Wizyta studyjna w Jenie

W ramach Projektu. Program Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce  w dniach  4- 10 maja nasza uczennica  Iwona Majda z klasy III TA wzięła udział w wizycie studyjnej do Jeny, przeczytajcie poniżej  jej relację z podróży…

Dnia 4 maja 2014r. o godz. 8:30 wyruszyliśmy z Krakowa  do Jeny, gdzie zakwaterowano nas w  4* hotelu Fair Resort. Pierwszego dnia pobytu  (5.05.14r.) zostaliśmy powitani w szkole Staatliche Berufsbildende Schulzentrum  Jena Gӧschwitz, po której nas oprowadzono. Następnie zwiedziliśmy Weimar-miasto Goethego oraz Schillera. Dnia 6 maja 2014r. po śniadaniu pojechaliśmy do szkoły, gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy: pierwszą była grupa instalacji sanitarnych i grzewczych oraz mechatroniki, a drugą hotelarstwa i gastronomii. Druga grupa zajmowała się filetowaniem owoców, carvingiem oraz dekoracjami z garnii. Po obiedzie w „Mensie” jeden z nauczycieli szkoły Gӧschwitz oprowadził nas po Jenie opisując najważniejsze i najciekawsze zabytki. Zaprowadził nas także do Muzeum Optyki, gdzie mieliśmy okazje obejrzeć różnego rodzaju lupy, lunety, okulary itp. 7 maja w szkole zajmowaliśmy się przyrządzaniem  koktajli, drinków oraz  napojów bezalkoholowych. Po zakończeniu ćwiczeń grupa hotelarsko-gastronomiczna wybrała się wraz z nauczycielkami szkoły do Muzeum Klusek, gdzie przedstawiono nam historie ziemniaka oraz klusek, których mieliśmy okazje skosztować. Przedstawiciele naszych grup wraz z opiekunem oraz tłumaczami  wzięło udział w Dniu Europejskim, na którym spotkali się przedstawiciele : ze szkoły Gӧschwitz, polscy uczestnicy projektu, przedstawiciele  Urzędu Marszałkowskiego z Krakoww oraz dyrektor francuskiej szkoły, gdzie przedstawialiśmy system kształcenia w naszych krajach. W kolejnym dniu, czyli 8 maja 2014 roku odbyliśmy teoretyczne zajęcia dotyczące hotelarstwa oraz zwiedziliśmy Efrurt, gdzie znajduje się jeden z największych placów miejskich  w Niemczech.  W dniu 9 maja po śniadaniu w hotelu pojechaliśmy do szkoły i podsumowaliśmy cały nasz pobyt w Jenie a  10 maja wyjechaliśmy z hotelu wcześnie rano dążąc w kierunku utęsknionego domu.

Wyjazd do Niemiec był niezwykle ciekawym doświadczeniem dla mnie i innych uczestników. Pomimo, że na początku pobytu nie znaliśmy  się to szybko nawiązaliśmy nowe znajomości, zwiedziliśmy bardzo ciekawe miejscowości o długiej historii i wspaniałej niemieckiej architekturze.  Nasz wyjazd trwał tylko sześć dni, ale w ciągu nich zdobyłam wiele nowych i przydatnych umiejętności. Mimo napiętego programu wizyty mieliśmy też czas wolny podczas, którego robiliśmy zakupy oraz korzystaliśmy z hotelowego Wellness & Spa.

Tekst: Iwona Majda

Dodała JJ