Z nową energią w nowy rok szkolny - przegląd wydarzeń szkolnych - wrzesień 2018

 


Podziękowania od rodziców Michała

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele Małopolskiej Szkoły Gościnności nie raz udowodnili, ze potrafią dzielić się dobrem. Tak tez było w przypadku akcji charytatywnej zorganizowanej, by pomóc Michałowi Bróździe, uczniowi naszej szkoły. I choć nikt nie oczekiwał za podjęte działania szczególnej wdzięczności, zrobiło nam się wyjątkowo miło, gdy otrzymaliśmy przekazane przez rodziców Michała podziękowania.

Mamy nadzieję, ze Michałowi uda się powrócić do zdrowia i tego mu życzymy!


Szykuje się słodka współpraca

Małopolska Szkoła Gościnności oprócz edukacji za kluczowy cel swoich działań postawiła sobie nawiązanie współpracy z liczącymi się na rynku pracy przedsiębiorstwami. W ramach kształcenia praktycznego w dziedzinie hotelarstwa pozyskała partnera w postaci Grupy Hotelowej Orbis. Hotele tej sieci stały się nie tylko miejscem praktyk zawodowych, ale także instytucjami wspierającymi szkołę – zarówno merytorycznie, jak i finansowo. Owocem tej współpracy jest m.in. sala patronacka wyposażona w laptopy z profesjonalnym oprogramowaniem hotelarskim PMS.

Od niedawna również uczniowie klas gastronomicznych MSG mogą się cieszyć na przyszłą współpracę z jedną z najstarszych w Polsce firm produkujących słodycze, czyli WAWEL S.A.

21 września 2018 dyrekcja Małopolskiej Szkoły Gościnności na spotkaniu z władzami spółki w dobczyckiej siedzibie firmy oficjalnie zainicjowała porozumienie o współpracy.

Prace nad doprecyzowaniem szczegółów porozumienia nadal trwają, ale już teraz wiadomo, ze jedne z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Polsce oraz laboratoria przestaną być tylko słodką tajemnicą, a staną się miejscem praktycznych działań uczniów MSG.

Tekst: Anna Ambroży
Grafika: Wawel S.A.


Dziecko na moście – o trudach budowania tożsamości narodowej na emigracji.

Po raz kolejny mieliśmy okazję gościć w naszej szkole prof. Jean Novak z Uniwersytetu Stanowego w San Jose w USA.  W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, profesor Novak poruszała kwestie budowania tożsamości narodowej i problemach związanych z tym procesem. Jean Novak w swojej codziennej pracy spotyka się ze studentami różnej narodowości i różnego pochodzenia etnicznego wspólnie zamieszkujących Californię i postanowiła wykorzystać bogate doświadczenia swoich słuchaczy do przygotowania wykładu dla uczniów naszej szkoły. W swoich wypowiedziach podkreślała wspólne dla wszystkich emigrantów emocje i działania związane z określaniem swojej przynależności kulturowej i narodowej. Wrażliwość profesor Novak na omawiane kwestie była tym większa, że sama długi czas borykała się z trudnościami w określeniu swojej tożsamości narodowej. Będąc Amerykanką urodzoną z polskich rodziców została wychowana "po polsku" i  kultura amerykańska była jej początkowo obca. Wraz z wiekiem nauczyła się czerpać to, co najbardziej wartościowe z obu kultur, a sama siebie nazywa „Child on the bridge” (dziecko na moście). Miejsce, w którym znajduje się dziś to styk polskości z Ameryką. Jednak jej serce należy do kraju nad Wisłą.

Profesor Novak zwracała szczególną uwagę na wartościowe elementy polskiej kultury, polskie tradycje i zwyczaje. Omawiała ich recepcję za Wielką Wodą. Zachęcała do szacunku do swoich korzeni i dumy z bycia Polakiem.

Tekst: Anna Ambroży


Wojewódzka Licealiada w Kolarstwie Górskim i pierwsze sukcesy.

W dniu 27.09.2018 r. odbyły się pierwsze zawody w ramach Małopolskiej Licealiady w roku szkolnym 2018/2019. Uczennica klasy 1G Sabina Wierzycka zdobyła 4 miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w Kolarstwie Górskim (MTB) w Sieprawiu. Były to pierwsze zawody na nowo otwartych trasach do kolarstwa górskiego (MTB).

