Vivat Niepodległa!

W piątek, 9. listopada 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta  Niepodległości. W tym roku przypada wyjątkowa rocznica – sto lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.Jak przystało na tak ważne święto przygotowywaliśmy się do niego od dawna. Akademia była podsumowaniem tego, co działo się w naszej szkole w związku z trzecią edycją Projektu: NIEPODLEGŁOŚĆ, któremu w tym roku przyświecało hasło „MSG dla Niepodległej”. W ramach Projektu – koordynowanego przez panią Agnieszkę Dmytrzyk przy współpracy pani Haliny Mazur – odbyło się w naszej szkole wiele wydarzeń: rozwinięcie flagi, trzy konkursy: kulinarny, plastyczny i test wiedzy o Polsce w latach 1918 – 2018.Zakończeniem Projektu był piątkowy koncert finałowy.

W trakcie naszej uroczystości – dzięki materiałowi przygotowanemu przez absolwenta naszej szkoły Kamila Sorockiego (dziękujemy!) - mogliśmy sobie przypomnieć uroczyste rozwinięcie flagi, które  miało miejsce 17. października. Stumetrowa flaga dotarła do Małopolskiej Szkoły Gościnności dzięki inicjatywie pani Emilii Kluski, która pozyskała ją od Stowarzyszenia Aktywnych Polaków. Mieliśmy także okazję wysłuchać życzeń skierowanych do nas przez zaprzyjaźnioną szkołę w Chinach. Był to także moment, w którym nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w konkursach. I tak - zwycięstwo w konkursie kulinarnym na „Biało – czerwony deser” przypadło drużynie z klasy 3G w składzie: Wioletta Moryc, Katarzyna Sobczak i Magdalena Woźnica. W konkursie plastycznym „Kartka z życzeniami” oprócz głównej nagrody, która trafiła w ręce Gabrieli Syski i Wojciecha Syrka z klasy 4T przyznano jeszcze 3 wyróżnienia dla: Oleksandry Soldatowej z 4T, Marioli Paś, Anny Słonki i Klaudii Pietrończyk z klasy 3H oraz dla Weroniki Malanowskiej i Natalii Orawin z klasy 1T. Ostatnie zmagania – test wiedzy „Zapytaj o Polskę” przyniósł zwycięstwo zespołowi z klasy 4T w składzie: Izabela Kozieł, Gabriela Syska, Andrzej Szczepaniec, którzy uzyskali 47 punktów na 50 możliwych. Z testem zmierzyli się także nauczyciele – po najwyższe laury sięgnęli ex aequo pani Renata Pitala i pan Janusz Kaleta, którzy również uzyskali po 47 punktów. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Zwieńczeniem piątkowego spotkania był  koncert specjalny, który niczym wehikuł czasu zabrał nas w muzyczną podróż. Przenieśliśmy się do każdego z dziesięcioleci minionego stulecia aby za pomocą powstałych wtedy piosenek podziękować tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i tym, którzy nad nią czuwali abyśmy nadal mogli się nią cieszyć i przekazać ją kolejnym pokoleniom. Wyrazem naszej wdzięczności był tworzony na scenie na żywo biało - czerwony bukiet – sto róż na stulecie Niepodległej. Koncert otworzyła piosenka „Białe róże” nierozerwalnie związana z początkami naszego wieku wolności w wykonaniu Zuzanny Wątor z kl. 1C i Przemysława Ciszczonia z kl. 1B przy akompaniamencie Justyny Kani z 2G na gitarze i Beaty Mirochny z 1A na skrzypcach,którym towarzyszyli nauczyciele – panie: Elżbieta Gablankowska, Emilia Kluska, Martyna Lewandowska i Jolanta Pitala oraz panowie: Wojciech Gablankowski, Janusz Łętocha i Szymon Przęczek. Następnie można było usłyszeć piosenkę z 1938 roku „Już nie zapomnisz mnie” z filmu „Zapomniana melodia” wykonaniu Marleny Paś z 3H i Stanisława Guśpiela z 3G. Kolejna piosenka to „Deszcz, jesienny deszcz” z 1943 r. w interpretacji Adrianny Kani i Justyny Leśniak z kl. 1T  oraz Gabrieli  Żmudy z kl 1H z towarzyszeniem gitary (Justyna Kania 2G oraz Daria Bicz 1T) i skrzypiec (B. Mirochna). Lata 50. reprezentowała piosenka „Warszawa ja i ty” z repertuaru sióstr Do-Re-Mi w wykonaniu Julii Bujas z 1A oraz Małgorzaty Suder iWiktoria Salawaz kl. 1C. Następnie na scenie pojawiła się Natalia Szymska z kl. 4H by zaśpiewać „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena z 1967 r.  Lata 70. reprezentowała piosenka „Jaskółka uwięziona” Stana Borysa w wykonaniu Martyny Kiszki z kl. 4G z własnym akompaniamentem i  towarzyszeniem skrzypiec B. Mirochny. Kolejni wykonawcy to duet Brygida Burkat z 2T i Filip Bała z 1B, którzy zaśpiewali utwór z 1981 r. „Niewiele Ci mogę dać” grupy Perfect. Lata 90. to „Wiara” zespołu IRA w interpretacji Kacpra Bały z kl. 2G, którego wspierali w chórku: B. Burkat 2T,  W. Dudzik 3C,  F. Bała 1B i I. Nowak 4G. Następna wykonawczyni to Weronika Dudzik z kl. 3C w piosence Maanamu z 2005 roku „Tu jest mój dom”. Piosenka finałowa to utwór grupy Bracia „ Wierzę w lepszy świat”  z 2013 r. zaśpiewana przez Łukasza Ciężadlika z kl. 3G wraz z Natalią Szymską. Koncertowi towarzyszyła prezentacja pokazująca najważniejsze wydarzenia minionych 100 lat. Każdy wykonany utwór kończył się podziękowaniem dla tych, którzy byli w kolejnych latach strażnikami wolności Ojczyzny. Całość zakończyły życzenia dla nas wszystkich, abyśmy tworzyli taką Polskę, za którą kolejne pokolenia powiedzą nam DZIĘKUJEMY.

