MSG dla NIEPODLEGŁEJ - inuguracja obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Pomimo że na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka miesięcy, to właśnie biało – czerwony symbol Polski uczynił dzisiejsze przedpołudnie w Małopolskiej Szkole Gościnności wyjątkowym. Młodzież zebrana na boiskach szkolnych zainaugurowała obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozwijając 100-metrową flagę. W ramach przygotowania do uroczystości przypadającej na 11 listopada w szkole przewidziano cykl wydarzeń pod wspólną nazwą MSG dla Niepodległej – „Projekt: Niepodległość”.  W najbliższych dniach uczniowie będą mieli okazję uświetnić tegoroczne obchody Święta Niepodległości swoimi talentami i kreatywnością próbując sił w konkursie kulinarnym na biało-czerwony deser, konkursie plastycznym na pocztówkę z życzeniami dla Polski oraz sprawdzić poziom swojej wiedzy w quizie o Polsce. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Happening niepodległościowy inaugurujący obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oprócz funkcji artystycznej pełnił także rolę wydarzenia edukacyjnego i wychowawczego.

Rozwijanie  stumetrowej flagi użyczonej przez Stowarzyszenie Aktywnych Polaków z Bielska – Białej wymagało od uczniów pełnego zaangażowania, zachowania godnej postawy i szacunku wobec narodowych symboli – samej flagi i odśpiewanego hymnu państwowego – mówiła Emilia Kluska, nauczycielka matematyki i inicjatorka wydarzenia.

Ważne jest, aby młodzież mogła namacalnie obcować z polskością. Aby miała szansę bez przesadnego i sztucznego patosu poczuć wagę symboli narodowych, zbliżyć się do nich i obdarzyć szacunkiem. Przytoczone w czasie uroczystości słowa Ignacego Paderewskiego o wspólnym budowaniu Ojczyzny nabrały dla uczniów realnego sensu – tak jak rozwinięcie flagi niemożliwe byłoby bez współpracy ponad kilkudziesięciu osób, tak odzyskanie i utrzymanie niepodległości niemożliwe byłoby bez jedności wszystkich Polaków – podsumował wydarzenie Jerzy Niedenthal, dyrektor Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Dyrekcja składa serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu Aktywnych Polaków za wsparcie akcji.

Tekst: AA
Zdjęcia: Kamil Sorocki

zsp.edu.pl