Owocny początek roku - styczeń i luty w MSG

 

 

 


MAMY FINALISTÓW OLIMPIAD PRZEDMIOTOWYCH

          

Miło nam poinformować, że uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności znaleźli się w gronie finalistów XI Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, VI Olimpiady Wiedzy o Turystyce oraz XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

W etapie centralnym Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej reprezentować nas będzie Klaudia Woźniczka  z klasy 3K, w Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce Patrycja Jabłońska z klasy 3T, a w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności Kinga Wojtyca z klasy 3G. 

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej składa się z części pisemnej i praktycznej. W części pisemnej uczniowie muszą rozwiązać test, na który składa się 60 zadań sprawdzających wiedzę z zagadnień związanych z hotelarstwem we wskazanej literaturze danej edycji Olimpiady. Część praktyczna polega na wykonaniu zadania z obsługi konsumenta i obsługi gościa w recepcji w języku obcym. Etap centralny Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej odbędzie się w dniach 8-11.04.2019 r. w Kołobrzegu. 

Etap centralny Olimpiady Wiedzy o Turystyce odbędzie się pod hasłem "Turystyka w przyrodzie" w dniach 3-6.04.2019 roku na Uniwersytecie Łódzkim. 

W Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności w eliminacjach okręgowych uczestniczyło 99 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Bicz,  Agnieszka Biela, Kinga Wojtyca i Przemysław Baran. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca (trójka była w pierwszej piętnastce), a Kinga Wojtyca przeszła do etapu centralnego. Tematyką wiodąca olimpiady były "Produkty mleczne-technologia i rola w żywieniu". Zakres wiedzy obejmował wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych, a także zagadnienia z mikrobiologii, biologii i chemii. Etap centralny Olimpiady odbędzie się w dniach 28-30.03.2019 r. w Szczecinie.

Uczennicom gratulujemy i życzymy powodzenia w finałach.


MDJO- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury”

                                                                                   J. Iwaszkiewicz 

Święto Języka Ojczystego zostało ogłoszone przez UNESCO w listopadzie 1999 roku. Jego celem jest wsparcie i ochrona różnorodności językowej. Święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce Obchody Święta Języka Ojczystego rozpoczęły się od kampanii społecznej Ojczysty, której organizatorem były Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodziliśmy po raz drugi. Święto ma na celu podnoszenie świadomości językowej i wytworzenie w uczniach poczucia odpowiedzialności za polszczyznę, ponieważ język ojczysty jest czymś więcej niż tylko sposobem wyrażania osobistych myśli, jest on przede wszystkim skarbnicą naszej kultury i doświadczeń. Istotne staje się zatem pielęgnowanie języka ojczystego w każdej sytuacji i używanie go w świadomy sposób.

Uczniowie w tym dniu mogli sprawdzić, czy mówią poprawnie. Na szkolnym korytarzu wyświetlona została „lista przebojów”, złożona z błędów językowych najczęściej popełnianych przez Polaków.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca. W tym czasie uczniowie będą mogli sprawdzić, czy rozumieją zwroty i słowa funkcjonujące w języku polskim.

Tekst: Barbara Firek 

21 lutego odbyła się druga edycja Szkolnego Dnia Kultury i Języka Polskiego.

W quizie z wiedzy dla klas pierwszych wzięło udział sześć drużyn. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami o związki frazeologiczne, poprawność językową, literaturę polską, ale też pojawiły się tematy związane ze sportem, kuchnią polską, tańcami narodowymi, zabytkami. W tych wszechstronnych zmaganiach pierwsze miejsce zajęły ex aequo drużyny z klas:  1a - Weronika Markus, Michał Kot, Wawrzyniec  Kutrzeba i  1t - Karolina Wielowska, Jakub Starzak, Jakub Ciężkowski. Gratulujemy!

Ponadto na szkolnym telebimie znalazło się zestawienie prezentujące popełniane często błędy językowe. Można było się dowiedzieć między innymi, że nie "w cudzysłowiu" przytacza się słowa poety i nie cofa się w tył...

Obecnie w ramach Miesiąca Języka Ojczystego prezentowane są słówka, których znajomością powinien się szczycić każdy Polak!

