Złota jesień w MSG - kalejdoskop wydarzeń szkolnych - październik 2018

 


Młodzież Małopolskiej Szkoły Gościnności z wizytą u przyjaciół na Węgrzech

 

W dniach 10-14.10.2018 młodzież naszej szkoły udała się z wizytą do zaprzyjaźnionej szkoły "Trefort Agoston", która znajduje się w miejscowości Bekescsaba na Węgrzech.

W pierwszym dniu pobytu młodzież miała okazję zobaczyć najpiękniejsze zabytki stolicy Węgier – Budapesztu. Zwiedzanie rozpoczęło się od wyjazdu na Wzgórze Gellerta i obejrzenia przepięknej panoramy miasta z błyszczącymi w porannym słońcu mostami na Dunaju. Następnie uczniowie naszej szkoły  zobaczyli Wzgórze Zamkowe, Baszty Rybackie, Kościół Macieja, Parlament oraz wiele innych zabytkowych budynków mających swoją siedzibę przy  ulicy ,"Vaci", znajdującej się w centrum miasta. Na koniec pobytu w Budapeszcie zaplanowane było oceanarium, w którym młodzież mogła obejrzeć wiele gatunków zwierząt zamieszkujących morską głębinę. Duże zainteresowanie wzbudziły rekiny oraz płaszczki, które można  podziwiać z bliskiej odległości.

Piątek zarezerwowany był na wizytę w turystycznej miejscowości Gyula, do której przyjeżdżają turyści z całego świata, aby zażywać kąpieli w źródłach termalnych. Oprócz centrum miasta zwiedziliśmy ponad 600 letni zamek – jedyny w Europie, niezniszczony, gotycki ceglany zamek. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Bekescsaby, aby lepiej poznać miasto i spotkać się z młodzieżą węgierską.

W ostatnim dniu pobytu odwiedziliśmy baseny termalne w Bekescsaba, aby nabrać sił przed drogą powrotną.  W czasie całego pobytu towarzyszyła nam przepiękna pogoda, dzięki której mogliśmy jeszcze bardziej cieszyć się urokami zwiedzanych zakątków Węgier.

Na naszych przyjaciół czekamy z niecierpliwością w kwietniu, a my tęsknimy już za kolejnym wyjazdem na Węgry pozostając ze wspomnieniami utrwalonymi na zdjęciach.

Tekst: Marta Kalinowska

Zdjęcia: uczestnicy wycieczki


Dzień nauczyciela w Willi Decjusza

Pomimo tego że 28 września nie kojarzy się z żadnym wyjątkowym wydarzeniem, w tym roku była to wyjątkowa data, szczególnie dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego właśnie w tym dniu oficjalnie  podziękował za trud prowadzenia szkół i wysiłek wkładany w proces dydaktyczny w różnych instytucjach województwa małopolskiego. Uroczystość, która odbywała się w Willi Decjusza nie tylko była doskonałą okazją do wręczenia dyrektorom i nauczycielom nagród Marszałka Województwa Małopolskiego, ale także sposobnością do złożenia przysięgi  tym spośród dydaktyków, którzy otrzymali akty mianowania. Całość wydarzenia uświetnił catering przygotowany przez Małopolską Szkołę Gościnności oraz występ Magdaleny Steczkowskiej.

Tekst i zdjęcia: MSG


Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystości zgromadziła się dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie.

Zgodnie z tradycją uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkoły.

W trakcie akademii Dyrektor Szkoły pan Jerzy Niedenthal wyróżnił nauczycieli wręczając im nagrody. Była to doskonała okazja, aby złożyć wszystkim podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodych ludzi.

„Najlepszy nauczyciel to ten, który pokaże ci, gdzie patrzeć, ale nie powie ci, co widzieć.” [Alexandra K. Trenfor].

W tym dniu nie zabrakło oczywiście elementów artystycznych i humorystycznych. Uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny zaczynając od śpiewu, a kończąc na niezapomnianym tango.

