Magia świąt i pasmo sportowych sukcesów - grudzień w MSG

 


POMOCNICY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

8 grudnia Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wypełnił się gwarem i radosnym śmiechem niczym gospodarskie izby Świętego Mikołaja. Wszystko to za sprawą organizowanych pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, pana Jarosława Szlachetki, Myślenickich Rodzinnych Mikołajek.

W tym roku Małopolska Szkoła Gościnności była dumnym partnerem tego wydarzenia. Wolontariuszki i wolontariusze z klas Technikum Turystyczno – Gastronomicznego zafundowały najmłodszym Myśleniczanom niezwykłą przygodę – samodzielne zdobienie pierników wypieczonych przez młodzież MSG, malowanie twarzy, formowanie w bajeczne kształty balonów, gry i zabawy ruchowe oraz kolorowanie tematycznych plansz i malowanek. Uśmiech na twarzach maluchów był najlepszym podziękowaniem za pracę w to sobotnie przedpołudnie, ale też dowodem na to, że najlepsze co możemy sobie nawzajem podarować na Święta to nasza obecność i czas.

Tekst i zdjęcia: Anna Ambroży


KONKURS NA DESER BOŻONARODZENIOWY

 

Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najlepszy deser bożonarodzeniowy. W zmaganiach, które odbyły się 6 grudnia wzięło udział 6 zespołów 2-osobowych uczniów z klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Konkurencja polegała na przygotowaniu deseru a następnie zaprezentowaniu go przed komisją konkursową. Prace zostały poddane ocenie przez jury techniczne reprezentowane przez nauczycieli zawodu oraz jury degustacyjne pod kierunkiem Pani Sylwi Bały finalistki Bake Off - Ale ciacho!

I miejsce zajął zespół Kinga Wojtyca, Magdalena Woźnica z kl III G z urzekającym nawiązaniem do tradycji ciastkiem „Korzenna Fantazja”

II miejsce zdobyły Katarzyna Sobczak, Wioletta Moryc z klasy III G, które zaprezentowały deser „Świąteczna Słodycz” w nowoczesnej odsłonie.

III miejsce wywalczyły Martyna Warzecha, Emilia Paluch z klasy II G za nastrojowe „Śnieżne Wspomnienie”.

Tekst: Agata Róg
Zdjęcia: MSG


PACHNĄCA WSPÓŁPRACA

w sobotnie popołudnie 15 grudnia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia Galeria Myślenicka zaprosiła swoich klientów na słodkie warsztaty, których gościem specjalnym była Pani Sylwia Bała, finalistka programu „Bake OFF ale ciacho”. Tematem przewodnim były pierniki świąteczne. Ich wypiek i zdobienie różnymi technikami wg autorskiego przepisu p. Sylwii.

Partnerem imprezy była Małopolska Szkoła Gościnności. Młodzież klas gastronomicznych przygotowywała część pachnących pierników wcześniej podczas warsztatów z P. Sylwią, która chętnie dzieliła się swoimi umiejętnościami.     

Finałem była impreza w Galerii Myślenickiej, podczas której każdy mógł udekorować pierniki jak podpowiadała wyobraźnia, a nasza młodzież z technikum hotelarskiego dzielnie asystowała p. Sylwii i pomagała uczestnikom warsztatów podczas imprezy. Ich pomoc i obecność była bezcenna ze względu na olbrzymie zainteresowanie i frekwencję podczas eventu.

To była piękna lekcja cukiernictwa, współpracy i …tradycji, w której wzięliśmy udział i zdobyliśmy kolejne bezcenne doświadczenie. A uśmiech dzieci i dorosłych był nagrodą za stworzenie fantastycznej, świątecznej atmosfery.

 Tekst i zdjęcia: Jacek Róg


LIGA BEZ BARIER – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

Dnia 17 grudnia w naszej szkole miała miejsce impreza mikołajkowa z udziałem osób ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach. Impreza ta była częścią projektu  „Liga Bez Barier”, tworzonego w ramach lekcji podstaw przedsiębiorczości, pod opieką pana prof. Sławomira Maślanki w związku z olimpiadą Zwolnieni z Teorii.

Projekt zrealizowali  uczniowie z klasy 1c: Wiktoria Kiszka – liderka projektu oraz Zuzanna Wątor, Arkadiusz Sroka, Natalia Niedośpiał i Natalia Wacławik przy wsparciu uczniów z klas 3t i 3h oraz pana prof. Szymona Przęczka.

