Hospes hospiti sacer – lipiec w MSG

 

Wakacje to czas odpoczynku od nauki i zbierania sił na nowe wyzwania, czas podsumowań i snucia planów na przyszłość.   W Małopolskiej Szkole Gościnności letnia przerwa jest jednak czasem równie pracowitym, jak reszta roku szkolnego. Pomimo pustych sal lekcyjnych, na szkolnych korytarzach słychać gwar i co rusz wybuchające okrzyki radości. Wszystko to za sprawą partnerstwa Małopolskiej Szkoły Gościnności  w istotnych dla życia mieszkańców Myślenic wydarzeniach.


 

Gościnności można się nauczyć! Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2018

Już po raz piąty odbyły się w tym roku Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, a my  jako szkoła ponownie mieliśmy okazję uczestniczyć  w tym barwnym przedsięwzięciu. Piąta edycja International Folk Meetings Małopolska była wyjątkowa pod wieloma względami.  11 zespołów folklorystycznych z całego świata, zbliżające się obchody 100 - lecia niepodległości, połączenie tradycji z nowoczesnością, szereg wydarzeń towarzyszących – warsztaty, wykłady, czy kino letnie, to tylko niektóre z atrakcji gwarantowanych w ramach festiwalu. Jublieuszowy  charakter Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem wyzwolił drzemiące we wszystkich pokłady pozytywnej energii i spowodował, że pomimo nienajlepszej pogody, atmosfera była naprawdę gorąca! Dla nas tegoroczna edycja festiwalu okazała się czasem szczególnie ważnym, ponieważ byliśmy gospodarzami  nie tylko Taste of the World – Kuchni Świata, ale także koordynowaliśmy aktywnościami odbywającymi się w Cafe Młynek.  Pod czujnym okiem nauczycielek Justyny Piechnik i Anny Ambroży Cafe Młynek zabierał chętnych gości na wyprawę do różnych zakątków świata.  Spotkania z prawdziwymi podróżnikami  - Elżbietą Lisowską, Tomaszem i Mariolą Pik, Andrzejem Boryczko i prof. Jean Novak przybyłą aż z San Francisco były źródłem ciekawych spostrzeżeń na temat otaczającej nas rzeczywistości – tej bilższej i tej dalszej, ale i problemu tożsamości narodowej.  Dzięki koncertom Muzyka Świata można było zanurzyć się w obcych kulturach i przyswoić ich bogactwo w sposób intuicyjny i zmysłowy, co zwabiło do myślenickiej restauracji wielu entuzjastów.

Obcowanie z różnorodnością i bogactwem kulturowym skłoniło nas również do refleksji nad istotą gościnności. W czasie festiwalu staraliśmy się określić czy istnieje i czym się charakteryzuje małopolska gościnność, czy można się jej nauczyć i jakie warunki należy spełnić, by goście nie tylko festiwalu poczuli się w Myślenicach jak w domu. Jedno jest pewne – dzięki takim inicjatywom jak Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem wiedza, którą przekazujemy w szkole przestaje być pustą teorią i staje się fundamentem działań praktycznych. Oprócz procedur i zasad gościnności, które uczniowie znają z lekcji, festiwal uczy czegoś znacznie cenniejszego – tolerancji, otwartości i zrozumienia dla inności. Mamy nadzieję, że tak długo jak będzie trwał, tak długo będziemy mogli być jego częścią!

 Zdjęcia: turczyki.pl


 

Muzyka płynąca z serca.
Gramy dla Trzech Smyków. Pomoc dla dzieci chorych z terenu Myślenic

