Listopad 2018 - przegląd wydarzeń minionego miesiąca

 


ERFURT 2018- KEINE GEWALT!!! 

Dnia 05.11.2018 r. (poniedziałek) razem z Panią Renatą Chęcińską- Bicz i Panem Bilalem Qashou wyruszyliśmy na wycieczkę do Erfurtu- miasta położonego w centralnej części Niemiec, stolicy landu  Turyngia. Po 12 godzinach jazdy dotarliśmy do hostelu Jugendhaus St. Sebastian, zameldowaliśmy się, zjedliśmy kolacje, dostaliśmy identyfikatory oraz plany na resztę tygodnia. Razem z nami przyjechały grupy niemieckie i francuskie.

Następnego dnia pojechaliśmy do muzeum gdzie kiedyś mieściła się siedziba niemieckiej służby bezpieczeństwa, czyli  STASI. Przewodnik opowiedział nam trochę o życiu ludzi w czasie podziału Niemiec w części NRD, o Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej, w skrócie STASI, które łamała prawa człowieka w każdy możliwy sposób. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób traktowano więźniów oraz w jakich warunkach musieli żyć. Po zakończeniu wszyscy poszliśmy do Europejskiego Centrum Informacji o UE, w którym pokazano nam, jak funkcjonuje Unia Europejska. Po pobycie przeszliśmy do Centrum Informacji Turystycznej, w której, dzięki okularom QR, zobaczyliśmy Turyngię z lotu ptaka w kilka minut. Gdy wróciliśmy do hotelu czekała na nas kolacja i warsztaty teatralne z panem Willem- aktorem z Erfurtu.. Musieliśmy porozumiewać się prawie bez słów, naśladować gesty i sceny. Świetnie się bawiliśmy!

W środę wstaliśmy wcześnie i pojechaliśmy do Memorial Point Alpha in Geisa, czyli Miejsca Pamięci- Punkt Alpha w miejscowości Geisa. Oprowadzono nas po bazie wojskowej, gdzie po drugiej wojnie światowej stacjonowały wojska amerykańskie i rosyjskie. Na koniec wizyty, świadek rozdzielenia Niemiec, starszy mężczyzna opowiadał nam o tym, jak żyło się w NRD oraz przybliżył nam historię Upadku Muru Berlińskiego. Następnie wróciliśmy do hotelu na „Wieczór Regionów”, gdzie przedstawialiśmy województwo, z którego jesteśmy. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o miejscach, z których byli uczniowie z Francji oraz Niemiec.

W czwartek wymieniliśmy swoje poglądy na temat Unii Europejskiej, zagraliśmy w grę, a następnie, razem z innymi narodowościami stworzyliśmy plakat, dotyczący naszej wizji Unii Europejskiej w 2025 roku. Wieczorem odbyło się pożegnanie; przedstawialiśmy swoje wizje oraz odebraliśmy dyplomy. Od 20.00- 22.00 bawiliśmy się na dyskotece. Było mnóstwo zabawy.

Piątek był dniem kończącym nasz wyjazd. Po śniadaniu pojechaliśmy do domu. Wycieczka ta była kopalnią wiedzy i wspaniałym przeżyciem.

Tekst: Wiktoria Kiszka kl. I c

Organizacja wyjazdu i opieka: mgr Bilal Qashou

Opieka: mgr Renata Chęcińska-Bicz

Zdjęcia: uczestnicy wyjazdu


SESJA EKOLOGICZNA – „ZAGROŻENIE SMOGIEM”

Cyklicznie już w naszej szkole nauczyciele przedmiotów przyrodniczych przeprowadzają sesję ekologiczną dotyczącą istotnych problemów ekologicznych, z którymi się spotykamy. W chłodniejszej porze roku, w którą właśnie wkraczamy, największym zagrożeniem jest smog.

Pierwszy etap sesji ekologicznej miał miejsce w środę 14.11.2018 r. Uczniowie klasy 2B – K. Suder, M. Rzęsista oraz A. Ponikowski przedstawili wszystkim klasom pierwszym prezentację pt. ,,Zagrożenie Smogiem”.  Prezentacja ta zdobyła pierwsze miejsce w szkolnym konkursie, organizowanym w poprzednim roku szkolnym.   