Organizatorzy: mgr Barbara Firek, mgr Katarzyna Żak


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Nasza Szkoła dołączyła aktywnie do międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.  Podczas tegorocznych inicjatyw DBI pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem”chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Młodzi internauci uczestniczyli w spotkaniach na terenie szkoły z funkcjonariuszem komendy wojewódzkiej w Krakowie - nadkomisarzem Wojciechem Chechelskim, który ukazał im zagrożenia związane z nowoczesnymi środkami komunikacji elektronicznej. Uczniowie podczas spotkań na zajęciach wychowawczych mieli możliwość zagłębienia się w tematykę cyberprzemocy.
Zorganizowany konkurs "Poszukiwacze kodów QR" dotyczący bezpieczeństwa w sieci cieszył się bardzo dużą popularnością. Mamy nadzieję że profilaktyka realizowana przez naszą szkołę w tym zakresie zmobilizuje uczniów do właściwego zachowania w wirtualnym świecie. 

Wyniki konkursu- Poszukiwacze kodów QR

I MIEJSCE

Klaudia Lenart kl. IIIA

Emilia Trzcińska kl. IIIC

II MIEJSCE

Kacper Trybała kl. IB

Dominik Serafin kl. IB

Kacper Raczek kl. IB

Tekst: Małgorzata Jamrozik


"KÓŁKA I KRESKI TO TEŻ RYSUNEK" 

Pod tym hasłem 27 lutego odbyło się szkolenie dla nauczycieli poświęcone podstawom notowania graficznego. Forma wizualnej notatki uruchamia działalność obu półkul mózgowych, pozwala się skupić, hierarchizuje treści, wpływa na lepsze zrozumienie i zapamiętanie prezentowanego materiału. Metoda ta łączy w sobie proste, schematyczne obrazki i treść pisaną, a poza tym - jest świetną zabawą.

Myślenie wizualne powoli wchodzi do szkół i sprawdza się nie tylko na przedmiotach humanistycznych, ale również na biologii, geografii czy chemii.  Pierwszy i najważniejszy krok - wziąć flamaster do ręki i postawić pierwszą kreskę. Potem jest już zdecydowanie łatwiej :)

Przykładowe rysunki na lekcje języka polskiego: polonistyczna.blox.pl

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Żak  


SZKOLNY TURNIEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

 

Zakończyła się kolejna edycja szkolnej rywalizacji halowej wersji piłki nożnej. Do turnieju zgłosiło się siedem drużyn złożonych z uczniów MSG. Po fazie grupowej do finałów dostały się cztery drużyny, gdzie stoczyły ze sobą zacięte boje. Ze względu na równą liczbę punktów, o wyłonieniu zwycięzcy zadecydowała różnica bramek strzelonych do straconych. Ostatecznie o jedną bramkę lepsza okazała się drużyna ”Katedra WF + Okienko”, złożona z nauczycieli wychowania fizycznego i uczniów 4h/k. Oto klasyfikacja końcowa:

1.KATEDRA WF + OKIENKO (Janusz Łętocha, Maciej Łętocha, Szymon Przęczek, Dominik Zakrzyński, Konrad Firek, Kamil Surówka)

2.STARE FILCOKI (Szymon Zając, Mikołaj Janicki, Adrian Ślusarczyk, Dominik Górka)

3.ZAJĄCZKI (Szymon Jeziorski, Jan Bazyl, Patryk Przęczek, Daniel Filipiec)

4.BIURO OCHRONY BRAMKI

5.KS KRZOKI, ASTRALNE ŁANIE, ORŁY MARSZALIKA

Tekst i zdjęcia: Szymon Przęczek


3 MIEJSCE PIŁKARZY RĘCZNYCH W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM

Półfinały Wojewódzkie Licealiady w Piłce Ręcznej Chłopców rozegrano w Suchej Beskidzkiej 18 lutego 2019.

W zawodach rywalizowały 4 drużyny tryumfatorzy rozgrywek w powiatach: Suskim, Nowotarskim, Tatrzańskim i Myślenickim.

