Marcowy przeBIEG MSG - szybko i dynamicznie

 


MYŚLENICKI BIEG ULICZNY 

Ponad tysiąc biegaczy stanęło na starcie kolejnej już edycji Myślenickiego Biegu Ulicznego.

Od pięciu lat Małopolska Szkoła Gościnności wspiera tę niezwykłą inicjatywę udostępniając swoje obiekty oraz czas i pracę nauczycieli szkoły. W tym roku było podobnie – pod wodzą p. Jolanty Pitali, p. Agnieszki Borówki, p. Agnieszki Maciuszek, p. Elżbiety Gablankowskiej, p. Macieja Łętochy oraz p. Szymona Przęczka, przygotowano pakiety startowe, punkty rejestracji oraz  strefę gastronomiczną.  Nauczycielom pomagało około 50 wolontariuszy – uczniów naszej szkoły, dla których było to wyjątkowe doświadczenie nie tylko sportowe, ale przede wszystkim edukacyjne. Dzięki uczestniczeniu w procesie organizacyjnym mieli okazję nauczyć się jak wygląda obsługa wielkiego eventu od zaplecza i zdobyć nowe umiejętności.

10-kilometrową trasę najszybckiej pokonał Adam Czerwiński, triumfator tego biegu także w poprzednich latach. Zajęło mu to 32 minuty i 12 sekund. Drugi na mecie był Andrzej Lachowski (00:33:18), a trzeci Damian Sator (00:33:23). Wśród kobiet pierwsza na mecie była Magdalena Nabielec (00:39:34).

Na mecie nie zabrakło również nauczycieli i uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności. W biegu wzięli udział Jakub Starzak (0:39:12), Kacper Bujas (0:44:10), Emil Kasprzycki (0:48:44), Gabriela Bałucka (1:06:55) oraz Kinga Wojtyca (0:48:57). Ponadto, swoich sił spróbowali też p. Maciej Łętocha, p. Agnieszka Borówka, p. Szymon Przęczek oraz p. Barbara Fornalik.

Uczestnikom i organizatorom gratulujemy udanego eventu!

Tekst i zdjęcia: MSG


MEMORIAŁ IM. STACHA CICHONIA

Jak co roku nauczyciele i uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności włączyli  się również i w tegoroczny Memoriał im. Stacha Cichonia. W ramach tej akcji charytatywnej Samorząd uczniowski naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Borówki zorganizował zajęcia zumby z Martą Jaworską, crossfit z Robertem Kosteckim oraz kiermasz słodkości. Podczas samego finału, który odbył się 3.03.2019 uczennice klasy 3T wraz z p.Justyną Piechnik przeprowadziły animacje dla dzieci.

Tekst: Justyna Piechnik
Zdjęcia: MSG 


MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE ITB – BERLIN 2019

Początkiem marca w Berlinie spotykają się przedsiębiorcy z branży turystycznej i hotelarskiej na największych międzynarodowy targach ITB – Berlina 2019. Poszczególne kraje prezentują swą ofertę turystyczną na stoiskach narodowych. W targach biorą też udział: międzynarodowe związki turystyczne, krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, itd. Targom ITB towarzyszy również bogaty program wydarzeń dodatkowych: konferencje, prezentacje, warsztaty i występy organizowane przez wystawców.

Ponad czterdziestu uczniów z naszej szkoły miało okazję zobaczyć jak wygląda ta impreza. Można była sprawdzić swoje umiejętności językowe, poszerzyć wiedzę z zakresu turystyki, hotelarstwa.

Młodzież miała też okazję zobaczyć Bramę Brandenburską, Bundestag oraz Checkpoint Charlie – dawne przejście graniczne pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim.

Jeden dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Wrocławia. Odwiedziliśmy niezwykłe muzeum – centrum nauki i wiedzy o wodzie: Hydropolis, na starówce wrocławskiej młodzież brała udział w grze miejskie, a podsumowaniem wizyty we Wrocławiu było pamiątkowe zdjęcie pod Halą 100-lecia – obiektem wpisanego na listę Unesco.

Niezwykłą ciekawostką Dolnego Śląska są wpisane na Listę Unesco Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Również jeden z tych obiektów, w Jaworze, mogliśmy zobaczyć i zapoznać się z jego bogatą historią.

Program wycieczki była dość napięty, ale udało nam się go zrealizować w pełni. Większość uczestników była bardzo zadowolona z tego wyjazdu. W przyszłym roku planujemy wyjazd na targi gastronomiczne.  


