27, 28 kwietnia 2017 r.

Inauguracja kursów pasterskich

Kursy pasterskie bacy i czeladnik juhas, które budziły niejednokrotnie uśmiech na twarzy, dziś, 7 kwietnia, miały swoją pierwszą odsłonę w godnej i tradycyjnej oprawie. Ponad trzydziestu kandydatów na juhasów od dzisiaj ugruntowuje i zgłębia wiedzę związaną z hodowlą owiec. Trzydziestego kwietnia czeka na nich klasówka!

Kto na bacę, kto na juhasa? Nabór rozstrzygnięty - 68 osób zakwalifikowanych.

Komisja rekrutacyjna kursów pasterskich: bacy i czeladnik juhas, w składzie: b. starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski – przewodniczący komisji, Jacek Róg –  Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, Marian Nowak – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu  oraz Stanisław Buła – kierownik kształcenia praktycznego tejże szkoły, spośród 121 nadesłanych zgłoszeń z całej Polski, zakwalifikowali kandydatów na poniższe kursy pasterskie.