Bezkonkurencyjny okazał się zespół I LO im. Romera z Rabki Zdroju pokonując wszystkie startujące drużyny. Nasz zespół pokonał drużynę ZSHiT Zakopane. W rywalizacji o drugie miejsce ulegliśmy gospodarzom turnieju ZS im. Goetla Sucha Beskidzka.

Mecze stały na wysokim poziomie sportowym, rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Występ naszej reprezentacji należy uznać za udany z uwagi na to, że jako jedyny półfinalista nie posiadamy pełnowymiarowej hali do piłki ręcznej.

Skład drużyny: Koźlak Dawid 4K, Biela Dawid 3K, Przała Hubert 3C, Kozik Jan 3C, Sawicki Maciej 2G zastąpił kontuzjowanego Szymona Róg 3B, Banik Maciej 2T, Pajdzik Szymon 2K, Bała Kacper 2G, Śmiłek Norbert 2B, Spieszny Mateusz 2A, Światłoń Józef 1B 

Opiekun drużyny – Wojciech Gablankowski

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski


PIŁKARZE RĘCZNI MISTRZAMI POWIATU

Miły walentynkowy prezent zrobiła sobie szkolna Reprezentacja Piłki Ręcznej Chłopców wygrywając rywalizację Powiatowej Licealiady 14 lutego w Dobczycach. Do zawodów zgłoszono 6 drużyn: ZS Dobczyce, SZOiZ Sułkowice, I LO Myślenice, ZS im. Średniawskiego, ZSTE Myślenice i ZSP MSG Myślenice. Rywalizowano w dwóch grupach systemem każdy z każdym, zwycięzcy grup rozgrywali finał.

Nasza drużyna w fazie grupowej turnieju pokonała I LO Myślenice i ZS im. Średniawskiego. W finale wygrała z ZSTE Myślenice awansując do półfinałów wojewódzkich.

Skład drużyny: Koźlak Dawid 4K, Biela Dawid 3K, Przała Hubert 3C, Kozik Jan 3C, Róg Szymon 3B, Banik Maciej 2T, Pajdzik Szymon 2K, Bała Kacper 2G, Śmiłek Norbert 2B, Spieszny Mateusz 2A, Światłoń Józef 1B

Opiekun zespołu – Wojciech Gablankowski

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski


POWIATOWA LICEALIADA W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

 

Powiatową Licealiadę w Piłce Ręcznej Dziewcząt rozegrano w Dobczycach 12 lutego 2019 r. Do zawodów zgłoszono cztery drużyny. Rywalizowano systemem każdy z każdym. Czas gry wynosił 1x15min. Rywalizacja była bardzo wyrównana, mecze kończyły się różnicą 1-2 bramek. O zwycięstwie często decydowało szczęście.

Reprezentantki naszej szkoły walczyły dzielnie zajmując drugie miejsce grając w składzie: Kiszka Wiktoria 1C – kapitan, Kozak Zuzanna 3A, Romaniak Julia 3A, Potaczek Dorota 1K, Chryc Karolina 2C, Burkat Brygida 2T, Garbień Zuzanna 1T, Stożek Katarzyna 1K, Bagińska Natalia 1T, Wołek Aleksandra 1T

Opiekun zespołu – Wojciech Gablankowski

KLASYFIKACJA  KOŃCOWA  TURNIEJU

  1. ZSZiO Sułkowice
  2. ZSP MSG Myślenice
  3. I LO Myślenice
  4. ZSTE Myślenice

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski


POWIATOWA LICEALIADA W PŁYWANIU

 

Powiatową Licealiadę w Pływaniu przeprowadzono 10 stycznia 2019 r. w myślenickiej pływalni „Aquarius”. Reprezentantki naszej szkoły rywalizowały w konkurencjach indywidualnych na 50 m. i sztafecie 6x50m, chłopcy w konkurencjach indywidualnych.

Mistrzowską formą popisały się nasze „żabkarki”. Płynąc stylem klasycznym na 50 m zajęły całe podium.