Absolutnym zaskoczeniem dla publiczności było spontaniczne wykonanie dodatkowego utworu przez wszystkich występujących – skoro koncert miał być wehikułem czasu na scenie zabrzmiała piosenka grupy Dżem właśnie pod takim tytułem. Skoro jest niepodległość musi być i radość!

Chwytające za serce wykonania, doskonale przygotowany zespół, wzruszająca atmosfera spowodowały, że uroczystość ta na długo pozostanie w pamięci i tych, którzy ją przygotowali i tych, którym przyszło oglądać efekt końcowy.Małopolska Szkoła Gościnności wspólnym świętowaniem po raz kolejny pokazała, że Narodowe Święto Niepodległości jednoczy wszystkich!

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wyjątkowej uroczystości: dyrekcji szkoły za przychylność, Radzie Rodziców i Stowarzyszeniu Pomocy Szkole za nagrody w konkursach, śpiewającym nauczycielom za to, że po raz kolejny dali się namówić do występu, uczniom wspierającym wydarzenie od zaplecza technicznego - Konradowi Firkowi, Dominikowi Zakrzyńskiemu, Adrianowi Ślusarczykowi, Szymonowi Zającowi, Mikołajowi Szlachetce, Natalii oraz  nauczycielom za cierpliwość i wyrozumiałość. Przede wszystkim jednak dziękujemy najlepszemu zespołowi uczniowskiemu z jakim przyszło nam pracować – bez waszego zaangażowania i energii nic by się nie udało!

Tekst: A. Dmytrzyk
Zdjęcia: Natalia Obajtek

Dodała: AA
14/11/2018

zsp.edu.pl