TWÓRCZE MECYJE

 

Pierwsze  miejsce w kategorii cukiernik i wyróżnienie w kategorii najlepszy barman w Wielkim Finale XX Jubileuszowego Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych „Dziedzictwo kulinarne" w Krakowie – EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY GASTRONOMICZNEJ

Miło nam poinformować, że Wioletta Moryc i Katarzyna Sobczak z klasy 3G zajęły I miejsce w  XX Jubileuszowym Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych „Dziedzictwo kulinarne". Konkursowe zmagania miały miejsce 8 marca 2019 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. Nasze uczennice startowały w kategorii cukierniczej. Zwycięski deser - TWÓRCZE MECYJE – to sernik z nadzieniem z czarnej porzeczki i musem z buraka czerwonego.

Wyróżnienie portalu COOKPAD

Podczas zmagań konkursowych  przyznano również wyróżnienia portalu gastronomicznego Cookpad. W kategorii BARMAN  jurorzy przyznali wyróżnienie Łukaszowi Ciężadlikowi z klasy 3G za soft drinka Queen's kiss.

Nagrodą dla szkoły od Portalu jest szkolenie dla uczniów z zakresu opracowania receptur do publikacji.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uczniów do konkursu przygotowywały: mgr Barbara Latocha (kategoria cukiernik) i mgr Małgorzata Bergel (kategoria barman).


ZWYCIĘSTWO W POWIATOWYM KONKURSIE CUKIERNICZYM

Kinga Wojtyca z klasy 3 G zajęła pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Cukierniczym „Bake  off Das große Backen - Międzynarodowe smaki u Tischnera", który odbył się 15 marca w Zespole Szkół w Dobczycach.

W konkursie udział wzięli uczniowie szkół powiatu myślenickiego. Ich zadaniem było przyrządzić autorski deser, oraz przygotowanie  na podstawie receptury w  j. niemieckim podanej przez Organizatora, deseru „ Lava cake”. Monodeser Kingi „Egzotyczne orzeźwienie” zajął pierwsze miejsce.

Konkurs odbywał się pod patronatem firmy WAWEL SA . Przewodniczącą jury była Sylwia Bała finalistka polskiego programu kulinarnego "Bake Off - Ale Ciacho!” . Natomiast dodatkowa nagroda  dla uczestników, to udział w szkoleniu z deserów,  prowadzonym przez Sylwię Bałę.

Gratulujemy Kindze i życzymy dalszych sukcesów.

Uczennica do konkursu przygotowywała się pod opieką mgr Barbary Latochy


ZWYCIĘSTWO  SIATKAREK  W  PÓŁFINALE  WOJEWÓDZKIM

 

 21 marca 2019 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się Rejonowa Licealiada w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Reprezentacja ZSP MSG wygrała mecz z mistrzem powiatu suskiego awansując do Finałów Małopolskiej Licealiady.

Skład zespołu:

Zięba Ewa 3T – kapitan

Kozak Aleksandra 2H

Kozak Zuzanna 3A

Mieszczak Klaudia 3A

Suder Katarzyna 3A

Święch Magdalena 3A

Bagińska Natalia 1T

Stożek Katarzyna 1K

Bierówka Natalia 2T

Obajtek Magdalena 2B

Kaganek Aleksandra 1B

Zespół do zawodów przygotowała - Elżbieta Gablankowska

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski

 


SZKOLNE AMERICAN EXPRESS... 


...ponieważ na terytorium amerykańskim znaleźliśmy się w przeciągu kilku minut. Jak? Grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z Panią Ewą Strzebońską i Panią Agnieszką Pitalą wybrała się na wizytę do amerykańskiego konsulatu w Krakowie, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Uczniowie wykazali się swoją wiedzą na temat Stanów Zjednoczonych, a także umiejętnością posługiwania się językiem angielskim, ponieważ tak właśnie przeprowadzona była rozmowa z Panią Konsul, tzw. native speakerem - mimo innego języka zrozumieliśmy się bez problemu. Udało nam się dowiedzieć na czym dokładnie polega zadanie konsulatu, a także zapytać o wizy i to, jak wygląda zdawanie prawa jazdy w Ameryce - czyli to, co młodzież interesuje najbardziej. Trochę stereotypów zostało obalonych, a trochę potwierdzonych. Najbardziej zaskakującym tematem spotkania okazały się być jednak... lody. Ponoć dziwne jest jedzenie ich o ósmej rano, nie mówiąc już o staniu w godzinnych kolejkach, aby je dostać. O takiej różnicy kulturowej nie spodziewaliśmy się dowiedzieć, chociaż zdecydowanie była to zabawna niespodzianka. 
Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenie, zadowoleni z możliwości posłuchania prawdziwego amerykańskiego akcentu na żywo. Mamy też nadzieję, że zostawiliśmy po sobie równie pozytywne wrażenie.