Impreza rozpoczęła się od występu artystycznego Naszych Gości. W dalszej części uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich zajmowała się częścią twórczą. Uczestnicy układali świąteczne puzzle oraz ozdabiali bożonarodzeniowe kartki.

W tym czasie druga grupa zajęła się zabawami ruchowymi. Zaczęliśmy od gry z piłką, po czym sprawdzaliśmy swoją zręczność w grze „krzesełka”. Młodzieży bardzo spodobała się także zabawa z chustą oraz „gra w imiona”.

Gościem specjalnym imprezy był święty Mikołaj, który rozdał uczestnikom prezenty oraz specjalnie przygotowane dyplomy. Na koniec wszyscy razem odśpiewaliśmy najpopularniejsze polskie kolędy.

Tekst: Zuzanna Wątor 1c

Zdjęcia: Tomasz Gołąb i MSG


DNI KULTURY KRAJÓW NIEMIECKOJĘZYCZNYCH 2018 pod hasłem „ADVENT IN DEUTSCHLAND”

 

Program:

03.- 07.12.2018 – Lekcje tematyczne na temat zwyczajów adwentowych w Niemczech.

07.12.2018 – Wyjazd grupy młodzieży na Jarmark Bożonarodzeniowy do Drezna.

04. - 17.12.1018 – Adventsquiz – konkurs adwentowy.

07.12.2018 - „Weihnachtsplätzchen“w praktyce – pieczenie ciasteczek.

W grudniu po raz kolejny odbyły się w naszej szkole Dni Kultury Krajów Niemieckojęzycznych. Tym razem tematem przewodnim był Adwent w Niemczech i Austrii. Przez cały pierwszy tydzień adwentu, podczas lekcji języka niemieckiego, uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje adwentowe, takie jak kalendarz adwentowy, wieniec adwentowy, pieczenie ciasteczek czy jarmarki - Weihnachtsmärkte. Jeden z nich, Jarmark w Dreźnie, będący najstarszym jarmarkiem w Niemczech, uczniowie mieli okazję zobaczyć podczas wyjazdu organizowanego w naszej szkole.

Inni zaś mogli wypróbować w praktyce przepisy na najpopularniejsze ciasteczka adwentowe – „ Vanillekipferl”. Wszyscy potwierdzają zgodnie: warto było!

Podczas całych dwóch tygodni adwentu, oczekiwanie umilała uczniom własna wersja kalendarza adwentowego w formie konkursu. Codziennie od 04. do 17. grudnia na ekranie telewizora na parterze szkoły wyświetlano jedno pytanie konkursowe dotyczące Świąt Bożego Narodzenia w języku niemieckim. Ci najwytrwalsi odpowiedzieli na wszystkie pytania konkursowe. Wyniki zostaną ogłoszone w Nowym Roku.

Mamy nadzieję, że wydarzenia te będą dla uczniów motywacją do dalszego poznawania kultury krajów niemieckojęzycznych i nauki języka niemieckiego.

Tekst: Martyna Lewandowska

Zdjęcia: MSG


WYCIECZKA DO DREZNA NA JARMARK BOŻONARODZENIOWY

W dniach 07-08 grudnia odbyła się szkolna wycieczka na Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie.

Drezno nazywane jest perłą baroku, Florencją nad Łabą. Tu odbywa się najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech. Jodła, Kominiarz na Szczęście i największa na świecie Świąteczna Piramida o wysokości 14 metrów tworzą na jarmarku niepowtarzalny nastrój.

Tu ożywają stare, rzemieślnicze tradycje – jarmarczne zabawki z drewna z regionu Rudaw, malowane tkaniny i łużyckie wyroby garncarskie, wydmuchiwane ozdoby choinkowe, słynne ciasteczka z Pulsnitz i oczywiście drezdeński Christstollen. Najważniejszym wydarzeniem jarmarku jest festyn Stollenfest z wielką świąteczną paradą.

Młodzież z Tytusa miała więc okazję poczuć klimat zbliżających się świąt i podziwiać przepięknie przystrojone miasto z licznymi straganami zachęcającymi do przedświątecznych zakupów. Oprócz wizyty na jarmarku młodzież miała okazję poznać najważniejsze zabytki "Drezdeńskiej Starówki" oraz zwiedzić kompleks pałacowy "Zwinger".

