Dobiegliśmy do mety - czerwiec w MSG


Z MYŚLENIC NA FLORYDĘ

Spotkanie z p. Danielem Uchaczem, nauczycielem z Florydy

Podążaj za swoją pasją - to zdanie to chyba kwintesencja tego, czym zakończyło się spotkanie z panem Danielem Uchaczem, nauczycielem biologii i chemii w amerykańskim liceum na Florydzie Cyprus Creek High School. Dwugodzinne spotkanie z młodzieżą odbyło się 14 czerwca w ramach obchodów Dni Kultury Amerykańskiej. Nasz gość opowiedział o tym jak wyglądało jego pierwsze zderzenie z systemem edukacji w Stanach Zjednoczonych, gdy jako nastolatek, w wieku 15 lat wyjechał do Chicago. Jednak to, na czym się skupił dotyczyło głownie młodzieży oraz szkoły, w której pracuje. Opowiedział jaką satysfakcję daje mu uczenie młodzieży i chociaż zawód nauczyciela w Stanach Zjednoczonych nie jest już tak prestiżowy jak kiedyś, to nie zamieniłby swojej pracy na żadną inną. Z jego wypowiedzi biła pasja i zaangażowanie.
Nic więc dziwnego, że po zaledwie pół roku pracy w obecnej szkole pan Daniel został odznaczony tytułem nauczyciela roku. Głównym celem tego spotkania było nawiązanie kontaktu z młodzieżą oraz Dyrekcją naszej szkoły. Kto wie, może w niedługim czasie uda nam się rozpocząć wymianę z liceum na Florydzie? Wymaga to trochę czasu, więc póki co od następnego roku szkolnego ruszamy z projektem wirtualnym na poziomie nauczycieli oraz młodzieży z obu szkół. 
Stay tuned!

Tekst i zdjęcia: Anna Sternal


GRA O TRON

Gra o tron na zamku w Dobczycach- czyli echa zamkowych wystrzałów.
23 czerwca 2018 r. dobczycki zamek, choć w chmurach i deszczu, wypełnił się zwiedzającymi. Wśród ciekawych historii i architektury tego malowniczego miejsca, znalazły się całe rodziny, grupy przyjaciół, turyści z Polski i Ukrainy. A zwiedzić zamek można było w sposób niekonwencjonalny, bo biorąc udział w grze terenowej pt. „Gra o tron na zamku w Dobczycach”. Pomysłodawcą takiej formy była igrOmania –marka firmy INF-TECH Sp. z.o.o. W realizacji pomysłu pomogli wolontariusze z zaprzyjaźnionej szkoły- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.
Drużyny, które podjęły wyzwanie zmierzyły się z konkurencjami typu: odszyfrowywanie hasła, przesiewanie piasku ze złotem, tor z ciuciubabką, gra w palanta, szachy, poszukiwanie klucza do klatki, w której zamknięty był jeden z członków drużyny. Według starej legendy ,,piastunka starosty Dobrzyńskiego zabawiając płaczące dziecko uderzała o ścianę pękiem kluczy. Odpadł tynk i odsłoniła się kryjówka. Był to mały loszek, w którym znaleziono garnek pełen monet i klejnotów’’, dlatego też jednym z ostatnich elementów gry było odnalezienie komnaty, z której dobiegała cicha muzyka, a piastunka kołysała dziecko. Tam też znajdował się skarb, w postaci symbolicznych upominków dla każdej z drużyn. Na torze gry można było wykonać miecz i koronę, zasiąść na tronie pod portretem króla Kazimierza Wielkiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Wszyscy wolontariusze i organizatorzy przedsięwzięcia, wpisując się w średniowieczny klimat, wystąpili we wspaniałych strojach udostępnionych przez Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzączowicach- mgr Grażynę Kwiecińską.
Do końca ,,Gry o tron na zamku w Dobczycach’’ dotarły królowe, królowie, rycerze i piękne panny. Spośród 19 drużyn, które wzięły udział w grze, 7 zdobyło maksymalną liczę punktów. Wśród zwycięzców rozlosowano 3 pierwsze nagrody i 4 wyróżnienia. A zawalczyć było o co. Wśród nagród znalazły się: gry edukacyjne dla dzieci ufundowane przez TTKF, pendrivy, bezprzewodowe głośniki, bony do Empiku i gadżety ufundowane przez INF-TECH Sp. z.o.o, książki i albumy o zamku, , słodycze od firmy ,,Wawel’’, soki ufundowane przez "Grodzisko Raciechowice".
Echa gry są bardzo pozytywne, dziękujemy wszystkim, którzy dotrwali z nami do końca, zapraszamy na przyszłe edycje.

Tekst i zdjęcia: Iwona Ropicka


PASMO SUKCESÓW W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ DZIEWCZĄT

Mistrzostwo powiatu w siatkówce plażowej dziewcząt

30 maja 2018 w Myślenicach na Zarabiu odbyła się Powiatowa Licealiada w Siatkówce Plażowej. Reprezentantki naszej szkoły zajęły pierwsze miejsce pokonując dziewczęta z ZSTE i ZS Ogólnokształcących z Myślenic.