Tekst: Monika Gawęda-Nowak, Emilia Kluska

Zdjęcia: Sabina Obajtek


Zwycięstwo w Konkursie 50 Ojcowska Złota Jesień

Konkurs Ojcowska Złota Jesień ma formę rajdu. Młodzież na trasie rozwiązuje test wiedzy dotyczący Ojcowskiego PN, rozpoznaje chronione gatunki roślin i zwierząt oraz obiekty na terenie parku.

W tym roku rajd był wyjątkowy – jubileuszowy, już 50-ty. Wyjątkowo piękna była również pogoda – prawdziwa ojcowska złota jesień. Wspaniale zaprezentowała się również nasza młodzież zdobywając najcenniejsze nagrody.

Nasza młodzież zdobyła:

I miejsce, drużyna z klasy 3T w składzie: A. Handel, N. Leśniak, B. Tokarz, K. Mierzwa

II miejsce, drużyna z klasy 1B w składzie: K. Matoga, B. Partyka, M. Mitana, J. Światłoń

Oraz

I miejsce w kategorii szkół

W rywalizacji brało udział ok. 200 osób ze szkół z Krakowa, Olkusza, Giebułtowa, Jerzmanowic i Myślenic. Nasza szkołę reprezentowały drużyny z klas: 3T, 2T, 1T, 3A, 1B

Opiekunowie: S. Maślanka, J. Kaleta, W. Pałka

Zdjęcia J. Kaleta

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/nMpwbjMot8XXqV64A


O włos od mistrzostwa Małopolski

 

10 października 2018. Na lotnisku w Nowym Targu rozegrano Małopolską Licealiadę w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W zawodach tych rywalizowali nasi Mistrzowie Powiatowej Licealiady zespoły dziewcząt i chłopców. Dziesięcioosobowe drużyny dziewcząt zmagały się na dystansie 1000 m. chłopcy mieli do pokonania 1200 m.

Dziewczęta od początku rywalizacji plasowały się na czołowych pozycjach. Na dziewiątej zmianie były na prowadzeniu. Ostatecznie zajęły drugie miejsce zyskując historyczny tytuł Wicemistrzyń Małopolskiej Licealiady w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Panowie nasi walczyli dzielnie zajmując 15 miejsce na 30 startujących drużyn.

Wynik bardzo zadowalający zważywszy na niewielką ilość mężczyzn uczęszczających do naszej szkoły.

SKŁADY  SZTAFET 

DZIEWCZĘTA

Topa Natalia 1A, Pala Ewa 1C, Wierzycka Sabina 1G, Wołek Aleksandra 1T, Topa Maria 2A, Jurka Sonia 2C, Wątor Justyna 3B, Kania Paulina 3C, Łętocha Oliwia 3C, Wójcik Dominika 3C, Salawa Wiktoria 1C – rezerwa, Pachura Kamila 2H – rezerwa

 CHŁOPCY

Światłoń Józef 1B, Baran Krzysztof 1C, Korabik Dawid 1K, Bujas Kacper 1T, Starzak Jakub 1T, Filipiec Daniel 3A, Moskal Kacper 3B, Przała Hubert 3C, Janicki Mikołaj 3H, Ślusarczyk Adrian 3H, Heliasz Miłosz 1C – rezerwa 

Opiekunowie drużyn:
Elżbieta Gablankowska
Wojciech Gablankowski

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski


Tytus bezkonkurencyjny w sztafetach przełajowych

Rewelacyjnie spisały się nasze Szkolne Reprezentacje podczas Powiatowej Licealiady w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zawody przeprowadzono w Myślenicach na Zarabiu 02.10.2018. Dziesięcioosobowe drużyny żeńskie i męskie rywalizowały na dystansie 800 m. Dziewczęta przeważały nad rywalkami od pierwszych zmian sztafety dublując wszystkie konkurentki na trasie biegu, niektóre zespoły nawet wielokrotnie. Chłopcy prowadzili zacięty bój z reprezentantami ZSTE Myślenice do 8 zmiany. Na dwóch ostatnich odcinkach biegu udało się pokonać rywali za znaczną przewagą.