Podczas spaceru po starówce podziwialiśmy mnóstwo świateł, kolorów, dźwięków, błysków, zapachów i... ludzi. Tłumy, olbrzymie tłumy ludzi, które podobnie jak my chcą zobaczyć ten wyjątkowy jarmark. Pomimo, że nie przepadamy za tłumem, to jakoś bez tego tłumu nie można sobie takiego jarmarku wyobrazić. Na jarmarku musi być gwar, ścisk, rozmowy, uśmiechy i przyjemna atmosfera. W końcu to czas, który ma nas przygotować na święta i zachęcić do ponownych odwiedzin w przyszłym roku.

Tekst i zdjęcia: Marta Kalinowska


WILD WEST THEATRE W MAŁOPOLSKIEJ SZKOLE GOŚCINNOŚCI

Dnia 18.12.18 w naszej szkole odbył się występ Teatru Anglojęzycznego  Wild West Theatre  z Krakowa. Sztuka nosiła tytuł „Doublecross Dance”.

 Doublecross Dance to wyjątkowy wgląd w świat dwóch młodych osób, które starają się uporać z wielkim wstydem w internecie. Jeremy nagrał filmik, w którym wygłupia się tańcząc do muzyki pop i umieścił go anonimowo w sieci. Jednak ktoś z jego bliskich znajomych rozsyła video po całej szkole, która teraz się z niego wyśmiewa. Alex skrada się do pokoju Jeremy'ego, gdzie się zabarykadował i razem próbują wymyślić sposób, aby wyjść z twarzą z tej sytuacji.

Przedstawienie zawierało elementy komediowe i uczyło jak wybrnąć z trudnej sytuacji na przykładzie bardzo aktualnego tematu-internetu .Proste, zabawne dialogi sprawiły, że nie było problemów ze zrozumieniem treści. Kiedy ucichły brawa  uczniowie mogli zadać pytania aktorom oraz porozmawiać z nimi.

Tekst: Renata Chęcińska-Bicz
Zdjęcia: MSG


MISTRZOSTWO POWIATU W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

20 grudnia w Dobczycach odbyły się powiatowe zawody sportowe w piłce halowej dziewcząt.
Naszą szkołę reprezentowały: Mariola Stojeba, Maria Topa, Natalia Topa, Sonia Jurka, Brygida Burkat, Aleksandra Wójcik.

Rozegraliśmy 3 mecze, strzeliliśmy 23 bramki nie tracąc przy tym ani jednej. Zdobyliśmy w ten sposób mistrzostwo powiatu.

Drużynę do zawodów przygotował Pan Maciej Łętocha. 
Ps. Ze sportowym pozdrowieniem, życzymy wesołych świąt.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Wójcik


PODIUM DLA KOSZYKARSKICH REPREZENTACJI SZKOŁY DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

11 grudnia zostały rozegrane powiatowe zawody z koszykówki dziewcząt, uczestniczyły w nich cztery drużyny ze Szkół Ponadgimnazjalnych z Myślenic. Zawodniczki z naszej Szkoły na boisku zostawiły serce, pokazały wspaniałą walkę oraz z dumą reprezentowały Tytusa zajmując 2 miejsce.

Pierwszy mecz był bardzo emocjonujący i tak naprawdę zadecydował o wyniku końcowej rywalizacji, tak niewiele zabrakło.  Po początkowym zimnym prysznicu  pozostałe mecze nasze koszykarki wygrały  z dużą przewagą. Dziewczyny zostały przygotowane do zawodów przez panią Agnieszkę Maciuszek.

Skład drużyny: Kiszka Wiktoria 1C, Kraska Martyna 1C, Zduń Agnieszka 1C, Ropicka Aleksandra 1H, Potaczek Dorota 1K, Szlachetka Joanna 1K, Bagińska Natalia 1T, Wołek Aleksandra 1T, Chryc Karolina 2C, Jasek Małgorzata 4H, Szymska Natalia 4H.

Gratulujemy sportowej postawy.

13 grudnia  zostały rozegrane powiatowe zawody z koszykówki chłopców, uczestniczyło w nich pięć drużyn z powiatu Myślenickiego.  Koszykarze z Tytusa zajęli zaszczytne 2 miejsce.