Opiekun szkolny: mgr Jolanta Pitala

Tekst i zdjęcia: Jolanta Pitala


Pierwszy turniej piłkarski na nowym boisku 

Przy okazji uroczystości otwarcia kompleksu naszych nowych boisk sportowych, odbył się międzyklasowy turniej piłki nożnej. W piłkarskie ”szranki” stanęły cztery drużyny męskie. Zanim rozpoczęła się rywalizacja, na boisku zaprezentowały swoje pierwszoligowe umiejętności dziewczyny z Respektu Myślenice, za co pięknie dziękujemy. Tuż po pokazowym meczu, rozpoczęła się walka o tytuł pierwszego mistrza na nowym terenie. Po rozegraniu zaciętych meczów systemem „każdy z każdym” najlepszy  okazał się zespół „piękni i skromni” w składzie Jan Bazyl, Patryk Przęczek, Daniel Filipiec, Patryk Kleszcz i Kacper Moskal. Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich piłkarzy za udział.

Klasyfikacja końcowa:

  1. Piękni i Skromni 7pkt - Jan Bazyl, Patryk Przęczek, Daniel Filipiec, Patryk Kleszcz i Kacper Moskal
  2. FC Po Nakrętce  6pkt – Radosław Synowiec, Jakub Płoszaj, Mateusz Pietrzak, Daniel Filiciak, Mateusz Spieszny
  3. Chłopaki do wzięcia 4 pkt – Konrad Firek, Dominik Zakrzyński, Kamil Surówka, Dawid Zadora, Dawid Koźlak, Szymon Przęczek
  4. Odkurzacze Marszalika  –Jakub Marszalik, Tomasz Siatka, Piotr Pachacz, Dominik Śmietana, Kacper Wójtowiec, Maciej Sawicki, Kacper Bała, Stanisław Guśpiel

Tekst i zdjęcia: mgr Szymon Przęczek


Zwolnieni z Teorii. Teoretycznie.

24 września w ramach promocji Olimpiady Zwolnieni z Teorii gościliśmy w naszej szkole mentora tego konkursu - Dorotę Nowaczewską, która zaprezentowała młodzieży MSG idee konkursu, zachęcała młodzież do aktywności i udziału w tej Olimpiadzie oraz utwierdzała w przekonaniu, że uczestnictwo w Olimpiadzie jest sposobem na zmianę otaczającej nas rzeczywistości. W spotkaniu uczestniczyły klasy pierwsze, przybyli też liderzy zeszłorocznych projektów organizowanych w naszej placówce. Pani Dorota opowiadała nam o swoich doświadczeniach i dążeniu do upragnionego celu jakim był złoty wilk, czyli nagroda główna. Przy realizowaniu swojego projektu napotykała różne problemy. Przytoczyła przykład, w którym książki przeznaczone na nagrody dla dzieci, z powodu nieporozumienia zostały oddane na szlachetną paczkę. „Zwolnieni z teorii” polegają na realizacji własnych pomysłów w projektach społecznych. Warto wziąć udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ można zdobyć doświadczenie, certyfikaty, które pomogą w przyszłej drodze kształcenia, ale przede wszystkim poznać też potrzeby w swojej okolicy i nauczyć się je rozwiązywać.

Tekst: Kiszka Wiktoria, Szydłak Agnieszka, Tylko Emilia, Wacławik Natalia 1C


Codziennie i odświętnie, czyli co kryje się pod pojęciem stroju galowego.

Każdego roku we wrześniu uczniowie klas pierwszych uczestniczą w specjalnie dla nich zorganizowanym spotkaniu prowadzonym przez mgr inż. Renatę Pitalę, nauczyciela matematyki i jednocześnie szkolnego popularyzatora wiedzy z zakresu savoir-vivre'u i etykiety stroju.

Podczas spotkania Pani Pitala przybliżyła uczniom zasady ubioru obowiązujące w Małopolskiej Szkole Gościnności. W czytelnej i sugestywnej prezentacji przedstawiła rożne możliwości kompozycji stroju galowego i wskazała najczęstsze modowe faux pas popełniane zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn.


Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Tytusie

Podczas tegorocznej edycji w 2955 miejscach na całym świecie czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie odbyło się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz aż 142 teatrach. Do akcji przyłączyli się również uczniowie naszej szkoły, w czytaniu wzięły udział następujące klasy: 1c,1b, 1g, 1t,2c, 3b, 4h, 4t. „Przedwiośnie” w Tytusie czytano 7 września  na różne sposoby - we fragmentach, z podziałem na role, głośno, cicho.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Z tymi utworami zapoznali się uczniowie z klasy 2b i 3a.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Tekst: Barbara Firek

 

Dodała AK
04.10.2018

zsp.edu.pl