Dzień Nauczyciela w Internacie

 

 

Poniedziałek 24.10. 2016

ZAKRĘCONY PRZEGLĄD GATUNKÓW EDUKOWANYCH I EDUKUJĄCYCH

/PROGRAM KABARETOWY/

 

 

" Cieszył nas Dzień Edukacji w murach szkoły,

Niech też w Internacie jest program wesoły…”

 

W nawiązaniu do obchodzonego już wcześniej Dnia Edukacji przygotowano wesoły program, w którym zaprezentowano wybrane gatunki uczniowskie i nauczycielskie. Dowcipne teksty prezenterek – zgodnie z zasadą poglądowości – były zobrazowane humorystyczną grą internackich aktorów (dla wielu z nich to był debiut na scenie). Tak jak to już jest w szkole - liczniejszą grupę stanowiły gatunki uczniowskie. Ramy czasowe pozwoliły na zaprezentowanie tylko kilku gatunków; o innych tylko wspomniano. Już same nazwy prezentowanych typów uczniowskich wzbudzały ogólną wesołość: wagarus bujalis, blondica delikata, obwisushiphopus, zaczepiakus lokalis czy idiotikus totalis… A trzeba przyznać, że pomysłowi aktorzy robili wszystko, abyśmy ich nazwy dobrze zapamiętali. Prezentację gatunków nauczycielskich ograniczono do trzech przykładów, zależnie od dystansu i zabarwienia emocjonalnego wobec ucznia. W tym przypadku bawiły nas takie typy nauczycieli jak: sympatikus żarliwus, kajdankus dystansus i bazyliszkus moralus. Program uzupełniła błyskotliwa Ewangelia klasowa - napisana „ku przestrodze i pokrzepieniu serc uczniowskich” oraz szarmanckie i szalone „Takie tango” uczniowsko-nauczycielskie, stanowiące ideał relacji między uczniem i nauczycielem. Jak to bywa z ideałami … są piękne ale trudne w realizacji. Program zakończyły więc nieco łatwiejsze punkty : solidarne życzenia odnoszące się do życia w internacie:

Niech nam życie w Internacie pożytecznie płynie,

A co smutne i niemiłe niech w pamięci ginie”

 

jak również życzenia i kwiaty dla wychowawców. Całe spotkanie zakończyła p. Kierownik, która podzieliła się z nami swoimi refleksjami - nawiązującymi do programu artystycznego oraz do problemów w życiu internackim.

 

Odpowiedzialne: T.Rokosz, M.Matoga

Autor tekstu: M.Matoga

 

 

Dodała: AA
2/11/2016

zsp.edu.pl