Z prezentacji można było się dowiedzieć czym jest smog, skąd się bierze, jakie są warunki jego tworzenia, oraz o wpływie smogu na zdrowie człowieka i chorobach jakie powoduje. Prezentacja zawierała również dwa doświadczenia wykonane przez prelegentów - ,,Jak powstaje smog?”  i  ,,Czym  oddychamy?” Ponadto autorzy prezentacji zebrali dane dotyczące stanu jakości powietrza w styczniu 2018 – wniosek był przerażający. Tylko w ciągu kilku dni normy jakości powietrza nie były przekroczone, a zdarzały się dni, że normy te były przekroczone nawet o kilkaset procent (stan jakości powietrza można sprawdzić korzystając ze strony: https://airly.eu/map/pl/). Wystąpienie zostało zakończone serią ciekawostek na temat smogu.

Mimo że, smog nie jest zbyt wdzięcznym i ciekawym tematem, to naszym kolegom w sposób ciekawy, humorystyczny i bardzo profesjonalny udało się przedstawić to zagadnienie. Chyba każdy z nas zrozumiał, że ze smogiem walczyć musimy, jeśli każdy choć troszeczkę przyczyni się do dbania o stan powietrza, to wszystkim nam będzie żyło się lepiej.  

Zapraszamy do pobrania i obejrzenia prezentacji o smogu TUTAJ

Tekst: Zuzanna Stefan 1C

Zdjęcia: MSG


Emil Kasprzycki - Młody Kreator Sztuki Kulinarnej

Emil Kasprzycki z klasy 4G zdobył wyróżnienie w finale ogólnopolskiego konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej, który odbył się 21.11.2018 r. w Poznaniu. Organizatorem konkursu jest Unilever Food Solution.

Opiekun: Adam Bieńko


XXI Olimpiada Wiedzy o Żywności - etap okręgowy

23 listopada w Jaśle odbył się okręgowy etap XXI Olimpiady Wiedzy o Żywności organizowanej przez Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zmagania uczestników polegały na napisaniu testu a następnie, w etapie ustnym udzielenie odpowiedzi na pytania z obszarów tematycznych: technologii żywności, analizy żywności oraz bloku ekonomicznego.

Naszą szkołę reprezentowały Paulina Burkat i Gabriela Jamróz z klasy 2G.

Paulina Burkat zajęła 3 miejsce. Gratulujemy Paulinie i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun: Barbara Latocha, Agata Róg
Uczennice współpracowały też z nauczycielami: Magdaleną Ulman, Iwoną Surowiec, Cecylią Warchał

 


OLIMPIADA WIEDZY O MEDIACH

Uczennica klasy 3T – Joanna Zięba – zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach – uzyskując ex aequo najwyższą ilość punktów.
 

MISTRZYNIE  POWIATOWEJ  LICEALIADY  W  SIATKÓWCE

Turniej Powiatowej Licealiady w Siatkówce Dziewcząt odbył się 23 listopada 2018 r. w nasze szkole. Do zawodów zgłosiło się 5 zespołów: ZS Sułkowice, ZS Dobczyce, ZSTE Myślenice, ZS Ogólnokształcących Myślenice i SZP MSG Myślenice. Reprezentacja naszej szkoły wygrała zdecydowanie trzy spotkania po 2:0 z ZSTE, ZS Dobczyce i ZS Sułkowice. W decydującym o zwycięstwie turniejowym meczu z ZSO Myślenice nasze dziewczęta zagrały wspaniałe spotkanie wygrywając w końcówkach setów i cały mecz 2:0. Dzięki zwycięstwu w tych zawodach nasz zespół awansował do półfinałów wojewódzkich. 

