Przez życie bez przeszkód

 

Dnia 15 marca odbyło się spotkanie integracyjne, młodzieży naszej szkoły wraz z osobami reprezentującymi środowisko osób niepełnosprawnych. Wydarzenie to było częścią projektu „Liga Bez Barier”, w którym bierze udział pięcioro uczniów klasy 1C, w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

 

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Aneta Tyczka - pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach, Pan Tomasz Gołąb - rodzic niepełnosprawnej Iwony, oraz Rafał Żmuda - absolwent naszej szkoły, a obecnie student prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. 

Spotkanie składało się z 2 części. W pierwszej, która miała formę wywiadu, nasi Goście odpowiadali na pytania. Pani Tyczka przedstawiła jak wygląda praca z niepełnosprawnymi z punktu widzenia nauczyciela. Pan Gołąb opowiedział, o życiu swojej córki, a także przedstawił album ze zdjęciami, które zostały wykonane przez dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno–Wychowawczego. Warto dodać, że Pan Gołąb jest opiekunem „Koła Fotograficznego” i to pod jego okiem, te zdjęcia powstały. Usłyszeliśmy również opowieści Rafała o jego życiu codziennym, latach przeżytych w naszej szkole oraz o tym jakim wsparciem byli dla niego koledzy z klasy i nauczyciele. W spotkaniu czynnie uczestniczyła też publiczność składająca się z klas 1B, 1C, 3B, 3T zadając własne pytania.

Drugą częścią spotkania był film, przedstawiający przygotowania dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do jasełek, w których przedstawiciele naszego projektu mieli przyjemność uczestniczyć. W cały spektakl włożono dużo ciężkiej pracy oraz poświęcono temu wiele czasu.

Celem tego spotkania oraz całego projektu było uświadomienie ludziom, że osoby niepełnosprawne również mają swoje marzenia, do których spełnienia dążą. Godzina spędzona wraz z tymi osobami pomogła nam zrozumieć i odpowiedzieć sobie na nurtujące nas pytania i rozwiała nasze wątpliwości. Dzięki nim poznaliśmy świat niepełnosprawnych z różnych punktów widzenia. Spotkanie przebiegło bardzo owocnie i jesteśmy dumni z przebiegu naszego projektu. Czujemy, że cel został osiągnięty.

Tekst i zdjęcia: Liga Bez Barier

Dodała AK
22.03.2019 

 

zsp.edu.pl