SKŁADY  SZTAFET 

DZIEWCZĘTA

Topa Natalia 1A, Pala Ewa 1C, Wierzycka Sabina 1G, Wołek Aleksandra 1T, Topa Maria 2A, Jurka Sonia 2C, Wątor Justyna 3B, Kania Paulina 3C, Łętocha Oliwia 3C, Wójcik Dominika 3C, Salawa Wiktoria 1C – rezerwa, Pachura Kamila 2H – rezerwa

 CHŁOPCY

Światłoń Józef 1B, Baran Krzysztof 1C, Korabik Dawid 1K, Bujas Kacper 1T, Starzak Jakub 1T, Moskiewicz Patryk 2A, Filipiec Daniel 3A, Jeziorski Szymon 3A, Moskal Kacper 3B, Ślusarczyk Adrian 3H, Heliasz Miłosz 1C – rezerwa, Ptak Kamil 1K – rezerwa, Przała Hubert 3C – rezerwa, Kulesza Jakub 1K – rezerwa

Opiekunowie drużyn:
Elżbieta Gablankowska
Wojciech Gablankowski

Tekst i zdjęcia: Wojciech Gablankowski


Po rocznej przerwie nasze szkolne reprezentacje w badmintonie awansowały do finałów małopolskich.

Dziewczęta i chłopcy tryumfowali w Powiatowej Licealiadzie w Badmintonie Drużynowym. 

Powiatową Licealiadę w Badmintonie Drużynowym Dziewcząt i Chłopców rozegrano 30 października 2018 w hali sportowej ZS im. Średniawskiego w Myślenicach. Dwuosobowe drużyny na początek rywalizowały w grach singlowych do dwóch wygranych setów. Przy remisowym wyniku gier singlowych rozgrywano decydujący o zwycięstwie mecz deblowy. Wyjątkowym hartem ducha oraz odpornością fizyczną i psychiczną wykazały się nasze dziewczęta rozgrywając długie wyrównane spotkanie z zespołem I LO Myślenice. Ostatecznie nasze panie zwyciężyły w grze deblowej 2:1 wygrywając całe spotkanie. W dalszej części turnieju bez problemów pokonały rywalki tryumfując w Powiatowej Licealiadzie. Podobnym sukcesem w tej imprezie może pochwalić się reprezentacja badmintonowa chłopców, która wyjątkowo gładko pokonała rywali.

SKŁAD  REPREZENTACJI  BADMINTONOWEJ  DZIEWCZĄT:

Suder Katarzyna 3A

Mieszczak Klaudia 3A

SKŁAD  REPREZENTACJI  BADMINTONOWEJ  CHŁOPCÓW:

Mleczek Radosław 3K

Zając Szymon 3H

Drużyny do zawodów przygotował – Wojciech Gablankowski.

Tekst i zdjęcia: W. Gablankowski


Poznajemy Austrię i Czechy. Relacja z pierwszej ręki

18 października 2018 r. klasy 2T i 2H pod opieką nauczycieli: Agnieszki  Pitali i Kariny Chlebdy udały się na dwudniową wycieczkę do Austrii i Czech.

O 3:45 miała miejsce zbiórka, pakowanie bagaży, lista obecności i odjazd!

Pierwsze miejsce jakie odwiedziliśmy był to pałac  Schönbrunn wzniesiony na południowy zachód od  Wiednia. Tutaj zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia następnie rozkoszowaliśmy  się pięknymi widokami  cesarskich ogrodów.  Większość ogrodów zaprojektowanych zostało w stylu francuskim.  Z łatwością mogliśmy wyobrazić sobie spacerujące po alejach cesarzowe i księżniczki.  Będąc tutaj jesienią czuliśmy się jakby była wiosna,  a nie jesień, bo wokół dominowała zieleń.

Zobaczyliśmy też kompleks pałacowy Habsburgów, Hofburg, z bogato zdobionymi barokowymi wnętrzami, królewskimi komnatami i muzeum srebra. Następnym punktem naszej wycieczki po Wiedniu była  duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki, Katedra Swietego Szczepana. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Byliśmy też przy Wiedeńskiej Operze Państwowej. Gmach ten był pierwszym ukończonym budynkiem przy Ringu. W 1869 wystawienie opery „Don Giovanni” Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej.  Ostatnie miejsce jakie odwiedziliśmy w Wiedniu był to park rozrywki Wiener Prater, gdzie każdy znalazł coś dla siebie od tych mniej po te bardziej ekstremalne atrakcje.