Historii Stasia Wincenciaka, Kacpra Chodurka i Kamila Moskala nikomu nie trzeba przybliżać. Losami tej trójki chłopców od kilku miesięcy żyje cała społeczność myślenicka. Każdy na swój sposób starał się wesprzeć w potrzebie małych wojowników. Lawinowo ruszyły licytacje, zbiórki, pomoc indywidualna. Jest to dowodem niezwykłego potencjału  i dobra drzemiącego w ludziach. Szczególnie wzruszający jest fakt, że oferowane na licytacjach przedmioty i usługi pokazywały, że pomóc może każdy, nawet niewiele mając. Wachlarz usług i produktów był bardzo szeroki – od mycia okien, przez profesjonalne diety po przysłowiowe mydło i powidło. Okazało się jednak, że historia trzech bohaterów jest ważna nie tylko lokalnie, ale zyskała także zainteresowanie ludzi dobrego serca spoza powiatu myślenickiego. Chylimy czoła przed Komitetem Społecznym POMOC DLA DZIECI CHORYCH Z REGIONU MYŚLENIC, który wziął na swoje barki zorganizowanie koncertu charytatywnego „Gramy dla Trzech Smyków” i publicznej zbiórki pieniędzy na rzecz chłopców. Członkowie Komitetu stanęli na wysokości zadania i w ekspresowym tempie doprowadzili do realizacji swojego zamierzenia. Na scenie usłyszeliśmy artystów znanych z różnych programów muzycznych od Idola po The Voice Of Poland – m.in. Karolinę Szczurowską, Devnest, Chill e motion, czy Żanetę Łabudzką. Muzyczną gwiazdą wieczoru był Krzysztof Iwaneczko z zespołem, a koncert i aukcję poprowadzili aktorka Julia Kamińska i prezenter RMF Maxx Karol Kania. W działaniach charytatywnych starała się pomóc również Małopolska Szkoła Gościnności, począwszy od akcji na koniec roku szkolnego – „Składka zamiast kwiatka” po nocleg w szkolnym internacie dla gwiazd koncertu „Gramy dla Trzech Smyków”. Jak na szkołę gościnności przystało, to właśnie gościnność stała się naszą cegiełką dołożoną do organizacji koncertu charytatywnego. Stare przysłowie mówi, że wielkich ludzi poznaje się po ich zachowaniach w małych, codziennych sprawach -   jak się okazuje wokół nie brakuje wielkich ludzi o jeszcze większych sercach! W sumie zebrano 41 429, 32 zł oraz 5$ i 17€. Cieszymy się, że mogliśmy się znaleźć w zaszczytnym gronie darczyńców.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Komitetu Społecznego POMOC DLA DZIECI CHORYCH Z REGIONU MYŚLENIC: photograph.pl, OFFSET, MSG


 

Jak znaleźć wspólny język?
 - warsztaty metodyczne języka polskiego dla nauczycieli polonijnych

Małopolska Szkoła Gościnności już poraz piąty gościła na przełomie czerwca i lipca nauczycieli polonijnych na organizowanych wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym, a finansowanych przez Województwo Małopolskie, warsztatach metodycznych języka polskiego jako obcego. W tym roku szkoliliśmy 23 nauczycieli z różnych stron świata – m.in. z Norwegii, USA, Niemiec, Szwecji, Rumunii, Hiszpanii, Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Małopolski Ośrodek Dokształcania i  Doskonalenia Zawodowego działający w ramach MSG pod kierunkiem Ryszarda Roga otoczył opieką merytoryczną uczestników kursu zapewniając im ponad 50 godzin zajęć dydaktycznych oraz dostarczył szereg atrakcji towarzyszących takich jak wycieczki do Krakowa, Wieliczki, Zakopanego, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Niedzicy.

Ponadto uczestnicy warsztatów metodycznych mieli okazję wziąć udział w warsztatach tanecznych z tańców narodowych oraz góralskich (na Kudłaczach), wyjść do Tetaru Ludowego – Scena pod Ratuszem na sztukę „Wszystko o mężczyznach”, a także udać się na pieszą wędrówkę po okolicznych szczytach.

Wszyscy uczestnicy znaleźli wspólnyn język i dali temu wyraz pisząc tekst piosenki o pobycie w Myślenicach. Mamy nadzieję, że przekazywana w tradycji ustnej piosenka stanie się zachętą dla innych nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach w przyszłym roku i stanie się żywą wizytówką małopolskiej gościnności.

Zdjęcia: J. R. Róg

zsp.edu.pl