Najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu! Akcja "Daj włos" w Małopolskiej Szkole Gościnności

 

Wielkim sukcesem zakończyła się akcja “Daj włos” zorganizowana przez Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach w ramach działań Fundacji Rak’n’Roll. Małopolska Szkoła Gościnności już drugi raz przyłączyła się do apelu Fundacji Rak’n’Roll, która zbiera włosy, a następnie przeznacza  je na peruki dla kobiet walczących z rakiem. Osoby, które przechodzą chemioterapię doświadczają wielu skutków ubocznych leczenia, jednak najbardziej dokuczliwa jest dla nich utrata włosów, jednego z atrybutów kobiecości. Zakup peruki z włosów naturalnych wiąże się z dodatkowymi kosztami, które muszą ponosić osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi. Mało kto wie, że cena takiej peruki waha się między 200 zł a 5000 zł, co stanowi niebagatelne obciążenie dla budżetu chorych.

Społeczność Małopolskiej Szkoły Gościnności stanęła do walki o poprawę kondycji psychicznej i fizycznej kobiet dotkniętych chorobą nowotworową i ofiarowała nie tylko włosy, ale też serce.

W akcji dobroczynnej w sumie uczestniczyło 41 osób, które przekazały po 25 – 30 cm włosów.  Jest to znacznie więcej niż w poprzedniej edycji akcji, co oznacza, że świadomość i wrażliwość darczyńców z roku na rok jest coraz większa – mówiła koordynatorka akcji – pani Renata Piekarz.  Włosy najczęściej oddają dziewczęta, ale wśród uczestników akcji nie zabrakło również mężczyzn – dodała.

Małopolska Szkoła Gościnności od lat stara się aktywnie uczestniczyć w szeregu akcji charytatywnych i dobroczynnych. Do kalendarza wydarzeń szkolnych na stałe wpisały się już akcje dla Fundacji DKMS, Rak’n’Roll, akcja krwiodawstwa Kropla Życia oraz „Radość w pudełku po butach” – czyli pomoc dla osób bezdomnych.

Wicedyrektor ds. promocji i rozwoju szkoły, Anna Ambroży podkreślała, że podejmowanie takich i podobnych inicjatyw jest niezwykle ważne.  Szkoła oprócz funkcji dydaktycznej, pełni również rolę wychowawczą. Jest miejscem promowania właściwych postaw i zachowań, powinna uwrażliwiać na krzywdę i cierpienie. Bardzo budujące jest to, że wśród darczyńców znaleźli się również mali ochotnicy z okolicznych szkół podstawowych. Najmłodszy darczyńca miał 8 lat!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak szlachetnego wydarzenia. Szczególnie Paniom z zakładów fryzjerskich "Fryzmania" z Myślenic, "Ula" ze Skawiny i Studia Urody "Wenus" z Raciechowic. Bez ich zaangażowania, profesjonalizmu i dobroci serca akcja nie mogłaby się odbyć.

 

zsp.edu.pl