1 miejsce Zawada Zuzanna 2T

2 miejsce Kaganek Aleksandra 1B

3 miejsce Szczypka Bernadetta 2K

Na 50 m stylem grzbietowym dziewcząt również udało się obstawić podium

2 miejsce Kowalska Gabriela 2K

3 miejsce Łobocka Julia 1K

Na 50 m stylem dowolnym dziewcząt

4 miejsce Podmokła Edyta 3A

5 miejsce Zając Oliwia 2K

Zawada Zuzanna 2T, Kaganek Aleksandra 1B, Kowalska Gabriela 2K, Łobocka Julia 1K, Podmokła Edyta 3A i Zając Oliwia 2K startowały w sztafecie pływackiej 6x50m stylem dowolnym zajmując drugie miejsce.

Galas Piotr 1T zdobył mistrzostwo Powiatowej Licealiady na 50 m stylem klasycznym

Kozik Jan 3C w tej konkurencji zajął 5 miejsce.

Na 50 m stylem grzbietowym bezkonkurencyjny okazał się

Filiciak Daniel 2B zajmując 1 miejsce, po czwarte miejsce „grzbietem" dopłynął Starzak Jakub 1T.

Medaliści konkurencji indywidualnych Powiatowej Licealiady w Pływaniu oraz sztafeta pływacka dziewcząt awansowali do Finałów Małopolskich.

Opiekun reprezentacji pływackiej – Wojciech Gablankowski

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski

 


W 27 FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

zagrali ponownie uczniowie z „Tytusa”.W tym roku pieniądze zbierano dla „dzieci małych i bez focha -  na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych” 

Finał 27 Edycji  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę 13 stycznia. Sztab WOŚP w Myślenicach zebrał 168 802,21 zł., tym samym padł kolejny rekord, bowiem rok temu uzbierano 133 187,81 zł. Tradycyjnie nasi uczniowie dołożyli do tej kwoty swoją cegiełkę. W niedzielę wytrwale zbierali pieniądze do kolorowych puszek Wolontariusze, którymi w tym roku zostali:

Zuzanna Schaefer

Aniela Durlatka

Gabriela Paszkowska

Zuzanna Szatan

Natalia Burmistrz

Gabriela Dzieża

Emilia Galas

Krzysztof Góralik

Zuzanna Łazarczyk

Martyna Sopiak

Martyna Żądło

Serdecznie dziękujemy uczniom wielkich serc, którzy pokazali, że wspierają  inicjatywy podejmowane dla dobra drugiego człowieka!

Niechaj Orkiestra WOŚP gra do końca świata i jeden dzień dłużej! Sie ma!

Tekst: Tytus


WALENTYNKI W KAWIARNI POD AMORKAMI

Pod Amorkami jest szacowny niklowany bar,

nad atrakcjami czuwa dzisiaj romantyczny sztab…

W wieczór poprzedzający Walentynki nasza stołówka zamieniła się w romantyczną Kawiarnię pod Amorkami. Dla gości kawiarni przewidziano różne przyjemne rzeczy: piosenki, zabawy, słodkości… a najważniejszym punktem tego ‘walentynkowego zawrotu głowy’ była randka w ciemno. Program poprowadziły – ze swobodą i humorem - dwie czarujące menedżerki kawiarni (Klaudia i Weronika) wspomagane przez ekipę rozbawionych kelnerek (Misię, Klaudię, Julitę). Za barem dyżurował mistrz kuchni (Kacper) ze swoim pomocnikiem (Maksymilianem). Obydwaj koledzy studiowali przepisy na walentynkowe słodkości i na koniec spotkania mieli dla nas romantycznie udekorowane serca. Jak to często w kawiarniach bywa – pojawił się też zaprzyjaźniony zespół muzyczny: Romantyczny Tercet Egzotyczny (Karolina, Oliwia i Ernest). Występ zespołu wprowadził dodatkową porcję wesołości. Wszyscy obecni na spotkaniu dobrze się bawili, zarówno nasze internackie pary zakochanych (dla nich też była niespodzianka) jak i otwarte na miłość single.

Na miłość nie ma rady, nikt nie zna dnia,
Gdy ona porwie nas jak wiatr.
Na miłość nie ma rady, więc nie martw się,
Niech będzie z nami, kiedy chce.

 

13 luty 2019 

Odpowiedzialne: J.Maciuszek, M.Matoga

Tekst: M.Matoga

Fotografie: I.Krzysztofiak

 

Dodała AK
01.03.2019

zsp.edu.pl