Tekst: Ewa Strzebońska


3,14 – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY PI

14 marca 2019 r. zdominowany został w Małopolskiej Szkole Gościnności przez gości – uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, którzy odwiedzili naszą szkołę w ramach Dnia Otwartego. Jednak prawdziwi miłośnicy matematyki nie zapomnieli! Uczniowie klasy III B, o profilu matematycznym, zaplanowali wspaniałą niespodziankę. Pamiętali, że to Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Był tort, świeczki i szczęśliwa nauczycielka matematyki.

Dziękuję!
Renata Pitala


WYOBRAŹNIĄ W PRZYSZŁOŚĆ

 

W październiku 2018 r. odbył się konkurs literacki „Serce kapsuły czasu”, w którym wzięła udział uczennica klasy IC Barbara Żurek.Zadaniem konkursu było zachowanie i utrwalenie współczesnej myśli o tym jak nasze Małe Ojczyzny, Polska a nawet Świat mogą wyglądać za sto lat.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa rzeźby architektonicznej „Kapsuły Czasu”, w której zamknięte zostaną  nagrodzone prace na kolejne dziesięciolecia.

Za jej pracę pt.  „Immortalitas” udało jej się zdobyć tytuł finalisty wyróżnionego i jej praca w formie cyfrowej zostanie zamknięta w kapsule, która stanie w Krakowie. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

Tekst: Tytus


64. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

W dniu  25 marca 2019 r. w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się 64. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI. To kolejna edycja najstarszego i posiadającego najwyższą renomę w Polsce konkursu recytatorskiego. Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące lokaty:

W kategorii wywiedzione ze słowa: I miejsce - Amelia Skałka klasa I H (opiekun: dr Elżbieta Kotarba)

W kategorii turniej recytatorski: wyróżnienie - Szymon Cichoń - klasa II H (opiekun: mgr Agnieszka Sala)

W kategorii - poezja śpiewana: wyróżnienie - Brygida Burkat - klasa II T (opiekun: dr Elżbieta Kotarba)

Kolejny etap konkursu odbędzie się 1 i 2 kwietnia 2019 w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

Życzymy powodzenia!


SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W bieżącym roku szkolnym  uczniowie naszej szkoły brali udział w  Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego. Do drugiego etapu zakwalifikowali się  Maciej Garbień ( kl.3A), Patrycja Jabłońska  (kl.3T) oraz Mateusz Brandys (kl1 A.). W finale  (dnia 15.02.19) musieli oni zmierzyć się  z testem sprawności językowych oraz wykazać się wiedzą na temat krajów anglojęzycznych.

Miło nam zakomunikować , że pierwszy raz  w historii szkoły  czołowe miejsca na podium zajęli reprezentanci naszej szkoły: 

1 Miejsce - Patrycja Jabłońska kl 3T (opiekun mgr Renata Chęcińska-Bicz)

2 Miejsce - Maciej Garbień kl 3A (opiekun mgr Anna Sternal)

Wyróżnienie - Mateusz Brandys kl 1A (opiekun mgr Paulina Piwowarczyk)

Serdecznie gratulujemy

Tekst: Renata Chęcińska-Bicz


SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

 

Wiosna coraz bliżej, więc jak co roku o tej porze odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego. Jego zadaniem było wyłonienie trójki mistrzów ortografii, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas VIII Dyktanda Powiatowego organizowanego przez LO nr1 w Myślenicach.

Tych, którzy postanowili sprawdzić swoje umiejętności (a było to grono liczące 30 osób), mogły zaskoczyć zawiłości i pułapki polskiej ortografii. Musieli zmierzyć się z tekstem dyktanda, którego bohater, niejaki Joachim, stwierdzał, że „dosyć czasu zmitrężył na nicnierobieniu”, by zaraz potem „chyżo skoczyć obunóż i rozpocząć wojaż”.

Zwyciężczyniom  szkolnego etapu konkursu: Julii Bujas z kl. 1a, Zuzannie Powroźnik  z kl. 3c oraz Weronice Dudzik z kl.3c serdecznie gratulujemy. Mocno trzymamy kciuki i wierzymy, że zdobędą  zasłużone laury 4 kwietnia, gdy przyjdzie im się zmierzyć z innymi mistrzami polskiej ortografii podczas Dyktanda Powiatowego.

Organizator konkursu: Agnieszka Sala

Tekst: Agnieszka Sala


EFEKTOWNY WIOSENNY START...