Podczas turnieju został przyjęty system rozgrywek „każdy z każdym”, rywalizacja była bardzo wyrównana, krótkie mecze 2x8 minut, sprawiały, że trener Agnieszka Maciuszek przeżywała emocjonalne  roller coster podczas każdego starcia.  Gracze reprezentujący naszą szkołę, walczyli o każdą piłkę, a nie było to łatwe, bo przeciwnik nie odpuszczał.

Ostatni mecz naszego Teamu podczas tego turnieju zadecydował o wyniku końcowym całej rywalizacji. ZS Dobczyce na sam koniec zgromadzili więcej sił i po pięknym oraz naprawdę  walecznym meczu zapewnili sobie zwycięstwo, a my uplasowaliśmy się tuż za nimi na 2 pozycji.  Należy dodać, że naszą drużynę wspierały piękne Cheerliderki z Tytusa, dziękujemy za doping!!!

Drużyna koszykarzy: Dybała Maciej 1B, Serafin Dominik 1B, Trybała Kacper 1B, Grabowski Hubert 3H, Spieszny Mateusz 2A, Guśpiel Stanisław 2G, Sawicki Maciej 2G, Banik Maciej 2T, Bularz Jakub 2T, Mika Miłosz 3G, Poluszak Mariusz 3G, Trostynskyy Ernest 3G, Lachowicz Jan 1G

Do zawodów drużynę przygotowała trenerka Agnieszka Maciuszek.


POWIATOWA LICEALIADA W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW 

W dniu 07.12.2018 w ZS Dobczyce odbyła się Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.

Naszą szkołę reprezentowali:

dziewczęta: Bałucka Gabriela klasa 3T, Burkat Brigida klasa 2T, które zajęły trzecie miejsce.

chłopcy: Zakrzyński Dominik klasa 4H, Banik Maciej klasa 2T, Zając Szymon klasa 3H. Reprezentacja chłopców powtórzyła sukces z przed roku, zdobyła pierwsze miejsce i awansowała do kolejnego poziomu: Zawodów Rejonowych.

Uczniów do zawodów przygotował - Janusz Łętocha

Tekst i zdjęcia: Janusz Łętocha

MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM

W dniu 29.11.2018 w naszej szkole odbyły się MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM.

Mistrzostwa wyłoniły reprezentacje młodzieży na międzyszkolne zawody w powiecie, rejonie i województwie.

W śród dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Bałucka Gabriela klasa 3T, drugie Burkat Brigida klasa 2T, trzecie Lenart Natalia klasa 3H.

W śród chłopców pierwsze miejsce zdobył Zakrzyński Dominik klasa 4H, drugie Banik Maciej klasa 2T, trzecie Zając Szymon klasa 3H.

Wśród nauczycieli pierwsze miejsce mgr Łętocha Maciej, drugie mgr Łętocha Janusz, trzecie mgr Przęczek Szymon.

Mistrzostwa zorganizowali mgr Janusz Łętocha i Dominik Zakrzyński klasa 4H.


EFEKTOWNE UKŁADY I ZACIĘTA RYWALIZACJA CHEERLEADEREK

W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się VII Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych  solistów, grup muzycznych, tanecznych  i teatralnych oraz kabaretów działających w szkołach ponadgimnazjalnych z powiatu myślenickiego. Przesłuchanie konkursowe odbyło się 12 grudnia 2018 r. Na przeglądzie obradowało jury w składzie: Natalia Hodurek, Adrian Bochacki, Zbigniew  Morawski. 

Nasz zespół zajął 2 miejsce, pierwsze miejsce zdobyły cheerleaderki z I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach. Wszyscy artyści byli pełni wrażeń i emocji jakich dostarczyło im oczekiwanie na werdykt jury.  

Dzień później mimo fizycznego zmęczenia nasze dziewczyny dzielnie kibicowały koszykarzom z Tytusa. Podczas meczu w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego miały okazję do rewanżu, a starcie zakończyło się remisem. Mimo to nasze dziewczyny się nie poddają i mają zamiar wygrywać jeszcze nie jedne zawody! 

Pieniądze z nagrody zostały przekazane na koncert charytatywny, który odbył się w naszej szkole.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Pitala


Dodała AK

21.12.2018

zsp.edu.pl