Mistrzynie Powiatu to:

Natalia Sraga 4T
Daria Kędziora 3D
Katarzyna Suder 2A

I miejsce w półfinale wojewódzkim Małopolskiej Licealiady Siatkówki Plażowej

05.06.2018. w Chrzanowie odbyły się zawody w Siatkówce Plażowej Dziewcząt. Były to Półfinały Wojewódzkie Małopolskiej Licealiady.

Nasze siatkarki:
Natalia Sraga 4T
Daria Kędziora 3D
Katarzyna Suder 2A
wygrały turniej pokonując drużyny z Limanowej, Chrzanowa, Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Jabłonki.

Brązowe medalistki w Małopolskiej Licealiadzie Siatkówki Plażowej

Kolejnym etapem zawodów w plażówce był Finał Wojewódzki rozgrywany 13 czerwca 2018 w Gorlicach.

Reprezentantki naszej szkoły w niezmiennym składzie:
Natalia Sraga 4T
Daria Kędziora 3D
Katarzyna Suder 2A
zajęły wysokie 3 miejsce i wraz z trenerką Elżbietą Gablankowską otrzymały puchar i brązowe medale Małopolskiej Licealiady w Siatkówce Plażowej.

Tekst i zdjęcia: W. Gablankowski


FILMOWY PORTRET ZBIGNIEWA HERBERTA

Jak wyglądała codzienność Zbigniewa Herberta? Jakim był człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania uczniowie uzyskali po obejrzeniu film biograficznego „Obywatel Poeta”, którego projekcja odbyła się w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta. Film opowiada o życiu poety od momentu narodzin po jego śmierć. O twórczości Herberta mówi niewiele, pokazuje natomiast poetę jako zwykłego człowieka posiadającego liczne słabości. Portretując Herberta reżyser nie pominął tematów trudnych czy kontrowersyjnych. „Obywatel Poeta” to zatem film niezwykle ważny, który każdy powinien zobaczyć, jeśli chce poznać artystę.
O Herbercie opowiadają m. in.: Andrzej Dobosz, Gustaw Herling Grudziński, Zdzisław Najder, Rafał Żebrowski. W swoich wypowiedziach podkreślają przede wszystkim, że Herbert był człowiekiem niezwykle uczciwym i całkowicie bezkompromisowym wobec komunistycznego reżimu. Kłopoty z publikacją kolejnych utworów, konflikty z innymi pisarzami, utrata przyjaciół to tylko niektóre z konsekwencji jego postawy.

Tekst: Barbara Firek
Zdjęcia: MSG


CO KRYJE TAJSKI UŚMIECH? CZYLI TAJLANDIA OD KUCHNI

"Co kryje tajski uśmiech" to książka, w której autor Piotr Druzgała z Pcimia zawarł swoje refleksje, doświadczenia  i spostrzeżenia z prawie siedemnastu lat pobytu w Tajlandii. Młodzież MSG na spotkaniu autorskim miała okazję nie tylko poznać Tajlandię „od kuchni”, ale również zadać autorowi książki pytania.

Piotr Druzgała – nauczyciel języka angielskiego, fizjoterapeuta, wolontariusz, a nawet aktor przedstawił Tajlandię taką, jaka jest na co dzień. Opowiedział o relacjach społecznych, kulturze, tradycjach, bogatej kuchni i o kontrastach tego atrakcyjnego w ostatnim czasie kraju. Przekazana wiedza nie była wiedzą podręcznikową lub przewodnikiem, to obraz kraju azjatyckiego oczami młodego Europejczyka, który nagle odnalazł się w diametralnie innej kulturze, obyczajowości i charakterystycznym języku.

Z pasją opowiedziane historie i niezwykle cenne informacje zaciekawiły uczniów oraz dostarczyły cennych informacji praktycznych, które na miejscu mogą się okazać bezcenne. 

Podziękowania dla p. Kariny Chlebdy za pomoc w organizacji spotkania

Tekst i zdjęcia: Jacek Róg

 


GAZDA NA SZLAKU

Kolejna - 57 już wyprawa Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego „Gazda” za nami. Tym razem wybraliśmy Gorce. Punktem docelowym był szczyt Gorc o wysokości 1228 m n.p.m. Mięliśmy okazję zobaczyć, nowo wybudowaną wieżę widokową, zwiedziliśmy bacówkę – dostosowaną już do warunków współczesnych, ale mijaliśmy również i te rozpadające się.  Niestety widoczność, z uwagi na duże zachmurzenie była mocno ograniczona. Na szczycie tradycyjnie już ognisko i kiełbaski, które po dość dużym wysiłku fizycznym smakowały wybornie.

Trasa wycieczki liczyła ok 13 km, co daje 18p. GOT

SKTG „Gazda” funkcjonuje w naszej szkole już od września 2009 roku. W tym czasie zorganizowaliśmy szereg wycieczek w rożne pasma górskie, głównie w Beskid Wyspowy, Średni, Sądecki, Żywiecki oraz Gorce, Bieszczady i Sudety.

Tekst S. Maślanka

Zdjęcia M. Szlachetka

 

Dodała AK
26.06.2018

zsp.edu.pl