Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

1 marca w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch konferencjach tematycznych.

Część młodzieży uczestniczyła w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez IPN i Kuratorium Oświaty w kinie „Kijów” w Krakowie. Młodzież wysłuchała wykładów dr hab. Filipa Musiała i dr Michała Wenklara oraz uczestniczyła w projekcji filmu „Kochankowie z lasu” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. To opowieść o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennychNiemiecki nazizm został zastąpiony komunizmem. Tysiące żołnierzy AK, NSZ, WiN wciąż ukrywało się w lasach. Nie inaczej było na Mazowszu, gdzie zbrojny opór trwał aż do 1954 r. Właśnie tam rozgrywa się akcja filmu.

W tym samym czasie, na terenie szkoły kilka klas wysłuchało wykładu zaproszonego już po raz drugi do naszej szkoły dr Pawła Naleźniaka, który jest pracownikiem IPN w Krakowie. Tematem wykładu były postacie kobiet wśród Wyklętych. 

Dzięki tym spotkaniom uczniowie mieli możliwość pogłębienia wiedzy o ważnych i trudnych wydarzeniach z naszej historii, o bohaterach powojennego podziemia niepodległościowego. Pamięć o walce Polaków o wolną Polskę w czasie II wojny światowej i po wojnie pozostanie trwała.

DO POBRANIA

Prezentacja dr Pawła Naleźniaka Dziewczyny Wyklęte (*pdf)

Tekst: mgr Halina Mazur

Źródło informacji i zdjęć: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/65839,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-Seanse-filmowe-dla-uczniow-w-Krakowie.html

Grafika główna: IPN https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/65254,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2019.html

 

Dodała AK
08.03.2019 r.

zsp.edu.pl