Herbert narysowany – podsumowanie konkursu plastycznego

Do konkursu plastycznego na ilustrację do wybranego wiersza Zbigniewa Herberta zgłoszono ponad pięćdziesiąt prac. Ilość tekstów poety, które uczniowie postanowili „przenieść” na papier, była niezwykła. Świadczy to zarówno o szerokim spektrum tematycznym podejmowanym przez Herberta, jak i o możliwości interpretacyjnej, którą autor pozostawia czytelnikowi. Uczniowie mierząc się z liryką próbowali oddać jej aspekty dosłowne, jak i przenośne.

Spośród złożonych prac jury konkursu wyróżniło pięć ilustracji oraz przyznało pierwsze i drugie miejsce.

Wszystkich uczestników zapraszamy do zapoznania się z wynikami (dostępnymi u organizatorów) i odbiór nagród.

Serdecznie gratulujemy!

 

Poniżej wybrane utwory Zbigniewa Herberta, które stanowiły inspirację do wykonania prac plastycznych.

 

"Piekło"

Licząc od góry: komin, anteny, blaszany, pogięty dach. Przez okrągłe
okno widać zaplątaną w sznury dziewczynę, która księżyc zapomniał
wciągnąć do siebie i zostawił na pastwę plotkarek i pająków. Niżej kobieta
czyta list, chłodzi twarz pudrem i znów czyta. Na pierwszym piętrze młody
człowiek chodzi tam i z powrotem i myśli: jak ja wyjdę na ulicę z tymi
pogryzionymi wargami i w rozlatujących się butach? W kawiarni na dole
pusto, bo to rano.
Tylko jedna para w kącie. Trzymają się za ręce. On mówi: "Będziemy
zawsze razem. Proszę pana czarną i oranżadę." Kelner idzie szybko za
kotarę i tam dopiero wybucha śmiechem.

 

"Serce"

Wszystkie narządy wewnętrzne człowieka są łyse i gładkie. Łysa jest wątroba, kiszki, płuca. Tylko serce ma włosy - —rude, gęste, niekiedy bardzo długie. To nie jest dobrze. Włosy serca przeszkadzają płynąć krwi, jak wodorosty. Często gnieżdżą się w nich robaki. Trzeba bardzo kochać, aby wyciągnąć bliźniemu z serdecznych włosów te małe i ruchliwe pasożyty.

Tekst: mgr K. Zak
Grafika: ProGroup/ERDK

zsp.edu.pl