W środę 20 marca 2019 r. w Bursie Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 3 w Krakowie odbywał się Wiosenny Konkurs Piosenki o Miłości, na który zaproszono młodzież z małopolskich burs i internatów szkolnych. Młodzież naszego Internatu reprezentowała Olena Yaskozhuk – uczennica klasy I K T. Olena zaśpiewała piosenkę „Some People Want It All” Alicji Keys. Jury konkursowe oceniło występ Oleny jako „zjawiskowy” i przyznało jej III miejsce na podium konkursowym. To znaczący sukces, jeśli weźmie się pod uwagę to, że w konkursie wzięło udział aż 27 wykonawców, że przy tylu prezentacjach i wysokim poziomie artystycznym konkursu Olena została doceniona za swoją muzykalność, walory wokalne i swobodę sceniczną. Okazuje się też, że nie brak jej pasji i wytrwałości, bowiem wróciła z konkursu z mocnym postanowieniem reprezentowania nas w konkursie organizowanym za rok oraz z pomysłami na dalszą pracę nad swoimi predyspozycjami wokalnymi. Z tak udanego rozpoczęcia wiosny 2019 cieszy się Olena, cieszą się koleżanki i koledzy oraz wychowawcy. Gratulujemy Ci, Olena!

Internat ZSP MSG w Myślenicach

Fotografie: L.Kapturkiewicz

Tekst: M.Matoga


XI FESTIWAL PIOSENKI DOWOLNEJ I DZIEŃ KOBIET W INTERNACIE

Za nami piękne chwile, tegoroczny festiwal Piosenki Dowolnej stał na bardzo wysokim poziomie. Zachwycał dobór repertuaru, piękne wykonanie oraz niepowtarzalna atmosfera.

Jury przyznało nagrody w kategorii:

czarujący duet – Dorota i Urszula

artysta internatu   - Andrzej

piosenka  porywająca – Włada

piosenka aktorska  – Weronika

piosenka emocjonująca  – Olena

piosenka romantyczna   – Dorota

ognisty duet – Andrzej i Włada

Nagrodę publiczności zdobył duet  – Andrzej i Włada.

Podczas konkursu swoje święto obchodziły wszystkie panie i dziewczęta z naszego internatu. Otrzymały piękne życzenia, kwiaty, słodycze oraz muzyczną niespodziankę – utwory grane na pianinie przez Jakuba.

Dziękujemy za życzenia i pamięć o nas kobietach.

A wszystkim uczestnikom konkursu piosenki gratulujemy i życzymy sukcesów w każdej dziedzinie życia.

Do zobaczenia za rok.

Tekst: M. Zaczek

Festiwal: M. Zaczek

Dzień Kobiet: L. Kapturkiewicz , K. Sorocki


"ĆPUNKA" - PORUSZAJĄCY SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

 

12 marca 2019 roku uczniowie klas I wraz z opiekunami obejrzeli na scenie w MOKiS w Myślenicach spektakl profilaktyczny „Ćpunka”. Spektakl ten jest sceniczną adaptacją książki Barbary Rosiek pod tym samym tytułem. Jak mówi autorka książki - „To przejmująco bolesna, prawdziwa i poruszająca opowieść o życiu współczesnej młodzieży, której przychodzi dorastać w świecie wyścigu szczurów i rozbestwionego konsumpcjonizmu, pigułek gwałtu i dopalaczy, przemocy i chorych ambicji „korporodziców”, i wreszcie obojętności otoczenia, w tym najbliższego”.
Sztuka ukazuje przerażający obraz dziewczyny, która w krótkim czasie z stacza się w narkotyczną przepaść. Dziewczyna, która ledwo uniknęła śmierci opowiada gorzką historię swojego życia. Jak od dobrze uczącej się dziewczyny mającej plany i ambicje staje się narkomanką.
Przedstawienie wywarło duże wrażenie na uczniach. Skłoniło do refleksji, jak używki w krótkim czasie mogą zniszczyć życie młodego człowieka.
Aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur zagrali na wysokim poziomie, bez problemu można było poczuć emocje, które targały bohaterami.
Celem spektaklu było uświadomienie uczniom, jakie skutki powoduje zażywanie środków odurzających. Wybierając narkotyki człowiek poświęca nie tylko zdrowie, ale i rodzinę, przyjaźń, a nawet życie. Tym, którzy nie obejrzeli przedstawienia, gorąco polecamy niełatwą lekturę książki „Ćpunka” Barbary Rosiek.

Wyjście na spektakl zorganizowała pani mgr Małgorzata Jamrozik - pedagog szkolny.

Tekst: M. Jamrozik


ZWOLNIENI Z TEORII

Zapraszamy również do zapoznania się z działaniami młodzieży w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Artykuły na ich temat znajdziecie pod adresem http://www.zsp.edu.pl/index.php/lo/zwolnieni-z-teorii

 

Dodała AK 
29.03.2019

zsp.edu.pl