Następnego dnia w planie wycieczki były Czechy - Morawski Kras. Na całym rejonie rezerwatu znajduje się więcej niż 1100 jaskiń. Najpierw weszliśmy do jaskini  Punkevni, w której płynęliśmy podziemna rzeką Punkvą. W  czasie wycieczki  podziwialiśmy  pokryte naciekami krystalicznymi skały. Następnie kolejka linowa wzniosła nas na górę przepaści Macocha, która ma 138.5 m głębokości. Niepowtarzalne przeżycie  przyniosło  nam spojrzenie w głębiny przepaści.

Następnie pojechaliśmy do Brna, gdzie pan pilot oprowadził nas po mieście i opowiedział kilka ciekawostek. Na przykład zegar, z którego ciężko odczytać godzinę. Codziennie  o godzinie 11:00 zbierają się wokół niego ludzie i czekają na szklana kulkę która z niego wypada. O godzinie 17:00 wyruszyliśmy w drogę powrotna do Myślenic .

Mimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni z przebiegu wycieczki. Bardzo nam się podobało, codziennie zwiedzaliśmy ciekawe miejsca  i liczymy na więcej takich klasowych wypadów.

Tekst: Aleksandra Wóżniak, Klaudia Sroka 2T

Zdjęcia: uczestnicy wycieczki


Alfabet internacki

 

ALFABET INTERNACKI – PROGRAM ARTYSTYCZNY Z OKAZJI DNIA EDUKACJI

Jak co roku o tej porze – z okazji Dnia Edukacji – spotkaliśmy się w auli szkolnej i bawiliśmy się oglądając program kabaretowy pod tytułem „Alfabet internacki”. To było całkiem nowe znaczenie alfabetu: nawiązywało do realiów internackich i było po części skrótową instrukcją obsługi internatu.                    

A jak alarm przeciwpożarowy… C jak cisza nocna… K jak komisja czystości… O jak otrzęsiny… i wiele innych.

Dowcipne teksty dopełniały wyraziste ilustracje muzyczno-ruchowe, a cały zespół artystów robił wszystko aby nas rozbawić i zarazem skłonić do krytycznego spojrzenia na niektóre zachowania i sytuacje w życiu internackim. Zespół wykazał się ogromną elastycznością i inwencją twórczą, począwszy od doświadczonych konferansjerek ( Klaudii, Weroniki i Julity) po debiutujących aktorów, przełamujących swoją nieśmiałość i obawy przed występem na scenie. Przyznać trzeba, że niektórzy z nich pokazali nam całkiem inne oblicze (Adrian!). Występ upiększyły życzenia, które nawiązywały do trudów edukacyjno-wychowawczych, a także - sympatyczna piosenka ukraińska w wykonaniu Oleny. Były też dodatki bardziej rzeczowe dla wychowawców: kwiaty i słodycze.   Tradycyjnym uwieńczeniem spotkania były refleksje pani Kierownik z drobnym słodkim dodatkiem dla każdego.

Spotkanie to z pewnością weszło do banku sympatycznych wspomnień z bieżącego roku szkolnego, a tego - między innymi - życzyliśmy sobie z okazji Dnia Edukacji.

Odpowiedzialne: J.Maciuszek, M.Matoga

Tekst: M.Matoga

Fotografie: E.Folwarska


Nie spal się na starcie! - prelekcja antynikotynowa

29 października uczniowie naszej szkoły przeprowadzili dla swoich kolegów i koleżanek prelekcję na temat szkodliwości palenia. Głównym celem spotkania było promowanie zdrowego stylu życia, budowanie świadomości wśród młodzieży na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz kształtowanie postaw dbania o własne zdrowie i zdrowie innych ludzi. Przekaz prelekcji miał za zadanie pomóc młodzieży zrozumieć, że nie warto zaczynać palić papierosy. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli film Nie spal się na starcie przygotowany przez Fundację Aflofarm.

Tekst i zdjęcia: MSG

 

Dodała AK
08.11.2018

zsp.edu.pl