"Jak dobrze nam zdobywać góry..."

Wycieczka na Lubomir i Kudłacze - 9 czerwca 2016
Sympatyczki turystyki pieszej i spotkań z przyrodą upomniały się o wycieczkę zgodną ze swoimi upodobaniami. Było kilka propozycji i okazało się, że w gronie zainteresowanym wędrówką - jak dotąd - nieznane są szlaki w tak bliskiej nam okolicy. Wybór padł na Lubomir (904 m n.p.m.) z Obserwatorium Astronomicznym im.T.Banachiewicza oraz Kudłacze z sympatycznym schroniskiem PTTK.
W czwartek 9 czerwca zabrałyśmy prowiant przygotowany przez panie kucharki oraz ...dobry humor i wyrozumiałość dla kaprysów pogody. Tempo wędrówki w grupie okazało się zróżnicowane, jednakże nikt nikogo nie popędzał bo chodziło przede wszystkim relaks i przyjemność. Zmęczenie na podejściu pod Lubomir rozchodziło się w trakcie oglądania widoków i studiowania ciekawostek astronomicznych na tablicach edukacyjnych przy szlaku ( niektóre z nas rozglądały się również za grzybami - z powodzeniem). Na Lubomirze czekał na nas pan Marcin Bardel, który zapoznał nas z historią i pracą Obserwatorium. Potem czekało nas łagodne schodzenie na Kudłacze. Niektóre z wędrowniczek - rozpędzone i zajęte ciekawą rozmową - prawie zapomniały o przystanku w schronisku. Na tarasie schroniska rozsiadłyśmy się z ostatkami prowiantu, posmakowałyśmy schroniskowej kawy i herbaty. Jadalnia schroniska również kusiła swoim urokiem, zwłaszcza wyeksponowanymi drewnianymi świątkami. To błogie lenistwo nie mogło jednak trwać dłużej bo część grona miała jeszcze w perspektywie naukę na ostatnie sprawdziany, a przy tym zaczęły się gromadzić chmury burzowe.Spokojnie schodziłyśmy do przystanku Pcim-Działy, oglądając roztaczające się przed nami panoramy i żegnając wzrokiem zostający za nami Lubomir z Łysiną i Kudłaczami. Planujemy wrócić tam jesienią na wieczorny pokaz nieba w Obserwatorium. Natomiast w bliższej perspektywie mamy wędrówki wakacyjne. Lato czeka!

Do zobaczenia na wakacyjnym szlaku!

autor tekstu: p.M.Matoga

Dodała AK
14.06.2016

zsp.edu.pl