Przyjaźń, za którą warto stanąć murem. Chińskim.

 

W dniach od 18.10. – 31.10.2018 r. odbyła się druga część wymiany studenckiej ZSP MSG Myślenice, Polska z Tianjin Maritime College, Chiny.  Pierwsza część to dwutygodniowy pobyt gości z Chin w Małopolskiej Szkole Gościnności,podczas którego mieli okazje zwiedzić Krakow, Zakopane, Kopalnię Soli w Wieliczce. Uczniowie wraz nauczycielami MSG zorganizowali również wspólne ognisko, podczas którego odbyły się rozgrywki sportowe oraz gry teambuildingowe, które miały na celu zbudowanie relacji w grupie polsko-chińskiej. Nasi goście uczestniczyli również w zajęciach języka polskiego, angielskiego czy nauce polskich tańców ludowych. To był bardzo intensywny okres, po którym nastąpiła druga cześć współpracy czyli nasz wyjazd do TMC. W wymianie wzięło udział 22 uczniów i troje opiekunów pani Justyna Piechnik, pani Monika Moniak i pan Wojciech Pałka . W trakcie naszego dwutygodniowego pobytu w Chinach wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych, hotelarskich, a także lekcjach chińskiej kultury oraz języka. Odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z chińską kulturą, historią, współczesną architekturą takich jak: Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto, świątynia buddyjska Współczesna biblioteka, port Tienjin. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w życiu codziennym swoich rówieśników z Chin, podczas wspólnych posiłków, uczyliśmy się jak jeść po chińsku, obserwowaliśmy ich zajęcia o iście wojskowym charakterze  czy podczas zajęć sportowych, gdzie kilkoro z nas uczyło się walki wschodniej.  Odwiedziliśmy miejski targ, pełen gwaru, chaosu i przeróżnych produktów. Zwiedziliśmy także dwa czterogwiazdkowe hotele o dwóch różnych motywach przewodnich oraz uczelnie zaprzyjaźnione z Tianjin Maritime College. Mimo dyskomfortu spowodowanego zmianą strefy czasowej byliśmy bardzo zadowoleni, przede wszystkim dlatego, iż każdy z nas na te 2 tygodnie zapomniał o zmęczeniu, narzekaniu i tylko w pozytywnym nastawieniu czerpał same najlepsze doświadczenie. Wszyscy uważamy, że taka wymiana jest dużą szansą na wymiany kulturowych doświadczeń  i cieszymy się, że będzie kontynuowana w przyszłych latach. 

Tekst i zdjęcia: Justyna Piechnik/Monika Moniak

Dodała: AA
2/12/2018

zsp.edu.pl