Skład drużyny: Zięba Ewa 3T, Kozak Aleksandra 3H, Kozak Zuzanna 3A, Mieszczak Klaudia 3A, Suder Katarzyna 3A, Święch Magdalena 3A, Bagińska Natalia 1T, Wołek Aleksandra 1T, Stożek Katarzyna 1K, Hanusiak Anna 3G, Obajtek Magdalena 2B, Bierówka Natalia 2T

Zespół do zawodów przygotowała – Elżbieta Gablankowska

Tekst: Wojciech Gablankowski

Zdjęcia: MSG


POWIATOWA  LICEALIADA  W  SIATKÓWCE  CHŁOPCÓW 

22 listopada 2018 r. w naszej szkole Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Myślenicach zorganizował Powiatową Licealiadę w Siatkówce Chłopców. W turnieju wzięło udział 5 zespołów: ZS im. Średniawskiego, ZS Dobczyce, ZS Ogólnokształcących Myślenice, ZSTE Myślenice i reprezentacja naszej szkoły. Rywalizowano systemem każdy z każdym. Nasi siatkarze wygrali zdecydowanie dwa pierwsze mecze z ZS Dobczyce i ZS im. Średniawskiego, a następnie po zaciętym boju ulegli drużynom ZSTE (1:2) i ZSO (0:2).

Ostatecznie nasi reprezentanci zajęli 3 miejsce w tym turnieju prezentując dobrą formę sportową, dużą ambicję i serce do walki.

Skład zespołu: Klaszcz Patryk 3A, Filipiec Danial 3A, Jeziorski Szymon 3A, Słonina Tomasz 3B, Depta Łukasz 3T, Nesterenko Serhii 3H, Kostin Serhij 4G, Zakrzyński Dominik 4H, Bała Kacper 2G, Dybała Maciej 1B, Lachowicz Jan 1G

Zespół przygotowała - Elżbieta Gablankowska

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski


Pożyteczne i miłe w dotyku - poznajemy pajęczaki

W naszej szkole odbyła się kolejna lekcja biologii z żywymi okazami zwierząt. Tym razem były to pajęczaki, a wśród nich  - pająki i skorpiony. Poznaliśmy i na „własne oczy” zobaczyliśmy pająka ptasznika i skorpiona. Ich widok budził u niektórych uczniów strach, a u innych podziw. Tak naprawdę pająki wcale nie są takie straszne, a ich owłosione ciało sprawia że są miłe w dotyku. Dla  przyrody są bardzo pożyteczne. Zatem – kochajmy pająki!!! 

Tekst: Anna Rywotycka 2C

Zdjęcia: MSG


"Rok Zbigniewa Herberta w Małopolskiej Szkole Gościnności" 

W czwartek 29 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyła się konferencja podsumowująca Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem “Rok Zbigniewa Herberta w Małopolskiej Szkole Gościnności” objęty został patronatem ERDK i promowany na oficjalnej stronie projektu: http://erdk2018.pl/pl/kalendarium/rok-herberta-szkola-goscinnosci.


Olimpiady zawodowe: hotelarska, turystyczna 2018/2019 - relacja z etapu szkolnego

W dniu 7 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole pierwszy etap VI Olimpiady Wiedzy o Turystyce realizowanej pod hasłem „Turystyka w przyrodzie”.

Do etapu okręgowego, uzyskując największą ilość punktów zakwalifikowały się uczennice klas Technikum Turystyczno - Gastronomicznego: Emilia Płatek  kl. IV T, Patrycja Jabłońska kl. III T.

Kolejny  tydzień przyniósł rozstrzygnięcie etapu szkolnego XI Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Tematem wiodącym olimpiady w tym roku jest „Hotelarstwo XXI wieku w promowaniu nowej filozofii wellness, spa i usług żywieniowych”. W dniu 14 listopada 2018 roku odbył się etap szkolny.

Do rywalizacji okręgowej, uzyskując największą ilość punktów zakwalifikowały się uczennice klas Technikum Turystyczno - Gastronomicznego: Klaudia Woźniczka kl. III K, Dorota Chowaniec kl. III H.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach!!!


MSG dla Niepodległej - wystawy towarzyszące

Biblioteka szkolna i mieszkańcy internatu również włączyli się w szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowując z tej okazji wystawy prezentującą ostatnie 100 lat historii Polski i dorobek kulturalno-literacki tego okresu.

Dodała AK
03.12.2018

zsp.edu.pl