Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Młody Kreator Sztuki Kulinarnej i smak sukcesu

 

Teoria rywalizacji zajmuje naukowców od wielu lat, szczególnie teraz, kiedy świat stał się bardzo konkurencyjny. Według Davida Johnosona - w wielkim skrócie - rywalizacja jest strukturą celów, w której  ludzie osiągają swoje korzyści tylko wtedy, gdy nie zrealizują ich inni. Podstawą tego stylu jest założenie wygranej za wszelką cenę przy równoczesnym ignorowaniu potrzeb drugiej strony. Mimo tego, jak zauważa Agnieszka Skruczaj w swoim artykule poświęconym rywalizacji, widziana jest ona często jako motor wszelkiego rozwoju i postępu - tak ekonomicznego, jak i psychologicznego. Teorie psychologiczne pokazują więc, że istnieją, zarówno pozytywne jak i negatywne strony rywalizacji.

Przedsięwzięciem, które stawia na zdrową rywalizację i skupia się na pozytywnych aspektach dążenia do wygranej jest konkurs dla młodych i utalentowanych kucharzy organizowany cyklicznie przez Unilever Food Solutions, czyli Młody Kreator Sztuki Kulinarnej. Jak informują organizatorzy wydarzenia – „Młody Kreator Sztuki Kulinarnej” to konkurs, który promuje młodych adeptów sztuki kulinarnej oraz zachęca ich do doskonalenia swoich umiejętności poprzez aktywny udział w życiu środowiska kulinarnego. Dzięki niemu młodzi kucharze już w czasie nauki w szkole mogą zaistnieć w środowisku profesjonalnej gastronomii. Laureat pierwszego miejsca otrzymuje staż w restauracji z gwiazdką Michelin oraz automatycznie kwalifikuje się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”.

W tym roku odbyła się XIV edycja konkursu i była ona wyjątkowo szczęśliwa dla nas. Tematem zmagań było danie główne z indyka z podrobami drobiowymi i dowolnym produktem Knorr Professional. Bezkonkurencyjny w tej dziedzinie okazał się nasz uczeń, Emil Kasprzycki, który jako jeden z dziesięciu półfinalistów dostał się do ścisłego finału konkursu. Przygotował indyka sous vide z musem z wątróbki w galaretce marchewkowo-pomarańczowej, mus z dyni, dynię confit, chrust z curry, wędzony cream fraiche, palonego orzecha i pianę z orzecha, sos curry i pikle.

Z niecierpliwością czekamy na finał konkursu, który odbędzie się 21 listopada. Mamy nadzieję, że Emil okaże się nie tylko młody i kreatywny, ale przede wszystkim najlepszy!

Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: AA
Grafika: Mirosłąw Szajkowski Szef Kuchni UFS

zsp.edu.pl